وبلاگ آفتاب

تاثیر مخرب كروناویروس بر توانایی سلول ها در تولید پروتئین های محافظ

تاثیر مخرب كروناویروس بر توانایی سلول ها در تولید پروتئین های محافظ

وبلاگ آفتاب: دانشمندان ˮدانشگاه ییلˮ آمریكا در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند ویروس كرونا توانایی سلول ها در تولید پروتئین های محافظ را می بندد.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، اخیراً دانشمندان آمریکایی کشف کردند که کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ توانایی سلول ها در تولید پروتئین های محافظ را می بندد.
آنها طی این مطالعه دریافتند که چگونه این ویروس بخش تولید پروتئین های سلولی همچون مولکول های ایمنی را شناسایی می کند و سبب وخیم تر شدن بیماری در بدن میزبان می شود. یک پروتئین غیرساختاری موسوم به پروتئین ۱ یا Nsp۱ موجود درکروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ توانایی سلول ها در تولید پروتئین های جدید را می بندد.
با این وجود، نحوه کار این پروتئین در سلول ها مبهم است. برای یافتن پاسخ دانشمندان با بهره گیری از غربالگری ژنتیکی و میکروسکوپ الکترونی کرایو(cryo-EM) نشان دادند که Nsp۱ یکی از بیماری زا ترین پروتئین های ویروسی کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ است.
این پروتئین در سلول های ریه انسان، می تواند بیان ژن سلول میزبان را به شدت تغییر داده و اساساً پیوندی بوجود آورد که مانع از دریافت دستورالعمل های ژنتیکی پروتئین های جدید رمزگذاری شده در آر. ان. ای پیام رسان به ریبوزوم می شود.
"یونگ شیونگ"(Yong Xiong) استاد بیوفیزیک و بیوشیمی مولکولی و یکی از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: این کانال ورود مواد ژنتیکی است و وقتی مسدود شود، هیچ پروتئینی نمی تواند ساخته شود. قبلا ما این مکانیسم را درک نمی کردیم اما حال آنرا درک کرده ایم. این روند بر تولید پروتئین در خیلی از قسمت های بدن تأثیر می گذارد و مقادیر بالای Nsp۱ ممکنست به ما در توضیح این مسئله کمک نماید که چرا برخی افراد بعد از مبتلاشدن به ویروس وضعیت بدی دارند.
هنوز هم مبهم است که چگونه ویروس می تواند بعد از آنکه توانایی سلول در ساخت پروتئین های طبیعی را از بین برد، پروتئین های خودرا با بهره گیری از همان ریبوزوم برای تولید و تکثیر در سلول تولید نماید.
منبع:

1399/08/17
13:02:53
itemprop="bestRating">5
1327
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد