وبلاگ آفتاب
در كانادا صورت گرفت؛

تشخیص تومورهای مغز با آزمایش خون توسط پژوهشگران ایرانی

تشخیص تومورهای مغز با آزمایش خون توسط پژوهشگران ایرانی

به گزارش وبلاگ آفتاب گلاره (محمد) زاده، فرشاد نصیری و رومینا نژاد پژوهشگران ایرانی مقیم كانادا از ابداع روشی تازه برای آزمایش خون اطلاع داده اند كه شناسایی تومورهای سرطانی را در مغز تسهیل می كند.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از نیواطلس، این روش آزمایش خون هنوز به تأیید نهایی مقامات درمانی این کشور نرسیده، اما در صورت عملیاتی شدن، شناسایی سرطان مغز را بدون احتیاج به انجام عمل جراحی و نمونه برداری از بافت مغز ممکن می کند.
دانشمندان چندسالی است تلاش می کنند شناسایی تومورهای مغزی را با یافتن دی ان ای های خاص تومورهای سرطانی در خون معروف به ctDNA امکان پذیر کنند. اما مهم ترین چالش بر سر راه آنان، انجام نمونه گیری به روشی درست به منظور یافتن ctDNA در نمونه های خون بوده است. چونکه تصور پزشکان بر این بوده که مغز مانع از جابجایی ctDNA ها و دسترسی به آنها از راه نمونه خون می شود.
اما تحقیقات پژوهشگران ایرانی در دانشگاه تورنتو بر روی نمونه های بافت مغزهای سرطانی نشان داده است این تصور صحیح نیست.
دکتر گلاره محمد زاده در این مورد گفته است: آزمایش خون جدید به روشی غیرتهاجمی به شناسایی تومورهای سرطانی می انجامد. بدین منظور از یک الگوی هوش مصنوعی جهت بررسی قطعات ctDNA استفاده شده و از این طریق می توان با دقت زیادی انواع تومورهای سرطانی را در نمونه های خون شناسایی کرد.
از این طریق مطالعه مفصل بر روی جهش های ژنتیک تومورهای سرطانی مغز هم ممکن می شود و این مسئله به درک جامع تر ماهیت این تومورها و تغییرات آتی آنها می انجامد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه به این نشانی رجوع کنید.


منبع:

1399/04/04
11:30:27
itemprop="bestRating">5
2480
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد