وبلاگ آفتاب

نانوكاتالیست ذخیره ساز بالای اكسیژن برای كاهش آلاینده های خروجی از اگزوز

نانوكاتالیست ذخیره ساز بالای اكسیژن برای كاهش آلاینده های خروجی از اگزوز

وبلاگ آفتاب: پژوهشگران مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین موفق به سنتز نانوکاتالیست با قابلیت ذخیره سازی اکسیژن بسیار بالا بمنظور بهبود پروسه احتراق سوخت در موتور دیزل و کاهش آلاینده های خروجی از اگزوز شدند.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، امروزه ایران و جهان با مشکلات شدید آلودگی هوای ناشی از احتراق سوخت های فسیلی روبروست. استفاده از سوخت های جایگزین چون بیودیزل که منشا کاملاً زیستی دارد، می تواند یکی از راهکارهای موجود باشد که به شکل گسترده در آمریکا، کشورهای اتحادیه اروپا چون آلمان، ایتالیا، اسپانیا، آمریکای جنوبی و جنوب شرق آسیا مورد توجه است. بعلاوه استفاده از نانوکاتالیست های با ظرفیت ذخیره سازی بالای اکسیژن بعنوان یک افزودنی، می تواند با آزادسازی اکسیژن به احتراق کامل سوخت در موتور و کاهش سطح آلاینده های خروجی بسیار کمک نماید.

دکتر حامد نایب زاده، عضو هیئت علمی گروه مهندسی شیمی مجتمع آموزش عالی اسفراین درباب این موفقیت عنوان کرد: در امتداد کمک به رفع مشکلات شدید آلودگی هوای ناشی از احتراق سوخت های فسیلی طرح پژوهشی با مشارکت اساتیدی از دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه کوینزلند و دیکین استرالیا و ماریتیم ویتنام در قالب رساله دکتری تعریف شد که حاصل این طرح سنتز یکسری از نانوکاتالیست ها با ساختار MgxFe(3-x)O4 با قابلیت ذخیره سازی بسیار بالای اکسیژن بوده است.

وی ادامه داد: در این پژوهش چالش های بسیاری در بهبود ساختاری و ایجاد ظرفیت ذخیره سازی اکسیژن بالا برای نانوکاتالیست وجود داشته است که با تلاش پژوهشگران نتایج بسیار مطلوبی به دست آمده است، بطوریکه افزودن این نانوکاتالیست بعنوان یک افزودنی بهبود دهنده احتراق به سوخت دیزل، بیودیزل و ترکیب سوخت دیزل – بیودیزل، کاهش مناسب در میزان آلاینده های خروجی از اگزوز (مونوکسید کربن، هیدروکربن نسوخته، ناکس (NOx) و ذرات معلق) را نشان داد.

برمبنای اعلام اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر نایب زاده عنوان کرد: قسمتی از نتایج حاصل از این پژوهش گسترده به صورت مقاله ای با عنوان
Effects of enhanced fuel with Mg-doped Fe3O4 nanoparticles on combustion of a compression ignition engine: Influence of Mg cation concentration در مجله Renewable and Sustainable Energy Reviews (IF=12.1) از انتشارات معتبر الزویر (Elsevier) به چاپ رسیده است.1399/12/10
22:16:45
itemprop="bestRating">5
1212
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد