وبلاگ آفتاب

روش جدیدی برای جلوگیری از رسیدن سرطان سینه به مغز

روش جدیدی برای جلوگیری از رسیدن سرطان سینه به مغز

وبلاگ آفتاب: پژوهشگران ایرلندی، روش درمانی جدیدی را ارایه داده اند که می تواند به جلوگیری از رسیدن سرطان سینه به مغز کمک نماید.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، پژوهشی که به سرپرستی "کالج سلطنتی جراحان در ایرلند"(RCSI) انجام شده است، روش جدیدی را برای درمان سرطان ثانویه پستان نشان میدهد که می تواند به مغز گسترش یابد.
بیشتر مرگ و میرهای در رابطه با سرطان سینه، ناشی از عود کردن بیماری است که به گسترش تومورها و رسیدن آنها به خیلی از اندام های بدن منجر می شود. زمانی که سرطان ثانویه پستان که با عنوان "سرطان پستان متاستاتیک"(metastatic breast cancer) نیز شناخته می شود، به مغز سرایت می کند، می تواند بسیار تهاجمی باشد و گاهی تنها چند ماه به بیماران فرصت زندگی می دهد.
این پژوهش، بر ردیابی ژنتیکی تکامل تومور از تشخیص ابتدایی سرطان سینه تا گسترش متاستاتیک آن در مغز بیماران متمرکز است. پژوهشگران دریافتند که حدودا نیمی از تومورها در نحوه ترمیم DNA خود، تغییراتی دارند که آنها را در مقابل نوعی داروی موجود موسوم به "مهارکننده PARP" یا(PARP inhibitor) لطمه پذیر می کند. داروهای مهارکننده PARP با جلوگیری از ترمیم DNA سلول های سرطانی عمل می کنند و به مرگ سلول های سرطانی منجر می شوند.
پروفسور "لئونی یانگ"(Leonie Young)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: گزینه های درمانی محدودی برای افراد مبتلا به سرطان سینه که به مغز سرایت می کند، وجود دارد و نیاز فوری به پژوهش های متمرکز بر گسترش درمان احساس می شود. پژوهش ما نشان دهنده یک پیشرفت مهم در نزدیک شدن به یک درمان بالقوه برای بیماران مبتلا به این عارضه مخرب سرطان سینه است.
دکتر "دمیر وارسلیجا"(Damir Varešlija)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: پژوهش ما با کشف این لطمه پذیری های جدید در مسیرهای DNA که در متاستاز سرطان به مغز وجود دارند، راهبردهای درمانی جدیدی را برای بیمارانی که گزینه های درمانی محدودی دارند، ارائه می دهد.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.
منبع:

1400/11/11
12:50:27
5.0 / 5
372
تگهای خبر: پروژه , پژوهش , پژوهشگر , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد