وبلاگ آفتاب
در گفت و گو با وبلاگ آفتاب اعلام شد

افزایش 70 درصدی فروش فناوری پژوهشگاه پلیمر در سال 99

افزایش 70 درصدی فروش فناوری پژوهشگاه پلیمر در سال 99

به گزارش وبلاگ آفتاب رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران از افزایش ۷۰ درصدی فروش محصولات فناوری این پژوهشگاه در سال ۹۹ نسبت سال ۹۸ اطلاع داد و اظهار داشت: علاوه بر آن ۳۰ درصد از مقالات تولید ما حاصل مطالعات مشترک با محققان بین المللی بوده است.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، موسسه استنادی علوم(ISC) از اواخر سال ۹۸ با ابلاغ رسمی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور را با شاخص ها و معیارهای مصوب کارگروه تخصصی رتبه بندی در این وزراتخانه علوم شروع کرد.
در این رتبه بندی، اطلاعات مورد نیاز رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی از راه "اطلاعات پژوهشی جمع آوری شده توسط گروه رتبه بندی ISC"، "خوداظهاری دانشگاه ها که از راه تکمیل پرسشنامه الکترونیکی" و "اطلاعات آموزشی عرضه شده از جانب وزارت علوم" جمع آوری می شود.
به علت ماهیت متفاوت مراکز آموزشی و پژوهشی و تفاوت در مأموریت ها، ضرایب معیارها و شاخص ­ها در رتبه بندی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها متفاوت می باشد که مهم ترین تفاوت در معیار آموزش است که ضریب آن برای پژوهشگاه ها صفر در نظرگرفته شده است. وزن هر معیار در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها به این شرح است:


در رتبه بندی موسسه ISC در سال ۹۹-۹۸ تعداد ۳۰ پژوهشگاه حضور داشتند که از این تعداد ۱۹ پژوهشگاه از پژوهشگاه­ های وابسته به وزارت علوم هستند که رتبه آنها به این شرح است:
نام پژوهشگاه رتبه پلیمر و پتروشیمی ایران ۱-۵ دانش های بنیادی ۱-۵ رنگ ۱-۵ مواد و انرژی ۱-۵ سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ۱-۵ بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ۶-۱۰ شیمی و مهندسی شیمی ۶-۱۰ ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری ۶-۱۰ هوافضا ۶-۱۰ علوم و صنایع غذایی ۶-۱۰ حوزه و دانشگاه ۱۱-۱۵ علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ۱۱-۱۵ علوم و فناوری اطلاعات ایران ۱۱-۱۵ ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی ۱۱-۱۵ موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران ۱۱-۱۵ تربیت بدنی و علوم ورزشی ۱۶+ مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ۱۶+ مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ۱۶+ موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور ۱۶+ در بین پژوهشگاه ها، پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران با عنایت به تک محصولی بودن دستاوردهای آن توانست در بین پنج پژوهشگاه برتر کشور قرار گیرد.
دکتر مهدی نکومنش رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه رتبه بندی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها از جانب موسسه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) انجام می شود، اضافه کرد: این موسسه برپایه شاخص هایی مبادرت به رتبه بندی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در کشور کرده است.
وی ضمن اشاره به انتشار آخرین رتبه بندی موسسه استنادی ISC برای سال ۹۹-۹۸ پژوهشگاه ها، اظهار نمود: در این رتبه بندی پژوهشگاه پلیمر و پتروشمی جزو پنج مرکز تحقیقاتی کشور قرار گرفت. این پنج مرکز به نزدیک بودن اختلاف امتیازات، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در این رتبه بندی در دسته های پنج تایی تعریف شدند.
نکومنش تصریح کرد: بر این اساس هم در بین پنج پژوهشگاه برتر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفتیم و هم نام این پژوهشگاه در بین پژوهشگاه ها برتر کشوری درج شد.
ادامه تبادل علمی در شرایط تحریم
رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی، "پژوهش"، "تولید فناوری"، "روابط بین الملل" و "خدمات اجتماعی زیر ساخت و تسهیلات" را از شاخصهای رتبه بندی موسسه استنادی ISC نام برد و خاطرنشان کرد: این پژوهشگاه در حوزه بین المللی با عنایت به شرایط بسیار دشوار کشور، ارتباطات بین الملل ما رونق گذشته خویش را ندارد؛ چون که در سالهای گذشته، دانشجویان دوره دکتری و محققان ما سالانه برای فرصت های مطالعاتی به سایر کشورها اعزام می‎ شدند ولی با عنایت به مشکلات بین المللی و افزایش قیمت ارز، این سفرهای مطالعاتی و حضور در کنفرانس های بین المللی به صفر رسیده است.
به نقل از ایشان، در دو سال گذشته کنفرانس ها به صورت آنلاین و غیر حضوری برگزار می گردد که مبالغ ثبت نام بعضی از این کنفرانس ها از ۶۰۰ تا هزار دلار است که واریز آن برای پژوهشگاه ها دشوار است.


نکومنش، افزود: به رغم این شرایط به علت ارتباطاتی که محققان این پژوهشگاه از گذشته با محققان خارجی داشتند، تعداد پروژه مشترک در دستور کار ما قرار دارد. این پروژه بیشتر طرح های تحقیقاتی است که در نهایت به تولید مقالات علمی مشترک منجر شده که در خیلی از ارزیابی های بین المللی مورد توجه قرار گرفته است.
رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی با تکیه بر این که پارسال ۳۰ درصد از مقالات بین المللی محققان این پژوهشگاه حاصل تحقیقات و همکاریهای بین المللی مشترک بوده است، خاطرنشان کرد: این عدد نشان داده است که محققان ما با پژوهشگران بین المللی تعاملات بین المللی دارند که می تواند شاخص خوبی برای ارزیابی باشد.
تولید فناوری
نکومنش افزود: از پنج سال قبل تغییری در مشی مدیریت به وجود آمد. بر این اساس بیشتر تمرکز ما در زمینه تولید فناوری، پاسخگویی به نیازهای جامعه و صنعت بوده است. تا پیش از این به صورت سنتی مراکز تحقیقاتی بر مبنای تعداد قراردادهای صنعتی ارزیابی می شدند.
وی افزود: قراردادهای صنعتی بر مبنای نیاز دستگاه ها منعقد می شود که متاسفانه انعقاد این قراردادها بر مبنای رابطه و همینطور برند بودن بعضی از دانشگاه ها و پژوهشگاه است، بگونه ای که در بعضی مواقع به کیفیت فناوری ساخته شده توجهی نمی گردد.
وی افزود: ولی از چند سال قبل در این پژوهشگاه برنامه ریزی شد که اولویت اول منابع مالی توسعه داده شود و در گام بعدی درآمدهای حاصل از فروش دانش فنی، محصول و تولید فناوری مشارکتی را جزو درآمدهای پژوهشگاه قرار دادیم و از این طریق تنوعی در درآمد حاصل از دستاوردها بوجود آمد.
نکومنش، تعریف اهداف مشخص برای هر طرح تحقیقاتی را از دیگر تغییرات مدیریت توسعه فناوری در این پژوهشگاه عنوان نمود و، اضافه کرد: با اجرای این رویکرد نتایج قابل توجهی به دست آوردیم بگونه ای که سال ۹۹ که به علت شیوع بیماری کرونا، شرایط کشور در وضعیت عادی نبود ولی بیشتر از ۷۰ درصد نسبت به سال ۹۸، درآمد حاصل از فناوری ما افزایش یافت و این موفقیت قابل ملاحظه ای بوده است و توانستیم رتبه پژوهشگاه را در بین یک تا پنج حفظ نماییم.
رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی، این پژوهشگاه را یک پژوهشگاه تک محصوله توصیف کرد و افزود: این پژوهشگاه در رتبه بندی ها با سایر پژوهشگاهها که دارای پژوهشکده های مختلف و تنوع محصولات هستند مقایسه می شود و با عنایت به این که دستاوردهای خوبی در حوزه فناوری داشتیم ضمن آنکه متد کاری اجرا شده، مدل نمونه ای تشخیص داده شد و می تواند برای سالهای آتی مدل پایه قرار گیرد.
منبع:

1400/04/30
11:07:24
itemprop="bestRating">5
975
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد