وبلاگ آفتاب
رییس دانشگاه علامه طباطبایی:

تا دو سال آینده جزو 500 دانشگاه برتر دنیا در همه رتبه بندی های مهم خواهیم شد

تا دو سال آینده جزو 500 دانشگاه برتر دنیا در همه رتبه بندی های مهم خواهیم شد

به گزارش وبلاگ آفتاب رئیس دانشگاه علامه طباطبایی از اجرای برنامه شفافیت عملکرد هشت ساله تصدی این دانشگاه تا دو هفته آتی آگاهی داد و اظهار داشت: در این برنامه تمام اطلاعات شامل قراردادهای عمرانی، پژوهشی، چگونگی هزینه کرد بودجه دانشگاه، استادان جذب شده در دانشگاه و مراحل جذب آنها، چگونگی برگزاری و شرکت در همایش ها، تعداد سفرهای خارجی و افرادی که به این سفرها رفته اند، فهرست اموال دانشگاه و غیره روی سایت قرار می گیرد.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، دکتر حسین سلیمی در آئین گرامی داشت مقام استاد که به صورت حضوری و مجازی برگزار شد، با طرح این پرسش که چرا باید برای ساختن یک دانشگاه، مشکلات بسیار طاقت فرسا را تحمل کرد، اظهار داشت: دلیل این امر این است که دانشگاه نماد عقلانیت و نهادی است که اگر بتوان آنرا ساخت، بنای عقلانیت، اخلاق و فرهیختگی در کشور ایجاد می شود. هنگامی که بنای اندیشه و دانش در جامعه ایجاد می شود، این بنا به یک بنای ماندگار بدل می شود. دانشگاهی که برساخته می شود باید ریشه دار باشد، چون که نمادهای عقلانیت، زمانی به یک درخت تناور بدل می شوند که ریشه دار شوند و این گونه میتوان برای مدت طولانی از میوه های آن بهره مند شد.
وی ادامه داد: نهاد دانشگاه وقتی با ساختار اجتماعی همراه شود و ریشه بدواند، پی محکمی پیدا می کند. امیدوار بودیم که در کشور ما هم دانشگاه های جدید به ویژه، دانشگاه هایی مانند دانشگاه علامه طباطبایی بتوانند چنین جایگاهی پیدا کنند و به نماد تحول اجتماعی و مدنی تبدیل شوند. رسیدن به این جایگاه، انگیزه ای برای من و همکاران شد تا تلاش نماییم و این دانشگاه را به نماد اندیشه ورزی و معرفت بدل نماییم.
وی اظهار داشت: در این راه با دو مشکل اصلی روبه رو بودیم. اولین مشکل، چگونه دانشگاه شدن بود. دانشگاه علامه طباطبائی از ادغام ده ها مدرسه عالی بوجود آمده بود و بنابراین مانند جزایر پراکنده، هویت مستقل بین آنها شکل نگرفته بود. کالبد و فضای روانی که احساس تعلق به یک مجموعه دانشگاهی را ایجاد نماید، وجود نداشت. از استانداردهای لازم برای داشتن هیئت علمی برخوردار نبود. فضای مفاهمه، دوستی و همفکری بین استادان وجود نداشت و آنها نقشی در فرایند تصمیم سازی دانشگاه ایفا نمی کردند.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی اضافه کرد: دانشگاه در انتخاب مدیران گروه ها، تعیین روسای دانشکده ها، ورودی دانشجویان، جذب اعضای هیئت علمی و تصویب خیلی از آئین نامه ها نقشی نداشت، بنابراین احساس هویت جمعی در حال از بین رفتن بود. دانشگاه علامه طباطبائی حتی نمادهای هویتی اولیه و بسیار ساده مانند سرود، پرچم و سردر دانشگاه، که به دانشگاه هویت می بخشد را نداشت.
وی افزود: در تبدیل شدن به دانشگاه باید بگونه ای عمل می کردیم که از همان ابتدا برای دانشگاه ماندن هم برنامه وجود داشته باشد. باید وارد نسل جدید دانشگاه ها می شدیم و تولید دانش می کردیم. دانشگاه علامه طباطبایی تا هفت سال پیش سهم چندانی در تولید دانش کشور نداشت. ازاین رو کیفیت آموزش و پژوهش خویش را باید به صورت ماندگاری افزایش می دادیم و برند دانشگاه را بگونه ای ارتقاء می دادیم که وقتی نام دانشگاه مطرح می شود، سخنی از محل کشاکش های سیاسی و ماندگار به میان نیاید. در عرصه بین الملل هم هیچ شناختی از دانشگاه علامه طباطبائی وجود نداشت، ازاین رو باید یک پویایی فرهنگی ایجاد می کردیم و نشاط اجتماعی را به دانشگاه و دانشجویان بر می گرداندیم.
سلیمی با اشاره به اینکه برای انجام کار با تضادهای دوگانه ای روبه رو بویم، اظهار نمود: با عنایت به سرعت بالای تغییرات در جامعه، باید به سرعت دانشکده ها و پژوهشکده های دانشگاه ساخته و استادان مجربی جذب می شد. همینطور احتیاج به وجود چندین خوابگاه احساس می شد و این در صورتی بود که دانشگاه تأمین اعتبار مالی نمی شد.
وی افزود: از یک طرف باید به رشد مقالات پژوهشی باکیفیت و نشر کتاب پرداخته می شد و از سوی دیگر مانع چاپ و ترویج مقالات بی کیفیت می شدیم. گاهی دانشگاه کارآفرین را در مقابل دانشگاه معرفت آفرین قرار می دادند بنابراین از یک سو باید نظریه های روز دنیا را فرا می گرفتیم و از سوی دیگر باید مراقبت می کردیم، مبادا تقلید از نظریه های روز دنیا ما را به یک دانشگاه مقلد تبدیل کند.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: در عرصه فعالیتهای فرهنگی و سیاسی هم باید از یک سو فضا را به علت مطالبه عمومی باز می کردیم و از طرفی جلوی کسانی را که مدام برای شکستن خط قرمزها فشار می آوردند، می گرفتیم. این ها بعضی از فضاهای دوگانه ای بود که انجام کار را خیلی سخت می کرد ولی با پشتکار و همت استادان، کارکنان و دانشجویان توانمند آغاز به حرکت در این راه کردیم.
استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی ضمن اشاره به توسعه فیزیکی دانشگاه اظهار داشت: تاسیس چهار دانشکده الهیات و معارف اسلامی، تربیت بدنی و علوم ورزشی، علوم ارتباطات و آمار، ریاضی و کامپیوتر با هویت مستقل، تاسیس یکی از بزرگترین کتابخانه های دانشگاهی، راه اندازی مرکز بهداشت و درمان، موزه، مراکز رشد و نوآوری، آزمایشگاه علوم شناختی، مجتمع تفریحی باغ سیب، ساخت یکی از زیباترین مساجد دانشگاهی، راه اندازی مرکز بین الملل که سبب افزایش سه برابری دانشجویان بین الملل در دانشگاه شد، راه اندازی مرکز آموزش های تخصصی آزاد و مهارت افزایی، تاسیس مرکز آزفا، تاسیس میهمان سرا و خوابگاه مهدیه، راه اندازی مهد کودک، تاسیس رستوران استادان، راه اندازی واحد نوین پژوهشی، تشکیل بنیاد حامیان و خیّران دانشگاه، راه اندازی هتل برای دانشجویان رشته هتلداری، ایجاد و نوسازی ۷۲ هزار متر مربع زیربنا و ۲۷ هزار متر مکعب محوطه سازی بخشی از فعالیتهای انجام شده در گسترش فضای فیزیکی دانشگاه در سالهای اخیر بوده است.
او همینطور به سرعت رشد مقاله های علمی و پژوهشی در دانشگاه علامه طباطبایی اشاره نمود و تصریح کرد: با ادامه همین نرخ رشد، تا دو سال آینده جزو ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا در تمام رتبه بندی های مهم خواهیم بود. این در شرایطی است که امروزه هم این دانشگاه در رتبه بندی جامع دانشگاهی، از ارکان اصلی و جزو ۱۰ دانشگاه نخست کشور به حساب می آید و نظرات کارشناسانه استادان، دانش آموختگان و دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی مورد توجه نهادها و سازمان های دولتی و سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه قرار گرفته است.
سلیمی در انتها از اجرای برنامه شفافیت عملکرد هشت ساله تصدی دانشگاه علامه طباطبایی اطلاع داد و اظهار داشت: طی دو هفته آینده برنامه شفافیت عملکرد هشت ساله این دانشگاه اعلام می شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی، او در آخر تصریح کرد: در این برنامه تمام اطلاعات، شامل قراردادهای عمرانی، پژوهشی، چگونگی هزینه کرد بودجه دانشگاه، استادان جذب شده در دانشگاه و مراحل جذب آنها، چگونگی برگزاری و شرکت در همایش ها، تعداد سفرهای خارجی و افرادی که به این سفرها رفته اند، فهرست اموال دانشگاه، اطلاعات فرهنگی و بودجه های اختصاص یافته به فعالیتهای فرهنگی روی سایت قرار می گیرد و افراد می توانند با رفتن به سایت مربوطه از عملکرد هشت ساله دانشگاه و نحوه هزینه کرد بودجه آگاه شوند.
منبع:

1400/03/01
09:58:19
itemprop="bestRating">5
1178
تگهای خبر: آموزش , اطلاعات , باتری , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد