وبلاگ آفتاب
گزارش مهر از آیین افتتاحیه؛

سینماحقیقت سیزدهم با اعلان منوچهر انور كلید خورد

سینماحقیقت سیزدهم با اعلان منوچهر انور كلید خورد

وبلاگ آفتاب: آیین افتتاحیه سیزدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت با حضور تعدادی از مستندسازان و علاقه مندان سینمای مستند در پردیس سینمایی چارسو برگزار گردید.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از مهر، مراسم افتتاحیه سیزدهمین جشنواره بین المللی «سینماحقیقت» بامداد امروز ۱۸ آذرماه در سالن شماره یك پردیس سینمایی چارسو برگزار گردید.
در ابتدای این مراسم كه اجرایش را منصور ضابطیان بر عهده داشت، محمد حمیدی مقدم مدیرعامل مركز گسترش سینمای مستند و تجربی و دبیر این جشنواره روی صحنه آمد و اظهار داشت: قرار نیست یك مراسم افتتاحیه در شكل های خاص خودش داشته باشیم. سابق بر این هم این جشنواره مراسم افتتاحیه نداشته است. همانطور كه بنیان سینمای مستند، ساده و بی پیرایه است این جشنواره هم افتتاحیه چندانی ندارد.
وی افزود: خیلی مفتخرم كه خانواده سینمای مستند چه در مركز گسترش و چه بعنوان دبیر جشنواره، پذیرای من هستند. این جشنواره دوازده دوره خویش را سپری كرده و از دبیران گذشته این جشنواره تشكر می كنم. فكر می كنم با ثبات دبیری و انسجام، شاهد یك جشنواره خوب و متفاوت هستیم. این جشنواره جایگاه ویژه و متمایزی دارد در این دوره مسیر متفاوتی را شروع كرده ایم. هر چند چرخ را باردیگر اختراع نمی نماییم بلكه مسیر جدیدی را شروع كرده ایم كه كمی متفاوت می باشد.
حمیدی مقدم اضافه كرد: ماجرا در استانداردسازی ورود به سالن ها بود كه در هر جشنواره جهانی وجود دارد با عنایت به گسترش روز افزون مخاطبان جشنواره، از امسال كارت های هویت دار صادر كرده ایم تا با رزرو بلیت رایگان، فیلم ها دیده شوند. اختصاص بخشی از سالن برای كسانی كه دوست دارند بلیت ها را بخرند و به تماشای فیلم ها بنشینند همچون تفاوت های این دوره است. گسترش مخاطبان ما در شهرستان ها هم اتفاق مباركی است.
وی اضافه كرد: امسال سال خوبی برای سینمای مستند است. برای مثال یك مستند، سینمای ما را در اسكار نمایندگی می كند و این یك حركت پیشرو است. دریافت سه جایزه مهم از معتبرترین جشنواره مستند جهان یعنی «ایدفا» اتفاق مبارك دیگر این حوزه بود. همه این ها این نوید را می دهد كه سینمای مستند در راه حركت رو به رشدی قرار دارد. تأثیرگذاری سینمایی دارد و با عنایت به محتوای خود، با سینمای جهان تعامل می كند.
حمیدی مقدم افزود: امیدوارم این رشد و نجابت و این پویایی در سینماگران مستند ما پابرجا باشد. سینماحقیقت یك دریچه پویا در همه حوزه هاست. بخش های متنوعی را در جشنواره تدارك دیده ایم. تعامل با میهمانان خارجی داریم، هرچند در شرایط فعلی این كار دشوار می باشد، اما با تلاش همكارانم این میهمانان تشریف آورند و مقرر است همه بخش ها به صورت پویا برگزار گردد.
وی اضافه كرد: ما اصل مهمی داریم كه تكیه بر سندنگاری برای مستند دارد. یك شگفتانه اتفاق افتاده است. شاید از «باد صبا» بارها شنیده ایم كه صدای سحرانگیز منوچهر انور بر روی آن وجود دارد. راش ها و پلان های دیده نشده از این فیلم، به دست آمده كه با تلاش لادن طاهری مدیر فیلم خانه ملی مقرر است، این هدیه داده شود. امیدوارم جشنواره خوبی را شاهد باشیم و میزبان خوبی برای شما باشیم. بطور قطع با شرایط جدید مشكلاتی داریم ولی ناگزیریم این مسیر را طی نماییم.
در ادامه حسین ترابی، محمدرضا اصلانی، منوچهر طیاب، احمد ضابطی جهرمی و منوچهر انور روی صحنه آمدند.
در این بخش منوچهر انور اظهار داشت: كارگردان باد صبا گرفتار مصیبت های زیادی شده بود. اینجا آمده و گفته بود می خواهم نریشن انگلیسی داشته باشم. گفته بودند ما كسی را داریم كه می تواند این كار را انجام دهد. او پیش دوست مشتركی می رود كه استاد نقاشی در دانشكده هنرهای زیبا بود و من به او معرفی شدم. او پس از دیدن یكی از فیلم های من، با من احساس نزدیكی كرد.
این هنرمند پیشكسوت افزود: لاموریس هنرمند بزرگی بود و اصرار داشت در گویندگی انگلیسی، كار دراماتیك شود. سپس فیلم را به زبان فارسی ترجمه كردیم. من این راش هایی كه امروز می خواهیم ببینیم، پیش از این ندیده بودم و خیلی هیجان دارم. چیزی به نام عشق كه اگر در فرهنگ ما مفهوم داشته باشد به من انرژی می دهد.
سپس انور با گفتن جمله «خانم ها، آقایان سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت آغاز می شود» این جشنواره را افتتاح نمود. او بعد از بیان این جمله اظهار داشت: با این جمله به ۶۰ سال پیش رفتم!

1398/09/18
13:54:08
itemprop="bestRating">5
4568
تگهای خبر: جهان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد