وبلاگ آفتاب

نکاتی در رابطه با مرورگر ایرانی ذره بین

نکاتی در رابطه با مرورگر ایرانی ذره بین

به گزارش وبلاگ آفتاب، موتورهای جست وجوی بومی سهم بسیاری در اقتصاد فناوری اطلاعات کشورها دارند؛ طرح و ایده جست وجوگرهای بومی در ایران از سال های گذشته مطرح و یکی از علت های آن هم حلقه محدودیت های بین المللی بود که گاها در این عرصه ضد ایران مطرح می شد و از این دریچه طراحی و تقویت یک جست وجوگر بومی توجیه پذیر و حتی ضروری به نظر می رسید.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، موتور جست وجو، جویشگر یا جست وجوگر بطور عمومی به برنامه ای گفته می شود که کلمات کلیدی را در یک سند یا بانک اطلاعاتی جست وجو می کند؛ همین طور در اینترنت به برنامه ای گفته می شود که کلمات کلیدی موجود در فایل ها و سندهای وب جهانی، گروههای خبری، منوهای گوفر و آرشیوهای FTP را جست وجو می کند.

در حال حاضر گوگل، موتور جست وجویی است که نه فقط در کشور مادر خود آمریکا بلکه در خیلی از کشورهای دیگر و حتی در ایران هم مورد استفاده قرار می گیرد اما کشورهایی هم هستند که از موتورهای بومی خود استفاده می نمایند، همچون چین با بایدو، کره جنوبی با نیور و روسیه با یاندکس که هر کدام کاربران خودرا دارند و سهمی از پرس وجوهای روزانه را به خود اختصاص داده اند. همین موضوع سبب شد در ایران هم داشتن یک موتور جست وجوی بومی مطرح شود به شکلی که رییس سابق سازمان فناوری اطلاعات در سال ۱۳۹۴ از فعالیت هفت تا هشت موتور جست وجوی ایرانی آگاهی داده و گفته بود لازم است این جویشگرها نسبت به نمونه های خارجی مزیت هایی داشته باشند تا کاربران به استفاده از آنها تشویق شوند.

در این میان پس از موتورهای جستجوی داخلی مثل پارسی جو و یوز، "ذره بین" نام یکی از این مرورگرهای ایرانی نیز مطرح شده بود؛ موتور جست و جوی ذره بین در سال ۱۳۹۹ شروع به کار کرد و سیدابوالحسن فیروزآبادی - دبیر شورای عالی فضای مجازی، در همان زمان در مراسمی اظهار داشته بود: پروژه ای که همراه اول از چند ماه پیش آغاز نموده بود و ما در جریان بودیم، امروز مراحل نهایی را برای اعلام عمومی طی کرد که آن آماده سازی یک اپلیکیشن مرورگر و موتور جست جو است که از قابلیت های محلی خوبی برخوردارست و امیدواریم بخش بزرگی از نیازهای مردم را بمراتب از مرورگرهای خارجی بهتر تامین کند.

وی همین طور بیان کرده بود بدنبال این هستم که اپلیکیشن های ایرانی، در زمینه پیامرسان ها، vodها، مرورگرها، موتورهای جست وجو از مزیت های سرزمینی بهره گیرند و سرویس بهتری از مشابه خارجی به شهروندان ارائه دهیم.

ذره بین چطور عمل می کند؟

در قسمت معرفی این مرورگر اعلام شده که تلاش می کند تجربه کاربری بهتری را در دسترسی به محتوا و خدمات دنیای وب و نیز جست وجو به زبان فارسی فراهم آورد. برای نیل به این هدف، ذره بین علاوه بر ارائه پاسخ های هوشمند در حوزه های مختلف (برای مثال روند قیمت های طلا و ارز، پیش بینی آب و هوای شهرهای مختلف، دستورهای آشپزی و غیره)، موتورهای جستجوی موضوعی هوشمندی در زمینه های گوناگونی همچون موسیقی، ویدیو، خرید و فروش، خبر و سرگرمی و غیره را توسعه داده است. شعار این مرورگر دسترسی سهل به خدمات دنیای وب است که می کوشد با ایجاد بستری یکپارچه از جستجوگرهای موضوعی در حوزه های مختلف به آن برسد و بدون نیاز به نصب انواع اپلیکیشن ها، تجربه خوبی را برای کاربر خود بوجود آورد.

جستجوگر موضوعی چیست؟

جستجوگرهای موضوعی بصورت تخصصی در یک حوزه اطلاعات مربوطه را از سطح وب و رسانه های اجتماعی جمع آوری می کنند و با جستجوی پیشرفته بوسیله فیلترهای مختلف، دسترسی به خدمت مورد نیاز کاربر در آن موضوع تخصصی را فراهم می سازند. برای مثال در زمینه خرید کالا، هرگونه کالای نو و دست دوم را که در بیش از هزار سایت مجاز فارسی موجود است و از تخفیف خوبی برخوردار است، به کاربر نشان میدهد. تعدادی از این امکانات (مثلا مرتب سازی برمبنای میزان تخفیف) حتی در صفحات وب سایت های اصلی فروش این کالاها وجود ندارد. بدین سبب کاربر رسیدن به پاسخ صحیح و مناسب را با کمترین کلیک و کمترین مصرف وقت و هزینه تجربه می کند.

ارتباط ذره بین با موتورهای جستجوی دیگر مانند گوگل چگونه است؟

طبق اعلام، ذره بین برای پاسخ به جست وجوهای عمومی از معماری رایج در موتورهای جستجو به نام متاسرچ (یا همان فراجستجو) استفاده می نماید که مانند بسیاری از موارد مشابه خارجی، علاوه بر خزش و رتبه بندی صفحات توسط موتور جستجوی خود، از نتایج سایر موتورهای جستجو نیز استفاده می نماید.

در دنیای وب، خدمات و محتوای بسیار گسترده و روزافزونی تولید می شود که دسترسی به آنها برای همه کاربران کار ساده ای نیست. سرویس دهنده های بزرگی در دنیا برای بهبود دسترسی به این محتوا درحال ارائه انواع سرویس ها هستند. با اینحال از یک سو خیلی از این خدمات برای کاربر فارسی زبان فعال نیست و از طرف دیگر هنوز هم می توان خدمات بسیار متنوعی برای ایجاد سهولت دسترسی کاربر به این خدمات و محتوای گسترده توسعه داد؛ به همین علت شرکت های بزرگی در دنیا در این راه پیش می روند.

طبق اطلاعات سایت مرورگر ذره بین، این مرورگر تلاش می کند با ایجاد بستری یکپارچه از انواع موتورهای جستجوی موضوعی، در دو سطح، به سهولت دسترسی فارسی زبانان به خدمات و محتوای وب و انواع رسانه های اجتماعی کمک نماید. در سطح اول، محصولات متنوعی وجود دارند که با تمرکز در زمینه های مختلف همچون موسیقی، فیلم و سریال، خرید کالا یا خدمات و غیره به این امر کمک می کنند و در سطح بالاتر، ایجاد پلتفرمی یکپارچه از این محصولات متنوع است که کاربر با نصب یک اپلیکیشن، به همه این محصولات دسترسی دارد.

گفتنی است چشم انداز مرورگر ذره بین تسهیل دسترسی به اطلاعات و خدمات دنیای وب برای همه فارسی زبانان در گروههای سنی و دانشی مختلف است؛ به همین دلیل ماموریت ذره بین ارائه بستری یکپارچه از جستجوگرهای موضوعی هوشمند، جهت دسترسی متمرکز به همه اطلاعات و خدمات فضای مجازی فارسی است.

بهای اینترنت «ذره بین» نصف گوگل است
آمار و ارقام دقیق و جدیدی از میزان استفاده کاربران از این مرورگر اعلام نشده اما سال قبل عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- درباره ی خاصیت های موتور جست وجوی ذره بین توضیح داد که این مرورگر علاوه بر نمایش نتایج موتورهای جست وجو نظیر گوگل بوسیله فراجستجوگر خود، امکانات و خدمات ویژه ای ارائه می دهد که وب گردی در اینترنت را بهبود می بخشد. این موتور جست وجو دسترسی کاربران به انواع محتواهای ویدئویی، صوتی و آموزشی در دنیای وب و رسانه های اجتماعی را به آسانی امکان پذیر می کند. حتی بخش آوا در ذره بین انواع محتواها از موسیقی و پادکست گرفته تا مداحی و کتاب های صوتی را بدون نیاز به دانلود در اختیار کاربران قرار می دهد که مشابه آن در موتور جست وجو گوگل هم وجود ندارد.
بگفته زارع پور، جست وجو و دسترسی سریع به فروشگاه های اینترنتی، اطلاع از بازار ملک و خودرو، طلا و... از دیگر خاصیت های ذره بین است. علاوه بر امکانات مناسب ذره بین، استفاده از این موتور جست وجو، مزیت های ترافیکی مثل ترافیک رایگان در قالب بسته اینترنتی و اینترنت نیم بها را هم دارد؛ همین طور ارائه پاسخ های هوشمند، امکان جست وجو و گشت وگذار در محتوای رسانه های اجتماعی، پیامرسان ها، دسترسی به خدمات تصویری، متنی و ویدئوییِ داخلی و خارجی از دیگر امکانات این موتور جست وجوی ایرانی است.
برخی تحلیلها می گویند که در سالهای قبل موتورهای جستجوگر بومی مثل پارسی جو و یوز موفق عمل نکرده اند، چونکه اصلا کاربردی نبودند به عنوان مثال مطالب به روز در خروجی هایشان اصلا مشاهده نمی شد حتی برای سایت های داخل کشور و برای همین کاربران نخستین انتخاب شان برای جست وجوی مقالات و مباحث و موارد دیگر، سایت گوگل بوده است. اما بررسی ها نشان میدهد قدرت موتور جستجوگر ذره بین بیش از دو مورد قبلی است و کاربران (اعم از کاربران معمولی و دانشجویان و اقشار مختلف و متخصصین و...) می توانند مبتنی بر گوگل جست وجوهای خودشان را انجام دهند و هیچ چالشی از بابت به روز بودن منابع و... نداشته باشند.
حالا این سوال وجود دارد که سرنوشت موتور جستجوی بومی ذره بین چه خواهد بود؟ هرچند کارکرد اولیه ی آن نشان میدهد که می تواند برتری هایی نسبت به نمونه های بومی دیگر داشته باشد، اما این که چقدر می تواند به نمونه های بین المللی نزدیک شده و اساسا چه ارزش افزوده ای برای کاربران ایجاد می کند، سوالاتی است که باید برای کاربران پاسخ داده شود.

منبع:

1401/09/15
12:20:10
itemprop="bestRating">5
449
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد