وبلاگ آفتاب
خضریان خبر داد

پیگیری طرحی در مجلس برای پاسخگو كردن و نظارت پذیر كردن دانشگاه آزاد

پیگیری طرحی در مجلس برای پاسخگو كردن و نظارت پذیر كردن دانشگاه آزاد

وبلاگ آفتاب: نماینده تهران از ارائه و پیگیری طرحی در مجلس برای ابهام زدایی حقوقی، شفافیت، پاسخگویی و رسیدگی به تظلم خواهی دانشجویان، اساتید و کارمندان دانشگاه آزاد آگاهی داد.


علی خضریان در گفت و گو با ایسنا درباب طرح ساماندهی نظارتی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی تا حالا خدمات فراوانی به نظام اسلامی داشته است و نقش موثری در آموزش عالی کشور دارد. با توجه به این خدمات ارزشمند، پایبندی به قانون شفافیت، همیشه دغدغه خیلی از دانشگاهیان این دانشگاه بوده است.
وی ادامه داد: تحقیق و تفحص مجلس نهم از دانشگاه آزاد اسلامی روشن ساخت که حجم تخلفات و بی قانونی در این دانشگاه بی سابقه بوده و دغدغه دلسوزان بیراه نبوده است. عمده این تخلفات در زیر سایه عدم نظارت حاکمیتی و تافته جدا بافته بودن این دانشگاه اتفاق افتاده است.
این عضو هیات رییسه کمیسیون اصل ۹۰ اشاره کرد: با وجود اصلاح اساسنامه این دانشگاه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی هنوز هیچ ساز و کار نظارتی در حوزه مالی و قضایی برای این دانشگاه در نظر گرفته نشده است. طبق ماده ۵ اساسنامه اصلاحی دانشگاه آزاد اسلامی، ماهیت حقوقی این دانشگاه «غیر خصوصی و غیر دولتی» تعیین شده است که این عبارت در هیچکدام از قوانین شناخته شده نیست. از آنجایی که اموال و دارایی دانشگاه آزاد اسلامی متعلق به مردم و نظام اسلامی است و اعضای هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه حق انتفاع و بهره برداری شخصی از آنرا ندارند؛ مطابق اصول ۴۴ و ۴۵ قانون اساسی مالکیت عمومی بر آن مترتب می شود.
خضریان تصریح کرد: عدم شناسایی ماهیت حقوقی این دانشگاه توسط قوانین سبب شده که از حسابرسی، نظارت مالی و قضایی مصون بماند و با گذشت حدود ۳۰ سال از تاسیس دانشگاه آزاد تا حالا هیچ حسابرسی مستقلی از طرف دستگاه های نظارتی حاکمیتی که در این خصوص مسئول هستند، انجام نگرفته است و دانشگاه آزاد در زمینه مالی به قوای سه گانه پاسخگو نبوده است. این در شرایطی است که مطابق ماده ۲ قانون دیوان محاسبات تمام دستگاه هایی که مالکیت عمومی بر آنها مترتب است باید کلیه حسابها، درآمد و هزینه و سایر دریافت ها و پرداخت ها و نیز صورت های مالی آنها توسط دیوان محاسبات کشور حسابرسی شوند؛ پس بر طبق این طرح در جهت اجرای قانون نام دانشگاه آزاد اسلامی به قانون لیست نهادها و مؤسسات عمومی غیر دولتی مصوب ۱۳۷۴/۰۴/۱۹ الحاق می شود.
سخنگوی کمیسیون اصل نود اشاره کرد: این مجموعه عظیم دانشگاهی با بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه بگفته مسئولان دانشگاه در سال ۹۱ که با احتساب تورم احیانا به بیش از ۹۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، بیش از یک میلیون نفر دانشجو و حدود ۱۰۰ هزار نفر استاد و کارمند، می بایست بعنوان نهاد عمومی غیردولتی در قوانین شناخته شود تا سبب جاری شدن احکام مندرج در قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران، قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان و قانون مدیریت خدمات کشوری و حسابرسی آن توسط سازمان حسابرسی کل کشور شود.
نماینده تهران با اعلان اینکه به سبب ابهام در ماهیت حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی، دیوان عدالت اداری صلاحیت رسیدگی به شکایات کارمندان این دانشگاه یا شکایات دانشجویان از بخشنامه ها و قوانین این دانشگاه را ندارد، اظهار داشت: این مسئله موجب ایجاد ظرفیتی برای ظلم به اساتید، دانشجویان و کارکنان این دانشگاه شده است که در این طرح با اصلاح ماده ۱۰ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری و همین طور افزودن قانونی که روابط استخدامی کارکنان غیر هیئت علمی دانشگاه را تابع قانون شود، امیدوار هستیم فضای پاسخگویی برای دانشگاه آزاد و همین طور تظلم خواهی برای کارمندان و دانشجویان این دانشگاه مهیا شود تا هرگونه اختلاف فردی بین آنها و دانشگاه آزاد اسلامی در صلاحیت هیات های تشخیص و حل اختلاف موضوع ماده ۱۵۷ قانون کار مصوب سال ۱۳۶۸ قرار گیرد.
خضریان در آخر اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب بر این نکته تاکید کردند که مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند، در همین خصوص هفته گذشته نیز به همراه برخی از نمایندگان مجلس با ارسال نامه ای به کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰ درخواست الحاق دانشگاه آزاد اسلامی به دستگاه های مشمول بند (ه) تبصره ۲ جهت ایجاد سازوکارهای حداقلی شفافیت و پاسخگویی به دستگاه های حاکمیتی توسط این دانشگاه را درخواست کرده ایم که برای تکمیل و بهبود این پروسه طرح ساماندهی نظارتی بر دانشگاه آزاد نیز آماده و جهت طی مراحل قانونی ارائه شد.
منبع:

1399/10/23
23:03:59
0.0 / 5
606
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد