وبلاگ آفتاب

درمان آلزایمر با نور و اكسیژن

درمان آلزایمر با نور و اكسیژن

وبلاگ آفتاب: خراسان رضوی تحقیقات در مورد علت مبتلاشدن به آلزایمر و چگونگی درمان آن شامل چندین مورد احتمالی است، اما یکی از علل آن که بطور مداوم بررسی می شود پلاک های مغزی است که نقشی اساسی در پیشبرد بیماری دارد و پژوهشگران در حال بررسی روش هایی برای از بین بردن این پلاک ها یا جلوگیری از تشکیل آنها هستند و هم اکنون، دانشمندان دانشگاه توکیو با اتم های تزریقی و اکسیژن دار که با نور مادون قرمز فعال می شوند، رویکرد جدیدی برای درمان ارائه کرده اند.


به نقل از نیوز، پلاک های مغزی از تجمع غیرطبیعی پروتئین آمیلوئید تشکیل می شوند و بسیاری این مورد را علت اصلی لطمه شناختی بیماری آلزایمر می دانند. خیلی از داروها برای هدف قرار دادن پلاک ها طراحی شده اند که برخی برای پاکسازی پروتئین های آمیلوئید از آنتی بادی استفاده می نمایند و برخی دیگر برای درمان سکته مغزی کاربرد دارند.
پژوهشگران دانشگاه توکیو اظهار کردند: با وجود کوشش های گسترده، خیلی از درمان های امیدوارکننده در آزمایش های مرحله پایانی انسانی موثر نبودند بنا بر این خیلی از افراد، مقابله با آمیلوئید در مغز را یک کار باارزش می دانند.
این گروه، مولکول کوچکی را بعنوان کاتالیزور ساخته اند. این مولکول حاوی اتم های اکسیژن است و می تواند تغییردهنده پیوندهای شیمیایی باشد که مولکول ها را در کنار هم نگه می دارد و برای هدف قرار دادن ساختار چین خورده آمیلوئید و از بین بردن پلاک ها طراحی شده است. این مولکول تا زمانی که توسط نور نزدیک به مادون قرمز فعال نشود، بی اثر است.
پژوهشگران توانستند آمیلوئید را جدا و در سلول های ایمنی مغز، معروف به میکروگلیا پیشرفت کرده و آشفتگی و ضایعات را پاک کنند و سلول های سالم باقی بمانند.
این روش در موش های زنده مبتلا به آلزایمر مورد مطالعه قرار گرفت، دانشمندان در این آزمایش از تزریق مستقیم مولکول به مغز جوندگان و یک کاوشگر برای تابش نور به مغز آنها طی یک هفته به مدت روزانه نیم ساعت استفاده کردند. سپس بافت مغز آنها بوسیله تجزیه وتحلیل شیمیایی مورد بررسی قرار گرفت و کاهش قابل توجهی در پروتئین آمیلوئید مشاهده شد. در قسمتی از آزمایش های جداگانه روی سلول های موش رشدیافته در یک ظرف آزمایشگاهی، مشخص شد که میکروگلیا در حال غرق کردن و تجزیه آمیلوئید آمیخته با اکسیژن است.
دانشمندان همین طور باتوجه به تغییر یک روزه تکنیک خود به بیماران انسانی، آزمایش های دیگری را بر روی مغز اهدایی بیماران آلزایمر انجام دادند که نتایج امیدوارکننده ای به همراه داشت. آنان متذکر شدند که یکی از مشکلاتی که هنوز باید برطرف شود، تصفیه طراحی کاتالیزور با هدف گیری تابش نور خارج از جمجمه است.
نتایج این تحقیق در نشریه Brain منتشرشده است.
منبع:

1400/01/25
12:39:40
itemprop="bestRating">5
990
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد