وبلاگ آفتاب
در گزارش وبلاگ آفتاب مطرح شد؛

هدیه نوروزی تك تیرانداز به مردم

هدیه نوروزی تك تیرانداز به مردم

به گزارش وبلاگ آفتاب تهیه کننده فیلم سینمایی تک تیرانداز از فیلمهای حاضر در جشنواره سی ونهم فیلم فجر که قبل از اکران عمومی مقرر است روانه آنتن تلویزیون شود، درباره این تصمیم توضیحاتی ارائه نمود.ابراهیم اصغری تهیه کننده فیلم سینمایی «تک تیرانداز» به کارگردانی علی غفاری که در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و سیمرغ بهترین فیلم از نگاه ملی و بهترین جلوه های ویژه میدانی را دریافت کرد، در گفتگو با خبرنگار مهر درباره پخش تلویزیونی این فیلم قبل از اکران سینمایی بیان نمود: از نظر فنی فیلم سینمایی «تک تیرانداز» قابلیت هایی را دارد که تماشای آن در سینما اساسا برای مخاطب جذاب تر خواهد بود اما دلیلی که این تصمیم از جانب بنیاد فرهنگی روایت فتح و سازمان بسیج بعنوان مالکان این فیلم گرفته شد، این بود که در شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و محدودیت های موجود، این فیلم در اولین روزهای سال نو، بعنوان عیدی به مردم ایران هدیه شود.
وی اضافه کرد: شاید این فیلم قهرمان محور بتواند رضایت مردم را حداقل برای دو ساعت جلب نماید تا ان شالله بعدها در شرایط بهتر بتوانیم فیلم را اکران نماییم.
اصغری درباره ارگانی بودن فیلم «تک تیرانداز» و تاثیر این پشتوانه اقتصادی در اتخاذ این تصمیم هم توضیح داد: سازمان بسیج و بنیاد فرهنگی روایت، طبیعتاً خویش را خادم مردم می دانند و بنابراین چنین تصمیمی را گرفته اند که تصمیمی منطقی هم هست. این فیلم از آن جهت به مردم هدیه شده که داستانش درباره یکی از قهرمانان سالهای دفاع مقدس است.
اصغری: با عنایت به شرایطی که کرونا به وجود آمده و شاهدیم اکران در سینماهای کشور چه وضعی دارد، تصمیم به پخش تلویزیونی فیلمها می تواند تصمیمی درست هم تلقی شود. کمااینکه طبیعتاً تلویزیون هم در ازای پخش این آثار حق پخشی را پرداخت می کند تهیه کننده «تک تیرانداز» در پاسخ به اینکه اگر فیلم محصول بخش خصوصی بود آیا باز هم راضی به «هدیه دادن آن به مردم» می شدید یا نه هم اظهار داشت: با عنایت به شرایطی که کرونا به وجود آمده و شاهدیم اکران در سینماهای کشور چه وضعی دارد، تصمیم به پخش تلویزیونی فیلمها می تواند تصمیمی درست هم تلقی شود. کمااینکه طبیعتاً تلویزیون هم در ازای پخش این آثار حق پخشی را پرداخت می کند.
وی افزود: اگر در ادامه ما بتوانیم شرایطی را برای اکران عمومی و پس از آن عرضه اینترنتی فیلم فراهم بیاوریم، فیلم «تک تیرانداز» همچنان قابلیت های بالایی برای جذب مخاطب دارد و می تواند هزینه های خویش را بازگرداند.
اصغری درباره مذاکرات مالی با تلویزیون برای پخش فیلم هم اظهار داشت: توافق نسبتاً مناسبی از نظر اقتصادی با سازمان صداوسیما صورت گرفته است که بخشی از هزینه های فیلم را تأمین خواهد نمود.
این تهیه کننده که در نشست رسانه ای «تک تیرانداز» در جشنواره فجر رقم حدودی هزینه شده برای این فیلم را ۱۰ میلیارد تومان اعلام نموده بود درباره نسبت حق پخش پرداختی از جانب تلویزیون با این هزینه هم توضیح داد: هزینه دقیق این توافق در ایام آتی مشخص می شود اما بنده امید دارم که ۵۰ درصد هزینه های فیلم در این توافق تأمین شود. فیلم هم اکنون تنها دو نوبت اجازه پخش از تلویزیون را دارد و پس از آن برای اکران عمومی و اکران اینترنتی آن تصمیم گیری خواهیم کرد.
وی در انتها تاکید کرد: حقیقت این است که مهم ترین دلیلی که سبب شد به این تصمیم برای پخش تلویزیونی فیلم تن بدهیم، هدیه شدن آن به مردم بود. فیلم داستانی درباره یک قهرمان دارد که غرور ملی ایرانی ها را به تصویر می کشد و باعث تهییج مخاطب می شود.

عیدی روایت فتح به مردم است
مجتبی کوچکی قائم مقام بنیاد فرهنگی روایت فتح هم در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به شرایط ادامه دار شیوع کرونا در سال جدید از تصمیم این بنیاد برای پخش فیلم سینمایی «تک تیرانداز» در روزهای تعطیلات نوروز از دو شبکه اول و سوم سیما اطلاع داد و گفت با تصمیم جسورانه ای که گرفته شد تلاش کردیم عیدی را به مردم نجیب این سرزمین هدیه نماییم.
قائم مقام بنیاد فرهنگی روایت فتح در مورد چرایی پخش تلویزیونی قبل از اکران سینمایی علیرغم بی سابقه بودن چنین تصمیمی توضیح داد: با عنایت به ادامه شرایط شیوع بیماری در سال آینده و احتمال این که کشور شرایط اکران مطلوبی در سال آینده نداشته باشد، بنیاد فرهنگی روایت فتح تصمیم جسورانه ای گرفت و بنا شد اکران این فیلم برای نخستین بار در خانه های مردم این سرزمین اتفاق بیافتد. اکرانی که بدون صدمه رساندن به مردم خواهد بود و چشمان خیلی از مردم میزبان آن هستند. این اکران، عیدی بنیاد فرهنگی روایت فتح به مردم نجیب این سرزمین در شروع سال ۱۴۰۰ است.
کوچکی: سازمان صداوسیما در یک تعامل خیلی خوب فقط دو بار پخش این فیلم را در نوروز ۱۴۰۰ بر عهده دارد و ما در طول سال ۱۴۰۰ با روش های متنوع به فعالیت نمایشی و جانبی آن می پردازیم کوچکی هم چنین در مورد نحوه تعامل با صداوسیما با فیلم تک تیرانداز هم اشاره کرد: سازمان صداوسیما در یک تعامل خیلی خوب فقط دو بار پخش این فیلم را در نوروز ۱۴۰۰ بر عهده دارد و ما در طول سال ۱۴۰۰ با روش های متنوع به فعالیت نمایشی و جانبی آن می پردازیم. نظام ترویج و توزیع این فیلم به احتمال زیاد بسیار متفاوت از محصولات شبیه به خود خواهد بود که تمرکز بیشتر بر معرفی قهرمان این سرزمین، شهید عبدالرسول زرین خواهد بود تا آئین اکران و سنت های مرسوم آن.
قائم مقام بنیاد فرهنگی روایت فتح ضمن اشاره به عدم اکران فیزیکی در سینما و احتمال قاچاق فیلم هم اظهار داشت: همان گونه که عرض کردم مدل اکران این فیلم متفاوت خواهد بود و تلاش می نماییم با روش های خلاق بتوانیم بخش زیادی از مزایای اکران را به دست آوریم. وقتی فیلمی برای پرده سینما تولید می شود بهتر است در شرایطی که علاقه مندان به این نوع نمایش را هم به اقناع یا سطح رضایت برساند، نمایش داده شود. برای این نوع نمایش هم در سال آینده فکرهایی کرده ایم. درباره مساله قاچاق فیلم هم باید بگویم موضوعی است همه گیر و صرفا به پخش تلویزیونی وابسته نیست. در بستر نمایش های اینترنتی هم این مورد اتفاق می افتد. تکرار و اصرار به نمایش های غیر سینمایی فرهنگ عامه مردم را به سمت حفظ و دفاع از حقوق معنوی عادت می دهد و به یک رفتار اجتماعی تبدیل می شود. در کل برای هدفی بزرگ همچون معرفی قهرمان شهید عبدالرسول زرین این خطرپذیری را باید پذیرفت و تردید نباید کرد.
کوچکی هم چنین درباره برنامه های سینمایی سال جدید بنیاد فرهنگی روایت فتح هم توضیح داد: گروه یاران و هنرمندان روایت فتح در عرصه تولید فیلم داستانی کوتاه و بلند مصمم هستند برای روایت فتوحات این سرزمین هرساله محصول جدیدی را تولید و روانه بازار فرهنگی کنند. به یاری خداوند مابعد از چند سال نداشتن تولیدات فاخر در ژانر سینمای دفاع مقدس هرساله بتوانیم شاهد تولید جدیدی به همراه رویش های جدید باشیم.


منبع:

1399/12/30
14:32:10
itemprop="bestRating">5
1594
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد