وبلاگ آفتاب
طی نشست خبری مطرح شد؛

حسینیه ایران در سیما به راه می افتد

حسینیه ایران در سیما به راه می افتد

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما در نشست خبری برنامه های دهه اول محرم در شبکه های مختلف تلویزیون را شرح داد.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از مهر، جواد شیخ اکبری مدیر شبکه قرآن و معارف سیما در نشست معرفی برنامه های محرمی تلویزیون که امروز یکشنبه ۱۷ مرداد به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: شعار «نسل به نسل در پناهت هستیم» که برای ماه محرم انتخاب شده است با هماهنگی همه دستگاههای فرهنگی کشور که ستادها عضو آن هستند به جمع بندی رسیده و محور اصلی اش روی تربیت نسلی است.
وی افزود: ما برای این ایام سه پویش تعریف کرده ایم؛ یکی «نذر حسینی» که کمک ها و نذورات مردمی را با عنایت به مشکلات معیشتی مردم به سمت کمک مومنانه سوق می دهد، پویش بعدی «هر خانه یک حسینیه است» که تلاش داریم نصب پرچم بر سر در منازل و سیاهپوش کردن خانه ها را ذیل این پویش تبلیغ نماییم که با عنایت به شرایط کرونا طراحی شده است. همینطور پویش «نسل حسینی» را داریم که ذیل آن با مبحث خانواده و تربیت نسل حسینی مبتنی بر آموزه های عاشورا انجام می شود.
مدیر شبکه قرآن خاطرنشان کرد: چند ملاحظه با عنایت به شرایط کرونایی کشور داریم اول لزوم الگوسازی برگزاری مراسم و هیئت های عزاداری طراز است که چند خصوصیت هم دارد و تلاش می نماییم در این رابطه فرهنگسازی نماییم. بحث توجه ویژه به موضوعات اخلاقی و احکام در منابر همچون اینهاست تا هیات هایی که در شرایط کرونا فعالیت دارند با این ملاحظات پیش روند.
وی خاطرنشان کرد: ملاحظه ای داریم که استفاده از مداحان استانی سراسر کشور در سیماست و معرفی چهره های جوان و جدید در حوزه مرثیه خوانی و بحث های کارشناسی از ملاحظات ماست و سال جاری هم دنبال این هستیم که اتفاق بیفتد.
استقبال از «حسینیه ایران» در سال گذشته
شیخ اکبری خاطرنشان کرد: سال قبل در چارچوب حسینیه ایران برنامه ۹۶ مداح و کارشناس روی آنتن سیما رفت که این نوع پوشش با اقبال مواجه گردید. سال قبل بیشتر از ۵۰ درصد مداحی ها و حدود ۳۵ درصد سخنرانی ها مخاطب داشت.
وی ضمن اشاره به اجرای دوباره حسینیه ایران خاطرنشان کرد: تجربه ای سال قبل داشتیم و سال جاری هم قوی تر و متمرکزتر ادامه می دهیم و آن حسینیه تلویزیونی ایران است. مردم می توانند از این حسینیه در ساعتهای مختلف استفاده کنند. برنامه ریزی ما به این شکل است که از ۶ بامداد حسینیه شروع می شود و تا یک صبح ادامه دارد. مخاطب می تواند برپایه جدولی که اعلام می شود در هر شبکه و هر ساعت مخاطب قرار بگیرد. سال جاری با عنایت به شرایط کشور امکان دارد قشر زیادی از مردم نتوانند در مراسم ها شرکت نمایند و وظیفه سیماست که این شرایط را در خانه ها فراهم آورد.
مدیر شبکه قرآن افزود: در کنار اینها، برنامه ریزی هایی برای تاسوعا و عاشورا انجام شده است تا انعکاس شور و شعور حسینی را داشته باشیم. برنامه ای که محورش شبکه قرآن و معارف سیماست پویش با قرآن است. از اعمالی که امام حسین (ع) در شب عاشورا روی آن تاکید گردیده است قرائت قرآن بوده است و تلاش داریم بر این اساس نوعی فرهنگسازی در همه هیات ها شود. محفلی قرانی هم به صورت زنده تا سحر خواهیم داشت. برنامه ریزی برای پوشش نماز شهر عاشورا هم شده است، مراسم های شیرخوارگان حسینی و… که از ستاد ملی مقابله با کرونا مجوز گرفته اند پوشش داده می شود.
شیخ اکبری خاطرنشان کرد: شبکه یک با سخنرانی حجت الاسلام عالی هر شب برنامه دارد و برنامه «این شب ها» هر شب ساعت ۲۳: ۴۵ با محور معارف عاشورا پخش می شود و برنامه اصلی «حسینیه ایران» است که ضمن آن هیات هایی که برنامه دارند پوشش داده می شود. همینطور این شبکه برنامه «سریالیست» را دارد که در این دهه به سریال های محرمی سیما می پردازد.
وی افزود: شبکه دو مستندی را تولید کرده است که با نام «یک قرن با حسین» پخش می شود و تاریخ عزاداری و آیین های عاشورایی را در یک قرن گذشته بررسی نموده است. این مجموعه ۱۷ قسمت ۲۰ دقیقه ای خواهد بود و همینطور مستند «صادق الوعد» درباره آیین های عزاداری در اردبیل را پخش می کند. برنامه «کوی محبت» هم هر شب از کربلا پخش می شود و روایتگری آن بر عهده صابر خراسانی و کارشناسی آن بر عهده شیخ حسین انصاری است.
برنامه ریزی شبکه های مختلف در محرم
شیخ اکبری ضمن اشاره به برنامه های شبکه سه اظهار داشت: شبکه سه «تکیه گاه» را به صورت زنده با محور هیات های سراسر کشور را پوشش می دهد. «موکب ثارالله» و مستند «ادب حضور» را هم پخش می کند. این شبکه به لحاظ ریتم تند جدول پخش برنامه های معارفی کوتاه را هم در لابلای برنامه ها دارد و هر روز ۱۱ بامداد سخنرانی حجت الاسلام رفیعی پخش می شود. شبکه چهار برنامه هایی را برای قشر فرهیخته همچون برنامه «سوره» دارد که مبحث اصلی آن بنی امیه است. برنامه «سرگذشت» را هم با مبحث ترکیب بندی های عاشورایی و با اجرای ساعد باقری دارد. همینطور برنامه «نغمه های عاشورایی» در ۱۰ ویژه برنامه با ۱۰ مداح شاخص استان ها پخش می شود که به مداحی های استانی و آیین هایی که در استانهای مختلف کشور اجرا می شود، می پردازد.
مدیر شبکه قرآن افزود: شبکه پنج سیما ویژه برنامه ای با نام «واحه» دارد که هر شب ساعت ۲۳ روی آنتن می رود و یک مستند تک قسمتی با مبحث جریان های انحرافی دارد. برنامه دیگری ذیل حسینیه تلویزیونی ایران است که هرروز ساعت ۱۶ سخنرانی حجت الاسلام پناهیان را پخش می کند.
وی افزود: شبکه آموزش «بفرمایید روضه» را هر روز ساعت ۱۷ پخش می کند و هر شب ساعت ۱۲ تا سحر نواهای عاشورایی دارد. شبکه مستند هم مجموعه مستندی با محور هیات دارد و بحث خدمات اجتماعی آنها را پوشش می دهد. همینطور شبکه نسیم «با حسین حرف بزن» را در ۱۰ برنامه پخش می کند. شبکه امید ویژه برنامه «مثل قاسم» را دارد که یک سخنرانی و مداحی هر شب ۲۰ تا ۲۱ دارد. شبکه افق هم ویژه برنامه «تکیه» را پخش می کند.
وی در انتها اظهار داشت: در شبکه قرآن و معارف سیما هم برنامه اصلی «حسینیه تلویزیونی ایران» است و از ۶ بامداد تا یک صبح این حسینیه پخش می شود. ساعت ۷ آیت الله جوادی آملی و پس از آن سخنرانی حجت الاسلام مجتبی تهرانی که برای نخستین بار پخش می شود را داریم و همینطور سخنرانی حجت الاسلام میرباقری پس از نماز مغرب و عشا پخش می شود.


منبع:

1400/05/18
10:00:36
itemprop="bestRating">5
915
تگهای خبر: آموزش , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد