وبلاگ آفتاب
علی نوری اسكویی با وبلاگ آفتاب مطرح كرد؛

قراردادهای سینمای ایران استاندارد نیست

قراردادهای سینمای ایران استاندارد نیست

به گزارش وبلاگ آفتاب، علی نوری اسکویی تهیه کننده فیلم سینمایی درخت خاموش محصول مشترک سینمای ایران و ترکیه، از بی توجهی تهیه کنندگان ایران به افق های بین المللی انتقاد نمود.علی نوری اسکویی تهیه کننده فیلم سینمایی «درخت خاموش» به کارگردانی فایسال سویسال که بعنوان تولید مشترک سینمای ایران و ترکیه حضور موفقی را در جشنواره های جهانی تجربه کرده است، در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با ظرفیت سینمای ایران برای توسعه تولیدات مشترک اظهار داشت: هم اکنون در سینمای خیلی از کشورها، فیلمها به صورت مشترک ساخته می شوند. این تولید مشترک فیلم، از جنبه های مختلفی برای تولیدکنندگان صنعت سینما جذاب است. یکی از این جنبه ها، حوزه پخش فیلم است. زمانیکه چند کشور در ساخت یک فیلم با هم مشارکت دارند، پخش این فیلم در چند کشور تضمین می شود و به درآمدزایی آن کمک می نماید.
وی اضافه کرد: ضمن این که با رد شدن یک فیلم از فیلتر چند نگاه بین المللی، به تعبیری محتوا و ساختار آن چکش کاری می شود و نتیجه کار برای مخاطبان بیشتری قابل استفاده خواهد بود. مواردی از این دست سبب شده تا حوزه تولید مشترک دسته بندی جدایی در جشنواره ها و مراکزی که بودجه به ساخت فیلم اختصاص می دهند، پیدا کند.
قراردادها در سینمای ایران استاندارد نیست
این تهیه کننده جوان سینمای ایران توضیح داد: در صندوق های مالی ساخت فیلم، تولید مشترک یک امتیاز است. سینمای ایران در این حوزه قابلیت بسیاری دارد، ولی متاسفانه بنا به دلایلی که بخشی از آن صنفی است. یعنی ما در حوزه تهیه و تولید فیلم بیش از اندازه بومی شدیم و با مختصات غیراستانداردی فیلمها را تولید و پخش می نماییم. ما فیلم هایی برای سازمان ها می سازیم که اصلا برایشان مهم نیست که آن فیلم دیده شود یا پخش شود. قراردادهای ما شکل استاندارد و درستی ندارند.
وی اضافه کرد: خیلی از تهیه کنندگان ما در ساخت فیلم افق بین المللی ندارند. بنابراین زمانیکه می خواهیم این ساختار بومی را به یک ساختار جهانی و استاندارد وصل نماییم با کلی چالش مواجه می شویم. چون یک فیلم بین المللی باید زبان بین المللی داشته باشد و برای هر مخاطبی از هر کجای کره زمین قابل درک و فهم باشد. از سوی دیگر مدیران سینمایی ما هم افق بلندی برای سینمای ایران نمی بینند و عملاً نمی توانند از تمام ظرفیت و پتانسیل سینمای ایران استفاده نمایند. نمایی از فیلم «درخت خاموش»
تهیه کننده «درخت خاموش» در رابطه با مقایسه سینمای ایران و ترکیه، از نظر عوامل فنی هم اظهار داشت: حقیقت اینست که مقایسه کردن سینمای ایران و ترکیه دشوار می باشد. به این علت که هر ۲ سینما، سینمای ویژه ای هستند و رویکرد آوانگاردی به سینما در دهه های اخیر داشته اند. اما می توانم بگویم که سینمای کشور ایران در دنیا بیشتر مطرح گردیده است. چون حتی بهترین سینماگران ترک در آثارشان نگاهی به آثار سینمای ایران داشته اند و در بسیاری مواقع سینمای خودشان را وام دار سینمای ایران می دانند. فیلم «درخت خاموش» یکی از موفق ترین فیلمهای سینمای ترکیه در طول ۲ سال گذشته است؛ هم از نظر حضور در جشنواره های مختلف فیلم و هم کسب جایزه. فیلم در جشنواره های سینمایی خود کشور ترکیه جوایز بسیاری به دست آورد و جالب است بدانید که بیشتر این جوایز را عوامل ایرانی کار گرفتند
نوری اسکویی اضافه کرد: من با تک تک فیلمسازان مشهور ترک از نزدیک همکلام بوده ام که نمی خواهم نام بیاورم ولی از مشهورترین این فیلمسازان چه از نسل قبل و چه از نسل جدید، همگی از خاطراتشان و تاثیری که از سینمای ایران گرفته اند، صحبت می کنند. این تأثیرپذیری را هم با افتخار عنوان می کنند یعنی خیلی از فیلمسازان ما را دوست دارند و ستایش می کنند. سینمای ایران برایشان بسیار جذاب است. در این مورد هیچ شکی ندارم که سینمای ایران توانسته است نقشه راهی برای سینمای ترکیه باشد. بشدت هم طبق تجربه ام دوست دارند که با ایرانیان کار کنند.
وی در رابطه با تمایل خود برای تکرار تجربه تولید مشترک با دیگر کشورها اظهار داشت: من هم اکنون با کشورهای چین، ترکیه، کره جنوبی، امارات متحده عربی و خیلی از کشورهای دیگر که با ایران ارتباط دارند، در حوزه سینما همکاری می کنم. آن چیزی که در تجربه هایم متوجه شده ام اینست که کار کردن با عوامل سینمای ایران برای فیلمسازان بین المللی جذاب است ولی کار کردن با بخش های دولتی سینمای ایران برای فیلمسازان بین المللی دشوار می باشد و نمی توانند با این بخش ها کار کنند. من بزودی ۲ فیلم یکی با کشور ترکیه و دیگری با کشور چین خواهم ساخت.
نوری اسکویی ضمن اشاره به ۲۷ جایزه بین المللی که تا به امروز فیلم «درخت خاموش» موفق به کسب آنها شده است، توضیح داد: فیلم «درخت خاموش» یکی از موفق ترین فیلمهای سینمای ترکیه در طول ۲ سال گذشته است؛ هم از نظر حضور در جشنواره های مختلف فیلم و هم کسب جایزه. فیلم در جشنواره های سینمایی خود کشور ترکیه جوایز بسیاری به دست آورد و جالب است بدانید که بیشتر این جوایز را عوامل ایرانی کار گرفتند. مثلاً جایزه ای که در قسمت موسیقی گرفتیم بسیار قابل توجه است. چون خود ترک ها در موسیقی صاحب نام هستند.
این تهیه کننده اضافه کرد: حتی بازیگران فیلم هم با این که بازیگران خیلی خوب و حرفه ای هستند، در رقابت با فیلمها و بازیگران دیگر انتظار نداشتند جایزه بگیرند. این هم اتفاق با ارزشی است و البته کارگردان فیلم هم با فیلم اولش که در ترکیه ساخته بود، نتوانسته بود این تعداد جایزه کسب کند. بنابراین است که او می خواهد فیلم سومش را هم با عوامل ایرانی بسازد، ما هم درحال کمک به او هستیم. شکی نیست پتانسیلی که در سینمای ایران وجود دارد، در ترکیب با هر فیلمی در منطقه می تواند کیفیت ساخت آن فیلم را بهتر کند. نمایی از پشت صحنه «درخت خاموش»
کارگردان ترکیه ای در فکر همکاری با بازیگران ایرانی
اسکویی در رابطه با تمایل فایسال سویسال کارگردان ترک «درخت خاموش» برای همکاری با عوامل ایرانی در پروژه های بعدی خود هم تاکید کرد: حتی وی در این فکر است که از بازیگران ایرانی استفاده نماید. حقیقت اینست که ایران و ترکیه نقاط فرهنگی مشترک بسیاری دارند و این نقاط فرهنگی مشترک، سبب شده تا دغدغه های فرهنگی مشترک هم داشته باشیم. از آن طرف، نگاه، ادبیات و زبان مشترک سبب می شود، بازهم به این اشتراکات افزوده شود. البته منظورم زبان کلامی ترکی و فارسی نیست بلکه منظورم آن زبانی است که هر ۲ کشور در توسعه پیدا کردن، دارند، در یک نقطه جغرافیایی واقع شدند، محل ارتباط شرق و غرب قرار گرفتند و نگاه مذهبی مشترک دارند.
وی اضافه کرد: این شباهت ها سبب می شود که به زبان مشترکی برای صحبت کردن در رابطه با زندگی، انسانیت و نسبت مفاهیم فلسفی و انسانی با جهان پیرامونمان برسیم. ضمن این که ما، یعنی ایران و ترکیه تنها کشورهایی در منطقه هستیم که صنعت سینمای قوی داریم.
فیلم سینمایی «درخت خاموش» محصول مشترک ایران و ترکیه است که با حضور عوامل فنی سینمای ایران در مرحله بعد از تولید توانست در جشنواره های بین المللی فیلم دیده شود و جوایز بسیاری کسب کند. این فیلم اخیرا موفق به کسب ۲ جایزه دیگر از فرانسه (جایزه ویژه هیات داوران جشنواره فیلم بریژن فرانسه برای فیلمنامه) و بریتانی (جایزه بهترین فیلمنامه از جشنواره فیلم بریتانی) شده است.


منبع:

1402/08/07
09:13:30
itemprop="bestRating">5
254
تگهای خبر: بازی , پروژه , جهان , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد