وبلاگ آفتاب

برخورد دو کهکشان با یکدیگر

برخورد دو کهکشان با یکدیگر

وبلاگ آفتاب: تلسکوپ فضایی هابل موفق به ثبت تصویری بی نظیر از برخورد دو کهکشان با یکدگیر شده است.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، ناسا در حساب کاربری هابل در اینستاگرام با انتشار این تصویر نوشت: مانند دو کشتی درحال برخورد در شب، دو کهکشان مارپیچی قابل مشاهده در این تصویر که هابل ثبت کرده است، در یک برخورد نزدیک به هم قرار دارند.
مسیر ستارگان و گازها توسط کشش گرانشی بین کهکشان ها، کشیده می شوند. نیروهای کشندی یا نیروی جزر و مدی قوی از کهکشان بزرگ تر که "ان جی سی ۲۷ "(NGC ۲۲۰۷) نام دارد، شکل کهکشان کوچک تر به نام "آی سی ۲۱۶" (IC ۲۱۶۳) را مخدوش کرده است. این برخورد کهکشانی برای میلیونها سال ادامه می یابد و شکل هر دو کهکشان را تغییر خواهد داد.
"هابل" قوی ترین تلسکوپ جهان است و در سه دهه مشاهدات فضا، این تلسکوپ نگاه ما را به جهان تغییر داده است. این تلسکوپ یکی از مهم ترین ماموریت های کیهانی ناسا تا حالا بوده که به مدت ۳۲ سال درحال فعالیت است و ناسا امیدوار است سالهای بیشتری نیز فعالیت کند. این تلسکوپ سیارات فراخورشیدی، کهکشان های دور و ماده تاریک را مورد مطالعه قرار داد.
۲۵ دسامبر ۲۰۲۱، ناسا تلسکوپ قدرتمند دیگری موسوم به "جیمز وب" را که اغلب به عنوان جانشین "هابل" از آن یاد می شود، پرتاب کرد. "وب" اغلب به عنوان جانشین یا جایگزین "هابل" توصیف می شود، اما به رغم تعداد انگشت شماری مشکل در طول این سال ها، ابزارهای علمی "هابل" همچنان قوی هستند.
نمی توان گفت "وب" جایگزین "هابل" خواهد شد، چونکه "هابل" همچنان درحال رصد کیهان است و ناسا امیدوار است تا چند سال دیگر، احتمالاً تا دهه ۲۰۳۰ نیز بتواند از آن استفاده نماید. "هابل" می تواند نورهای محدوده طول موج حدود ۲۰۰ نانومتر(nm) تا ۲.۴ میکرون را ببیند، در صورتیکه برد "وب" از حدود ۶۰۰ نانومتر تا ۲۸ میکرون است.
گفتنی ست "وب" گرچه برای کاوش در طیف نور مادون قرمز طراحی شده، اما همچنان قادر خواهد بود قسمت قرمز/نارنجی طیف نور مرئی را نیز ببیند.
منبع:

1401/03/27
13:36:17
itemprop="bestRating">5
568
تگهای خبر: تلسكوپ , جهان , فضا , كهكشان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد