وبلاگ آفتاب

برگزاری رویدادی برای اتصال استارت آپ ها و شرکت ها به سرمایه گذار در حوزه معدن

برگزاری رویدادی برای اتصال استارت آپ ها و شرکت ها به سرمایه گذار در حوزه معدن

به گزارش وبلاگ آفتاب، رئیس مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران ضمن اشاره به برگزاری رویداد فناورانه در حوزه معدن، اظهار داشت: هدف این سلسله رویدادها معرفی نیازهای بازار و تحقیق و توسعه علمی و از طرفی عرضه ظرفیت های موجود در اتاق بازرگانی تهران در حوزه جذب سرمایه گذار است.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، سحر بنکدارپور در رویداد توسعه زیست بوم نوآوری حوزه معدن، اظهار داشت: مرکز نوآوری اتاق تهران با هدف فرهنگ سازی، ترویج نوآوری، مهارت افزایی، تسهیل گری و رفع موانع کسب و کار و ایجاد ارتباط میان کسب وکارهای اقتصادی اتاق بازرگانی و اکوسیستم نوآوری کشور تاسیس شده است.
وی ادامه داد: در این مرکز تلاش داریم با استفاده از ابزارهایی از قبیل عرضه مشاوره های میز خدمت و تسهیل گری و رشد، نقش سازنده ای در فضای کسب و کار کشور ایفا نماییم و با سیاستگذاری و تدوین دستورالعمل ها در جهت پشتیبانی از تولید دانش بنیان، یکسوسازی نیازهای بازار و تحقیق و توسعه علمی، از محصولات و تولیدات دانش بنیان حمایت نماییم.
بنکدارپور با اشاره به اینکه جامعه هدف مرکز نوآوری، صنایع بزرگ، شرکتهای فناور و نوآور، دانش بنیان ها، شتاب دهنده ها و استارت آپ ها هستند، افزود: کسب وکارهای عضو اتاق بازرگانی تهران همواره در دریافت خدمات این مرکز از اولویت ویژه برخوردار می باشند.
وی ضمن اشاره به برگزاری سلسله رویدادهای پیوند با محوریت به هم رسانی عرضه و تقاضا و جذب سرمایه گذار، توضیح داد: هدف این سلسله رویدادها یکسوسازی نیازهای بازار و تحقیق و توسعه علمی است و با عنایت به ظرفیت های موجود در اتاق بازرگانی تهران در حوزه عرضه توانمندی و جذب سرمایه گذار تحقق این هدف متصور است.
بنکدارپور به فرایند برگزاری رویداد توسعه زیست بوم نوآوری حوزه معدن اشاره نمود و اظهار داشت: برای برگزاری رویداد مذکور در ابتدا فراخوانی منتشر گردید و روی سایت اتاق تهران قرار گرفت که طی آن ۱۱ سرمایه گذار و ۳۶ سرمایه پذیر ثبت نام کردند که پس از انجام مراحل غربالگری سرمایه گذاران و تیم های فناور مشخص شده و برنامه ریزی های مربوطه صورت گرفت.
رئیس مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران با اشاره به اینکه بخش معدن ایران دارای ظرفیت های بسیار مناسبی است و ایران از لحاظ در اختیار داشتن ذخایر معدنی در بین سایر کشورها در جایگاه مناسبی قرار دارد، اضافه کرد: معادل ۱۱ درصد از ذخایر سنگ مس جهان در ایران واقع شده است و کشورمان دومین دارنده ذخایر سنگ های تزئینی است. در سایر بخش های معدنی مانند زغال سنگ، سنگ آهن و سرب و روی هم ظرفیت بالقوه برای افزایش تولید داریم. ازاین رو با داشتن نگاهی علمی و مبتنی بر دانش و فناوری میتوان شاهد نتایج مثبت و اثرات این حوزه عظیم کشور بر اقتصاد بود.
وی ابراز امیدواری کرد که اتاق تهران با برگزاری این رویداد و رویدادهای مشابه، گامی هرچند کوچک در تحقق اقتصاد دانش محور برداشته و بتواند به حضور شرکتهای دانش بنیان و نوآور به عرصه صنعت کمک نماید.
برنامه های پیشران برای توسعه فناوری در حوزه مواد
حمیدرضا شاهوردی، دستیار معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به برنامه های این معاونت برای پشتیبانی از توسعه فناوری ها در بخش معدن اشاره نمود و خاطرنشان کرد: برنامه های پیشران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه معدن، به مواردی چون «توسعه فناوری های منتج به تاب آوری اقتصادی کشور»، «توسعه فناوری ها در فرآیندهای استخراج، فرآوری و تلخیص مواد» و «توسعه فناوری تولید و فرآوری مواد پیشرفته و نوظهور» توجه دارد.
وی ادامه داد: اهمیت برنامه ریزی در حوزه مواد، به علت وسعت بالای این حوزه و هم وابستگی رقابت پذیری و تاب آوری بخش های مختلف صنعتی به این حوزه بوده است. ازاین رو هرگونه برنامه ریزی در جهت تقویت این بخش، هم از نظر فناوری و هم از نظر صنعتی بسیار حائز اهمیت می باشد.
دستیار معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افزود: برنامه ریزی برای توسعه تکنولوژی در این بخش با دو هدف «ایجاد یک صنعت رقابت پذیر» یا «تولید یا تأمین بخشی از اقلام وارداتی مورد نیاز صنایع کشور» انجام گرفته است. در عین حال دو زیربرنامه اصلی در این بخش طراحی شده که شامل توسعه فناوری تولید و فرآوری مواد با هدف کاهش ارزبری و توسعه فناوری تولید و فرآوری مواد با هدف افزایش تراز تجاری مثبت برای کشور است.
شاهوردی در بخش دیگری از سخنانش به حوزه های مغفول مانده در بخش مواد همچون زنجیره سیلیسیم، زنجیره سرب و روی و زنجیره نمک در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: ما در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وضعیت تجارت و ذخایر ایران را در ۲۱ حوزه مورد بررسی قرار داده ایم و شاهد یک شکاف در وضعیت این دو شاخص بوده ایم و پر کردن این شکاف زمینه کار و توسعه است.1401/06/02
16:23:04
itemprop="bestRating">5
470
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد