وبلاگ آفتاب
در نشست هنر زنده است مطرح شد؛

توضیحات فردین خلعتبری درباره یك رویداد اینترنتی حوزه موسیقی

توضیحات فردین خلعتبری درباره یك رویداد اینترنتی حوزه موسیقی

به گزارش وبلاگ آفتاب سومین نشست از مجموعه نشست های جشنواره هنر زنده است با حضور مازیار رضاخانی مدیر جشنواره و فردین خلعتبری مدیر بخش موسیقی این رویداد به صورت آنلاین برگزار گردید.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ستاد اطلاع رسانی جشنواره «هنر زنده است»، سومین نشست از مجموعه نشست های جشنواره هنر زنده است، با حضور مازیار رضاخانی، مدیر جشنواره و فردین خلعت بری، دبیر بخش موسیقی ظهر دوشنبه ۱۷ اسفند پیش روی مخاطبان قرار گرفت
خلعتبری در ابتدای این برنامه درباره هدف جشنواره «هنر زنده است» اظهار داشت: در ابتدا وقتی نام جشنواره می آید، در ذهن آدمی کلیشه ای چون شکل کلی همه جشنواره ها شکل می گیرد. دید کلی من این است که تعداد جشنواره ها کم و کیفیت آنها بیشتر شود. اما به علت نبود تخصص، بودجه، ابزار و افراد کافی این اتفاق رخ نمی دهد. بنابراین باید به مسیر جشنواره ها نگاه کرد و آنرا ارزیابی کرد.
برگزاری جشنواره هنر زنده است و طرح یک مسئله
وی افزود: جشنواره «هنر زنده است» برای من به منزله جریانی اثرگذار می باشد که محلی برای حضور هنرمندان در بستر آنلاین باشد. ارتباط شرکت کننده ها با مسؤلان جشنواره کم است و به شکلی میتوان گفت دیواری نامرئی بین این دو گروه حائل است که این را میتوان نقص جشنواره دانست. اما با حضور هنرمندان در جشنواره، این رویداد هویت پیدا می کند و با حضورشان جریانی کلی را در خدمت «هنر» پایه گذاری می کنند و به دور از فردیت برای خود مقوله هنر می کوشند. ما در بخش های مختلف حوزه موسیقی، یک دری گذاشتیم که بر اساس خاستگاه جشنواره، آثار از آن عبور کرده و به جشنواره بپیوندد. در این راستا و در قسمت موسیقی چهار بخش داشتیم و پذیرای گروه های حرفه ای بسیار خوبی در بخش های رقابتی جشنواره بودیم.
مدیر بخش موسیقی جشنواره هنر زنده است بیان نمود: ۲۳۵ اثر از ۱۷۲ گروه موسیقی در پرتال جشنواره ثبت نام کرده اند. ۸۲ گروه دو تا شش نفره با ۹۰ اثر در بخش گروهی شرکت کردند که از میان آنها ۲۴ اثر به بخش مسابقه راه پیدا کرده است. در بخش «یک خواننده و یک ساز» ۶۷ اثر با ۹۹ شرکت کننده داشتیم که از میان آنها هم ۲۴ اثر داوری شد. در بخش بانوان ۹ اثر داشتیم که به علت کمبود رپرتوار این بخش تعداد شرکت کننده کمی داشت. نکته دیگر اینکه بیشتر از سی درصد آثار در بخش موسیقی برای جشنواره «هنر زنده است» ساخته شده، در بخش موسیقی الکترونیک از ۲۵ اثر ۲۱ اثر داوری شده است.
این آهنگساز درباره فعالیت هنرمندان حاضر در جشنواره اظهار داشت: هنرمندی حرفه ای است که از آن حرفه ارتزاق کنند. در واقع شغل و حرفه شان موسیقی به حساب بیاید. به نظر من بخش موسیقی جشنواره «هنر زنده است» می تواند درباره تولید محتوای هنری جریان خوبی را راه اندازی کند.
چالش های داوری بخش موسیقی یک رویداد اینترنتی
خلعتبری درباره چالش های داوری در بخش موسیقی اظهار داشت: احمد پژمان، محمد رضا علیقلی، پیمان یزدانیان و حامد ثابت داوران بخش موسیقی ما هستند که همه این هنرمندان در خیلی از حوزه های موسیقی کار کردند و تک بعدی نیستند. احمد پژمان هم همواره به روز و آوانگارد است. داوران به آثار رای دادند و جمع بندی شد و بعد طی یک جلسه آنلاین با گفت وگویی نهایی تصمیم خویش را اعلام نمودند. من و داوران از شرکت کننده های این جشنواره در کارهای خود استفاده خواهیم کرد، البته خیلی از این گروه ها حرفه ای هستند و سخت وارد رقابت می شوند، اما در این جشنواره حاضر شدند و خویش را در معرض رقابت قرار دارند. نباید از مورد قضاوت قرار گرفته شدن هراس داشته باشیم، چونکه نتیجه این رقابت ها در سرنوشت هنری هنرمند خللی ایجاد نمی نماید.
خلعتبری اظهار داشت: ما در جشنواره «هنر زنده است» جمعی را ایجاد کردیم و دوست دارم که این شرکت کنندگان با هم به تعامل برسند و همکاری داشته باشند. در واقع هدف من شکل گیری یک جمع دوستانه در این حوزه می باشد. من اگر سال بعد خودم دبیر نباشم، در جشنواره شرکت خواهم کرد. به هر حال آرزویم این است که جشنواره «هنر زنده است» پایش را از مرزهای ایران بیرون بگذارد و از دیگر کشورها هم پذیرای آثار باشد.
خلعتبری اظهار داشت: اعتباری که بهروز غریب پور در این جشنواره ایجاد کرده، ستودنی است و ساختمان جشنواره را محکم پی ریزی کرده است. وی در هر چهار رشته این جشنواره کار کرده است و پشتیبانی از افرادی چون بهروز غریب پور بر عهده همه ما است چونکه هنر به «مدیر» نیاز دارد و این مدیران باید از خود هنرمندان انتخاب شوند چون که با هنر، درد هنرمند و موقع هنر آشنا است. من فکر می کنم در آینده نه چندان دور جشنواره های خصوصی بیشتری خواهیم داشت.

1399/12/18
10:17:17
itemprop="bestRating">5
1107
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد