وبلاگ آفتاب

فناوری هایی كه برای غلبه بر كووید-19 معرفی شده اند

فناوری هایی كه برای غلبه بر كووید-19 معرفی شده اند

وبلاگ آفتاب: در کنار پژوهش های گوناگون حوزه پزشکی با هدف غلبه بر کووید-۱۹، خیلی از شرکتهای فعال در حوزه فناوری هم به عرضه دستاوردهایی پرداخته اند که می توانند به مقابله با این بیماری کمک کنند.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، با همه گیری کووید-۱۹، افزایش مبتلا شدن و مرگ و میر ناشی از این بیماری، خیلی از پزشکان و گروه های پژوهشی تلاش دارند تا واکسن یا دارویی را برای آن عرضه کنند. در کنار این عده از پژوهشگران، شرکتهای فعال در حوزه فناوری هم تلاش می کنند تا چاره هایی را در حوزه کاری خود، برای مقابله با این بیماری فراهم نمایند. عرضه فناوری های مناسب برای این کار، به خلاقیت و نوآوری نیاز دارد تا غلبه بر این بحران ممکن شود. پیگیری شرکتهای فناوری برای مقابله با بحران کووید-۱۹، به عرضه راهکارهای جالبی ختم شده است.

ابزار پوشیدنی برای تشخیص کووید-۱۹
یکی از دستاوردهای کاربردی حوزه فناوری که برای تشخیص کووید-۱۹ ابداع شده اند، فناوری های پوشیدنی هستند و نقش مهمی را در مقابله با این بیماری بر عهده دارند. برای نمونه می توان به مچ بندهایی اشاره نمود که به ردیابی سلامت کاربر می پردازند تا در صورت وجود نشانه های کووید-۱۹ به آنها اخطار دهند.استارت آمریکایی "Care Predict"، مچ بندهایی را عرضه کرده است که به ردیابی سلامتی افرادی می پردازند که در نزدیکی افراد مبتلا به کووید-۱۹ بوده اند.
"موسسه پژوهشی اسکریپس"(Scripps Research)، بررسی هایی را در زمینه استفاده از ابزارهای پوشیدنی شروع کرده است که می توانند کووید-۱۹ را بموقع تشخیص دهند. این بررسی ها با هدف جمع آوری داده های در ارتباط با ضربان قلب صورت می گیرند؛ معیاری که به قول پژوهشگران، ارتباط زیادی با شیوع آنفلوانزا دارد. پژوهشگران امیدوار هستند که نشانه های ابتدایی اخطار دهنده، برای تشخیص کووید-۱۹ سودمند باشند.
شرکت "فیت بیت"(Fitbit) هم برای مقابله با کووید-۱۹، کاربردهای جدیدی را در مورد فناوری های خود یافته است. این شرکت سازنده فناوری های پوشیدنی، با "دانشگاه استنفورد"(Stanford University) به همکاری پرداخته است تا بررسی کند که آیا داده های جمع آوری شده با ابزار پوشیدنی آن می توانند به پژوهشگران در تشخیص نشانه های کووید-۱۹ قبل از ظهور آنها کمک کنند یا خیر.
فیت بیت، روزانه داده های بسیاری را در مورد ضربان قلب، الگوهای خواب و دمای پوست کاربران به دست می آورد. هدف از این پژوهش، آموزش الگوریتم هایی است که الگوهای غیرعادی در ارتباط با کاربر را شناسایی می کنند و عفونت احتمالی را تشخیص می دهند. یافته های این پژوهش نشان می دهند که ردیاب های فعالیت می توانند قبل از ظهور نشانه های کووید-۱۹، تغییرات جزئی را در موارد مهمی مانند ضربان قلب و تنفس نشان دهند.


شرکت ایتالیایی "IK Multimedia" بعد از آغاز همه گیری کووید-۱۹، فناوری جدیدی معروف به "سیف اسپیسر"(Safe Spacer) را طراحی و ابداع کرد. این ابزار مربع شکل آنقدر کوچک است که در مچ بند، گیره کمربند یا جاسوئیچی هم جا می گیرد و به رعایت فاصله اجتماعی میان افراد کمک می نماید. این شرکت، تکنولوژی جدید را روی کارمندان خود آزمایش کرد و نتیجه رضایت بخشی به دست آورد چونکه این دستگاه در صورت نزدیک شدن افراد به یکدیگر، لرزش را آغاز می کند و به انتشار صداهایی می پردازد که آزاردهنده هستند؛ بدین ترتیب همه مجبور می شوند تا فاصله اجتماعی را رعایت نمایند.
سنسورهای پوشیدنی هم از انواع دیگر فناوری هایی هستند که برای نظارت بر سلامتی افراد و یا بررسی وضعیت بیماران مورد استفاده قرار می گیرند. یک مرکز بالینی سلامت در شانگهای برای جلوگیری از گسترش کووید-۱۹، به استفاده از سنسورهای پوشیدنی روی آورد که دمای بدن بیماران را اندازه گیری می کنند. این حسگرها به بدن بیماران متصل می شوند تا داده های در ارتباط با دمای بدن او را به صورت لحظه ای جمع آوری کنند و برای متخصصان بفرستند.
ساعتهای هوشمند، همچون ابزارهای پوشیدنی حوزه فناوری هستند که می توانند در تشخیص کووید-۱۹ موثر باشند. پژوهشگران دانشگاه استنفورد در بررسی جدیدی، اطلاعات در ارتباط با بعضی از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را با ساعتهای هوشمند مورد بررسی قرار دادند و متوجه تغییراتی در ضربان قلب، تعداد گام ها و خواب آنها شدند. پژوهشگران در بعضی از موارد هم توانستند نشانه های واضح این بیماری را زودتر شناسایی کنند. آنها نتیجه گرفتند که گجت های پوشیدنی می توانند ابزار سودمندی جهت بررسی نشانه های حیاتی بدن و شناسایی کووید-۱۹ باشند.
شناسایی کووید-۱۹ با کمک هوش مصنوعی
هوش مصنوعی، قابلیت های خویش را در زمینه های گوناگون اثبات نموده و موفق شده است تا به انسان در حل کردن خیلی از مشکلات کمک نماید. یقینا هوش مصنوعی با عنایت به سابقه درخشان خود می تواند یکی از گزینه های مهم در شناسایی بموقع کووید-۱۹ باشد.
یک شرکت زیست فناوری اروپایی معروف به "Nuritas"، هوش مصنوعی را به کار گرفته تا روش کشف پپتیدهای ضد ویروسی را متحول کند. باآنکه از کشف نحوه درمان با کمک پپتید، مدت ها می گذرد اما این شرکت تلاش دارد تا با کمک هوش مصنوعی، شناسایی پپتید را در بازه زمانی کوتاه تری انجام دهد، به افزایش کارآیی آن کمک نماید و خطر آنرا هم کم کند. انتظار می رود که این فناوری بتواند به شناسایی پپتیدهای موثر طی چهار تا پنج ماه کمک نماید. تابحال حدود ۶۰ درصد پپتیدهای کشف شده با این روش، عملکرد مطلوبی داشته اند. Nuritas در جست و جوی پپتیدهایی است که علاوه بر مقابله با ذرات ویروس، به کاهش واکنش التهابی بدن که به صدمه های تنفسی در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ منجر می شوند، کمک کنند.
شرکت فناوری "Infervision"، نرم افزاری مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع کرده است که می تواند به تشخیص سریع کروناویروس کمک نماید. این نرم افزار معروف به "inferVISION" با کمک یک برنامه هوش مصنوعی، نشانه های کووید-۱۹ را در افراد مشکوک به این بیماری تشخیص می دهد و با این کار، باری از دوش کادر درمان برمی دارد. این نرم افزار نسبت به بقیه نرم افزارهای مشابه خود، سرعت بیشتری در تشخیص دارد و می تواند انتخاب خوبی جهت استفاده در مراکز درمانی باشد.
پژوهشگران دانشگاه "ام.آی. تی"(MIT)، سیستمی مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع نموده اند که می تواند جزئی ترین تغییرات ناشی از کووید-۱۹ را تشخیص دهد و افراد مبتلا به این بیماری را حتی در صورت نداشتن نشانه ها شناسایی کند. این سیستم، به چند شبکه عصبی مجهز است که یکی از آنها قدرت صوتی و دیگری، وضعیت احساس فرد را می سنجد و زوال عصبی را نشان داده است. شبکه عصبی دیگری هم تغییرات سیستم تنفسی را بررسی می کند. داده های این سیستم در کنار یکدیگر می توانند اطلاعات مورد نیاز را فراهم نمایند تا پزشکان، چشم انداز کامل تری از سلامت فرد داشته باشند.
پژوهشگران انگلیسی، برنامه ای را برای ردیابی نشانه های کووید-۱۹ طراحی نموده اند که مبتنی بر هوش مصنوعی است و می تواند احتمال بروز هرگونه نشانه یا شدت گرفتن بیماری را ارزیابی کند. در این برنامه، از یک الگوریتم یادگیری ماشینی استفاده شده است که به پژوهشگران امکان می دهد تا نشانه های کووید-۱۹ همچون درد قفسه سینه، خستگی شدید، اسهال یا پریشانی را ارزیابی کنند.
پژوهشگران "دانشگاه کمبریج"(University of Cambridge)، یک صفحه نمایشگر را طراحی نموده اند که با استفاده از هوش مصنوعی می تواند قبل از رسیدن دست کاربر به صفحه، این مورد را پیش بینی نماید. این فناوری "پیش لمسی" که در حقیقت، جهت استفاده در خودرو های هوشمند طراحی شده بود، می تواند به جلوگیری از گسترش کووید-۱۹ کمک نماید. این فناوری جهت استفاده در ایست های بازرسی، فروشگاه ها و دستگاههای خودپرداز هم مناسب می باشد و می تواند مانع شیوع کروناویروس در اماکن عمومی باشد.
گروهی از پژوهشگران اروپایی و آمریکایی، نرم افزاری طراحی نموده اند که می تواند اسکن های قفسه سینه بیماران را با کمک هوش مصنوعی مورد بررسی قرار دهد و کووید-۱۹ را شناسایی کند. پژوهشگران در این پروژه، پایگاه داده ای شامل اسکن های ثبت شده با اشعه ایکس را فراهم کردند و سپس، شبکه های عصبی عمیق را آموزش دادند تا تفاوت های میان اسکن ریه افراد سالم و افراد مبتلا به کووید-۱۹ را تشخیص دهد. به قول پژوهشگران، میزان کارآیی و دقت این نرم افزار در آزمایش ها، تا ۹۸ درصد بوده است.
ربات هایی که با کروناویروس مقابله می کنند
از زمان شیوع کروناویروس در جهان تاکنون، ربات های بسیاری به کار گرفته شده اند تا به انسان ها در مقابله با آن کمک کنند. این ربات ها، کارهای گوناگونی همچون ضدعفونی کردن بیمارستان ها و اماکن عمومی، کمک کردن به خرید در فروشگاه ها و یا رساندن بسته های پستی را انجام می دهند تا انسان ها کمتر مجبور باشند به سطوح دست بزنند و یا در مکان های پرازدحام قرار بگیرند.


شرکت "بوستون داینامیکس"(Boston Dynamics)، سگ های رباتیک خویش را در اختیار بیمارستان ها گذاشته است تا در دوره همه گیری کووید-۱۹ به خدمت رسانی بپردازند. این شرکت، ربات چهارپای خویش را به یک آیپد مجهز کرده است تا به پزشکان امکان دهد که به صحبت کردن با بیماران خود از راه دور بپردازند. آیپدها، صحبت های پزشکان را به صورت زنده برای بیماران پخش می کنند و ضرورت دیدار حضوری را کم می کنند.


شرکت "بلو اوشن رباتیکس"(Blue Ocean Robotics)، رباتی برای ضدعفونی کردن بیمارستان عرضه کرده است که می تواند طی چند دقیقه، فضا را به صورت کامل ضدعفونی کند. این ربات معروف به "UVD" که به "ربات باکتری کش" هم مشهور شده است، بعد از به انتها رسیدن کار کادر درمان، به اتاق ها می رود و آنها را به صورت کامل ضدعفونی می کند. به قول شرکت سازنده، این ربات در آزمایش ها موفق شده است تا ۹۹/۹ درصد از باکتری ها را از بین ببرد.


شرکت بلژیکی "Zora Bots"، ربات هایی را عرضه کرده است که می توانند به کادر درمان، در معاینه بیماران کمک کنند. این ربات ها می توانند دمای بدن بیمار را بررسی نمایند و سپس آنرا روی نمایشگر خود نشان دهند. این ربات ها قادر هستند تا افرادی را که ماسک ندارند، شناسایی کنند. علاوه بر این می توان از ربات ها در فرستادن دارو و تجهیزات ضروری برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ هم بهره برد.
شرکت کره ای "SK Telecom" هم رباتی خودران ابداع کرده که به هوش مصنوعی، ۵g و سنسورهای گوناگون مجهز است. این ربات می تواند بدون تماس داشتن با افراد، دمای بدن آنها را اندازه گیری نماید، به نظارت بر فاصله اجتماعی بپردازد و ضدعفونی کردن سطوح را هم انجام دهد. این ربات، دمای بدن را با استفاده از دوربین های حرارتی بررسی می کند و در صورت شناسایی تعدادی از افراد، به آنها نزدیک می شود و به یادآوری اهمیت رعایت فاصله اجتماعی می پردازد. همینطور این ربات با استفاده از دو اسپری ضدعفونی کننده و پرتو ماوراءبنفش، سطوح را ضدعفونی می نماید.


یک استارتاپ آمریکایی، رباتی ابداع کرده است که اطلاعات مورد نیاز رهگذران در مورد کروناویروس را به آنها عرضه می دهد. این ربات که چهره ای خندان دارد، به یک صفحه نمایش لمسی مجهز است که روی سینه آن نصب شده و با پاسخ دادن به پرسشنامه کوتاه موجود در صفحه نمایش توسط رهگذران، به مکالمه با آنها می پردازد.
پژوهشگران "دانشگاه لیورپول"(University of Liverpool)، یک بازوی رباتیک را که معمولا از آن در صنایع خودروسازی استفاده می شود، طوری برنامه نویسی کرده اند که می تواند به بررسی نمونه های آزمایشگاهی در دوره شیوع کروناویروس کمک نماید. از آنجائیکه این ربات مجهز به هوش مصنوعی است، امکان تصمیم گیری خودکار دارد و می تواند به بررسی آزمایش ها و اکتشافات علمی سرعت بدهد.


شرکت "ال جی" هم برای جلوگیری از گسترش کووید-۱۹، رباتی عرضه کرده است که از لامپ های فرابنفش برای ضدعفونی کردن محیط استفاده می نماید. این ربات می تواند محیط را پاکسازی کند و به جلوگیری از گسترش کووید-۱۹ بپردازد. ربات ال جی با قرار گرفتن در بیمارستان می تواند کمکی برای کادر درمان باشد و در هتل ها، مدارس و همه اماکن عمومی به کار برود.
فناوری نانو در مقابل کروناویروس
فناوری نانو که هم اکنون در حوزه های گوناگونی به کار می رود، می تواند در تشخیص کروناویروس هم موثر باشد و فرایند شناسایی آنرا سهولت ببخشد. خیلی از گروه های پژوهشی در سراسر جهان کوشیده اند تا فناوری نانو را برای مقابله با کووید-۱۹ به کار بگیرند و بیماران را در مراحل ابتدایی گسترش بیماری شناسایی کنند تا میزان مرگ و میر به حداقل برسد. استفاده از نانومواد در ماسک ها یا فیلترهای تصفیه هوا می تواند در کاهش شیوع کروناویروس موثر باشد. به کار بردن فناوری نانو در تهیه دارو و مواد ضدعفونی کننده هم چاره موثری برای مقابله با کووید-۱۹ به حساب می آید.
گروهی از پژوهشگران "دانشگاه نورث وسترن"(Northwestern University) آمریکا در بررسی جدیدی، فناوری نانو را برای جلوگیری از شیوع کروناویروس، شناسایی و مقابله با آن به کار گرفته اند. آنها تلاش دارند با استفاده از فناوری نانو، سطوحی را عرضه کنند که می توانند ویروس را دفع کنند. هدف پژوهشگران این است که با بارور کردن نانوذرات، آنها را قادر سازند تا به ویروس حمله کنند و به آن متصل شوند؛ بدین ترتیب، امکان گسترش کروناویروس کاهش خواهد یافت. پژوهشگران در نظر دارند تا محلولی حاوی نانوذرات بارور را روی سطوح اسپری کنند تا مانع از چسبیدن کروناویروس به آنها شوند. آنها قصد دارند تا نانوذرات را در ماسک ها هم به کار بگیرند تا مانع ورود ویروس به بدن شوند.
پژوهشگران انگلیسی، ماسک های ویژه ای را طراحی نموده اند که پنج لایه دارد و به نانوذرات مس مجهز است. به قول پژوهشگران، این ماسک ها می توانند تا ۹۰ درصد ذرات کروناویروس را کاهش دهند و بنابراین می توانند تأثیر زیادی در از بین بردن کروناویروس داشته باشند؛ بدین ترتیب حتی بعد از دور انداختن این ماسک هم نباید نگران بود چونکه نانوذرات مس، ویروس های موجود در آنرا از بین خواهند برد.
بدیهی است که فناوری های موثر در مقابله با کووید-۱۹، به موارد مذکور منتهی نمی شوند؛ چون که گروه های پژوهشی و شرکتهای فناوری سراسر جهان از زمان شیوع بیماری تاکنون، بررسی های بسیاری انجام داده و فناوری های گوناگونی را عرضه کرده اند و این تلاش ها همچنان ادامه دارد. بدین ترتیب انتظار می رود که شاهد عرضه فناوری های بیشتر و پیشرفته تری برای مقابله با کووید-۱۹ باشیم.
منبع:

1399/10/28
14:57:22
itemprop="bestRating">5
962
تگهای خبر: آموزش , اطلاعات , پروژه , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد