وبلاگ آفتاب
گفتگوی صریح مهر با عوامل سریال-۲؛

روزهای ابدی را با قسمتی 680میلیون ساختیم

روزهای ابدی را با قسمتی 680میلیون ساختیم

جواد شمقدری درباره ضعف های سریال روزهای ابدی بیان کرد که باید از دیگر نهادها و مدیران صداوسیما مطالبه کرد که چرا حمایت نکرده اند نه اینکه سازندگان سریال را محاکمه کنند.خبرگزاری مهر -گروه هنر-محمد صابری، عطیه موذن: «روزهای ابدی» در بیشتر از ۴۰ قسمت روی آنتن رفت، سریالی که به یک بازه زمانی ۹ ماهه از پس از انقلاب تا تسخیر لانه جاسوسی می پردازد. سریالی که در فضای تاریخ معاصر ساخته شده است و به وقایعی می پردازد که روایت آنها از فرط نزدیکی به مخاطب امروز هم حساسیت برانگیز است و هم نحوه پرداختشان به علت روایت های گاه مختلف این برهه تاریخی برای مخاطب کنجکاوی برانگیز است.
پرداخت سریال «روزهای ابدی» البته نه مثل سوژه حساس برانگیز بود و نه توانست کنجکاوی مخاطب را برانگیزاند اما تلاش کرد روایتی تاریخی از یک برهه زمانی مشخص داشته باشد.
محسن علی اکبری تهیه کننده و جواد شمقدری کارگردان سریال «روزهای ابدی» با آخر پخش این سریال در خبرگزاری مهر حضور بهم رساندند و درباره همه آنچه که سبب شد این سریال انقلابی با این خروجی و این سطح از کیفیت روی آنتن برود سخن گفتند. در بخش نخست این گفتگو انتقادی و صریح، تهیه کننده و کارگردان «روزهای ابدی» ضمن پاسخ به برخی انتقادات از مصائب پیش رو خود گفتند.
قسمت دوم و بخش پایانی این نشست را در ادامه می خوانید:
* دو طیف در مواجهه با سریال وجود دارند که مسئله شان مشخص است؛ طیفی که همان ابتدا می گویند این سریال مسئله ما نبوده و آنرا کنار می گذارند و طیفی که آنقدر به این مسائل باور دارند که حتما وقتی سریال را می بینند دست مریزاد می گویند و کف و سوت می زنند و حتی برایشان لذتبخش است چون بخشی از باورهایشان را روی آنتن می بینند. اما طیف خاکستری مسئله امروز است و سریالی مثل «روزهای ابدی»، حداقل ها را هم برای همراه کردن چنین افرادی ندارد…
جواد شمقدری: حقیقت این است که هیچ فیلمسازی نمی تواند ادعا کند که می خواهد همه را درگیر و جذب سریال کند. من هم دنبال قشر خاکستری نبودم دنبال قشری بودم که سوال دارد و می خواهد بداند. زمانی هم که در جلسه ای از شناسنامه کار پرسیده شد توضیح دادم که مخاطب این سریال همه سنین هستند کسانی که می خواهند بدانند چرا انقلاب شد یا لانه جاسوسی گرفته شد و اهل مطالعه هم نیستند چون تحقیق و مطالعه چندان ساده نیست و در عین حال خواستم یک خط جذاب داستانی هم به سریال اضافه کنم.
به هر حال ما شبکه های مختلفی در تلویزیون داریم، در دنیا هم همین است یک شبکه فقط مستند یا گفتگو یا موزیک است. قاعدتاً شبکه ای فقط گفتگو دارد مخاطبش با شبکه ای که «عصر جدید» پخش می کند، فرق دارد. هدف گذاری من قشری از جامعه بود که می خواهند بدانند. اتفاقاً مخاطبان مورد نظرم هم پیام را گرفتند و نظرهایشان را به صورت مثال در شبکه های اجتماعی برای من می فرستادند که به صورت مثال شبهه هایی داشتند و جواب سوالشان را گرفتند.

* اتفاقاً من هم برخی را می شناسم که خیلی از دانسته هایشان در همان سطح باقی ماند. به صورت مثال ما می دانیم یک غائله ای به نام گنبد اتفاق افتاده است و سریال جزئیاتی از این غائله کشف نمی نماید. در سریال چند جا سنگر می بینیم و کشمکش هایی که بین چند گروه رخ داده است. یا همه ما می دانیم غائله کردستانی بوده است که درنهایت با شهید چمران حل می شود در این سریال از جزئیات پرده برداری نمی گردد جز اینکه یکی از کاراکترها اسیر شده یا مذاکراتی انجام می شود و بعد چمران در چند سکانس کوتاه ورود کرده و ماجرا را حل می کند.
شمقدری: این حوادث خیلی بزرگ بوده است غائله کردستان چند سال طول کشیده است و ما فقط یک مقطع یک هفته ای از آنرا نشان می دهیم. من به اندازه همان ۱۰ روز اطلاعات می دهم، وارد کردستان می شویم و خارج می شویم و تاریخ هم عرضه می کنم.
* البته آنچه می گویم منظورم بسط دادن این اتفاقات نیست و بیشتر به فضاسازی مربوط می شود.
شمقدری: اتفاقاً هدف من این بود که ذهن جستجوگری باشد و خودش باقی مباحث را کشف کند. آن اوایل به دوستان در صداوسیما هم گفتم من مباحثی را باز می کنم و خود شما باید به بهانه این سریال، مباحث را باز کنید چون من نمی توانم همه مطالب را بیان کنم.
* کسی که اهل کتاب و تحقیق باشد از همان ابتدا سراغ مطالعه می رود یا مستند می بیند. با این وجود منظور من بیشتر کمبود فضاسازی هایی بود که بتواند شمایی درست از آن زمان ترسیم کند.
شمقدری: جوانی که اهل دغدغه باشد اگر بخواهد اطلاعات بیشتری به دست بیاورد در اینترنت می گردد. این ظرفیت سریال است که بتوان پس از آن وارد تحقیق و مطالعه شد. ببینید ما می دانستیم داریم چی کار می نماییم بنا داشتیم بستری ۹ ماهه را در سریال بیان نماییم و می دانستیم که ابهاماتی هم باقی می ماند و فرصت پرداخت دقیق به اینها را نداریم. اینجا باید به مباحث بودجه ای هم اشاره کرد؛ من اصلاً نمی دانستیم وقتی می خواهم سریالی در سال ۵۸ بسازم لوکیشن ندارم. تقریباً لوکیشنی در تهران نداریم که بتوان چنین فضایی را گرفت. باید زاویه هایی را به سختی و به شکل محدود پیدا کرد؛ زاویه هایی که ماشین پارک نکرده باشد و یا خودرو های دهه های جدید نباشد.
روایت جواد شمقدری از ماندگاری «روزهای ابدی»
من فکر نمی کردم پیدا کردن این لوکیشن ها اینقدر سخت باشد. حتی در شهرهایی مثل گنبد همه جا تغییر کرده است. من پیش از غائله گنبد آنجا بودم و آنجا را می شناختم. من حتی به دوستان گفتم ظاهراً باید همه لوکیشن ها را بسازیم و در فرآیند سخت افزاری دست ما بسته بود اما بودجه چقدر داشتیم؟ بودجه برای ساخت لوکیشن اصلاً نداریم. این هم جزو موارد مهم بود. شما بخواهید در دانشگاه تهران، سفارت آمریکا و… تصویربرداری کنید همه تغییر کرده است. برای غائله گنبد ما شهرکی را پیدا کردیم که می توانست یک محله ترکمن نشین را جواب بدهد و با کمی تغییرات توانستیم کار نماییم اما هم اکنون همانجا نیست و خراب شده است.
من ترجیح دادم حتی با یک لوکیشن نیمه کاره ای که تصویری از گنبد را عرضه می کند اثر را بسازم آنرا تولید کنم تا اینکه نسازم یا به قول شما مستند بسازم * در چنین وضعیتی بهتر نیست شما بعنوان کارگردان سراغ نوع دیگری از تولید محصول بروید. به صورت مثال کار مستند بسازید به وِیژه که تصاویر آرشیوی هم موجود است. علاوه بر اینها در صحبت هایتان هم گفته بودید که عیناً می خواستید جملات آن زمانی را وارد کار کنید و به نظرم با مستند بهتر می توانستید روایتتان را به تصویر بکشید.
شمقدری: اینکه چه کار دیگری می شود کرد دوستان دیگر هنرمند هستند شما هم اهل رسانه اید می توانید به آنها ایده بدهید. ما احساس کردیم علیرغم همه مشکلات و ضعف ها و معضلات بودجه ای که برای کار ما جدی بود، باید این کار را بسازیم. این سریال به علت مشکلات ۹ ماه به صورت کامل متوقف گردید. من ترجیح دادم حتی با یک لوکیشن نیمه کاره ای که تصویری از گنبد را عرضه می کند اثر را بسازم آنرا تولید کنم تا اینکه نسازم یا به قول شما مستند بسازم.
* فکر می نماییم ما به همان نقطه اولیه بحث برگشتیم...
شمقدری: در جلوه های ویژه هم تجربه های جدیدی داشتیم و من به همراه تیم تصمیم گرفتیم در جریان سینمایی کشور این ریسک را داشته باشیم تا کار ما فتح بابی برای ادامه مسیر باشد شاید در سالهای بعد این نگرانی را برای تولید کار در سالهای پایانی دهه ۵۰ نداشته باشیم و بدانیم روش هایی وجود دارد که می توانیم هر خیابانی را در آن تاریخ بسازیم. سریال هایی که امروز پخش می شود سکانس های مختلفی از گفتگو در اتومبیل دارد و اگر می دانستم درآوردن همین سکانس ها که به لزوم قصه بود اینقدر دشوار می باشد این صحنه ها را طراحی نمی کردیم و تغییر می دادم. پیه مشکلات را به تن مالیده بودیم و به نظرم نیاز است در این حوزه عده ای علیرغم اینکه امکان دارد سرشان هم بشکند، پیشتاز شوند و حرکت کنند. قضاوت دیگران هم در این فضا خوب است و به آن توجه می نماییم اما وقتی من می دانم چه اتفاق جدیدی رخ داده است و چه راهی را برای آیندگان باز می کند پس به نظرم ارزشش را دارد. البته برآورد من نسبت به خروجی سریال با شما فرق می کند، من از عده ای انتظار نداشتم اما پیام دادند و تشکر کردند که ضرورتی ندارد اسم آنها را بیاوریم. افرادی از طیف ها و گروه های مختلف که سریال برایشان جلب توجه کرد و حتی من به دعای خیر آنها امید دارم مثلاً شخصی می گفت من با فرزندانم مشکلاتی داشتم و این سریال آن مشکلات را حل کرد.
* نکته ای در صحبت هایتان بود و گفتید ترجیح دادید همان لوکیشن حداقلی با چند المان را داشته باشید تا اینکه اصلاً سریال را نسازید. فکر می کنم یکی از ضعف های جدی سریال همین تن دادن به حداقل هاست؛ یعنی علاوه بر مشکلات و معذوریت های سخت افزاری، مشکل اصلی تن دادن شما به حداقل هاست. اینجا من تا حدی با شما زاویه دارم که چرا باید به این حداقل ها تن داد؟ همین سال جاری فیلم هایی درباره دهه ۶۰ و ۷۰ در جشنواره فیلم فجر داشتیم که در فضاسازی نمره قابل قبول می گرفتند اما وقتی با سریالی مواجه می شویم که محصولی تازه است اما حتی در فضاسازی از سریال یکی دو دهه قبل مثل «در چشم باد» هم عقب تر است، چرا باید بپذیرم که ضعف از امکانات بوده است؟
محسن علی اکبری: کل متمم هایی که به قرارداد سریال «روزهای ابدی» وارد شد برای این سریال که الف فاخر است (جا دارد اینجا اسم امیر بوالی مدیر سریال های الف فاخر سیمافیلم را هم بیاورم که یکی از بهترین مدیران است) بگونه ای بود که در نهایت برای هر قسمت ۶۸۰ میلیون گرفتیم. اگر اساس را بر این بگذارید که هر سه قسمت یک سینمایی می شود یعنی هر سینمایی ما دو میلیارد تمام شده است درحالیکه کف بودجه کم هزینه ترین تولید سینمایی چهار میلیارد است و ما با رقم کف و حتی منفی کار کرده ایم. طبیعی است با چنین بودجه اندکی نمی توان سریالی مثل «در چشم باد» ساخت. من آن زمان بودم و خودم هم ساخت سریال هایی چون «مریم مقدس»، «اصحاب کهف» و… را بر عهده داشتم.
علی اکبری: با بودجه «روزهای ابدی» نمی توان «در چشم باد» ساخت!
* اتفاقاً شما تهیه کننده ای هستید که آثار بسیار خوبی را در کارنامه دارید و قبول این پروژه با این شرایط تولید از شما بعید است…
علی اکبری: بله من ۱۰ کار تاریخی ساخته ام و این سریال چهل و دومین کار من است ولی چه باید می کردیم. بخصوص که سریالی بود که شروعش کرده بودیم.
* اتفاقاً شما باید بجنگید و بگویید آقای تلویزیون با چنین کاری، در حال خیانت هستید. چه کسی باردیگر فرصت می کند درباره این ۹ ماه از تاریخ معاصر انرژی بگذارد و باردیگر سریال بسازد؟
شمقدری: ما این کار را ساختیم تا تلویزیون بعدی ها را هم بسازد.
* تلویزیون می گوید نصف بودجه را که به پروژه شما داده است و نیمی دیگر را به پروژه دیگری می دهد و باز هم بودجه درستی در اختیارشان قرار نمی گیرد.
علی اکبری: من همیشه موافقم که باید بسازم با همه توان و قدرتمان هم بسازیم. من بعنوان تهیه کننده در این کار یک ریال هم برداشت نداشتم و با همان حقوق بازنشستگی ام زندگی کردم چون اصلاً پولی نبود که بخواهم بردارم. کارگردان من هنوز ۳۰ تا ۴۰ درصد از حقوق حداقلی اش باقی مانده است.
* تا چه زمانی باید با این فرمول جلو رفت؟ بحث بر سر این است که شما اشتباه کردید که پذیرفتید بدون بودجه کار کنید.
علی اکبری: من اگر بخواهم اشتباهم را بگویم از روز اول ورودم به سینما اشتباه کرده ام. چون روز اول از جنگ به سینما آمدم و گفتم می آیم در سینما که کار جنگی بسازم به دزفولی که در آن زمان موشک ۹ متری بر زمین فرود می آمد رفتم و در سال ۶۱ با محمدرضا هنرمند کار کردیم. دومین فیلم را با رسول ملاقلی پور کار کردم. این کار عرق و عشق من است و «روزهای ابدی» دهمین کار تاریخی من است اما در مقطعی بودیم که بعضی از مدیران نمی خواستند این سریال شروع شود. من اما احساس دین کردم به کشورم به وطنم و تلاش کردیم با همین حداقل ها شروع نماییم. آن مدیران امروز رفته اند اما واقعاً بعضی از آنها نمی خواستند این سریال شروع شود. اینکه شما می گویید چرا پای خواسته خود نایستاده اید جوابش این است که بخشی از تولید یک کار هنرمندان و بخش دیگر مدیران هستند. مدیران اگر بخواهند می توانند با یک امکان ویژه هنرمندان را جذب کنند تا بهترین آثار را درباره انقلاب بسازند ولی وقتی کسی نمی آید ما چه کنیم؟ ما هم باید دست روی دست بگذاریم؟ ما مجبوریم با حداقلی ترین امکانات بهترین ها را بسازیم. من با همین بودجه ۶۸۰ میلیون برای هر قسمت ۱۰ بازیگر خارجی آوردم از فرانسه، آلمان و سوئیس آوردم، ۱۰ بازیگر مطرح خودمان را مثل حمید گودرزی، علیرام نورایی و… آوردم.
* واقعاً فکر می کنید ترکیب بازیگران برای مخاطب امروز تلویزیون جذاب است؟
علی اکبری: اینها کسانی بودند که برای چنین کاری می آمدند. من به بازیگرانی پیشنهاد دادم و گفتند ما کار ضد آمریکا نمی نماییم و رفتند. عده ای گفتند چون بحث امریکاست بازی نمی نماییم و گرین کارت داریم. در نهایت به این کست رسیدیم شاید اگر مبحث کار آقای شمقدری مبحث سفارت نبود کست ما به گونه دیگری بود.
* این نخستین کار درباره امریکا نبوده است، جلیل سامان در خود تلویزیون درباره منافقین و انقلاب کار ساخته است.
علی اکبری: درباره امریکا چه کاری داشتیم؟ کسانی که گرین کارت دارند به ما گفتند که کار نمی کنند.
شمقدری: اگر صد نفر دیگر هم نقد کنند من آنقدر ته قلبم اطمینان دارم که فکر می کنم تصمیم درستی گرفتیم. شما این مطالبه را تغییر بدهید از دیگران بکنید از حوزه هنری مطالبه کنید که چرا کمک نمی کند از برخی بخش های فرهنگی که نمی خواهم اسم ببرم مطالبه کنید.
* جز بودجه چه امکانات دیگری نیاز داشتید؟
شمقدری: بودجه همه چیز را حل می کرد، لوکیشن، بازیگر و باقی موارد را حل می کرد.
* بازیگر را می پذیرم ولی ایا بودجه ضعف ها را می پوشاند و مثلاً فضاسازی را حل می کند. حتی درباره بازیگری هم امروزه خیلی ها سراغ بازیگران تئاتر می روند؛ کسانی که اتفاقاً مخاطب نمی شناسد و در یک سریال می درخشند مثلاً وحید رهبانی که دو دهه پیش در تلویزیون بازی کرده بود و در سریال گاندو یک مرتبه دیگر چهره شد.
علی اکبری: مهتاب کرامتی را من به سینما آوردم، شبنم قلی خانی را من وارد سینما کردم و بسیاری از بازیگران از دفتر ما کار را شروع کردند.
* ولی بازی هایی که ما اینجا از چهره های جدید می بینیم حتی مخاطب عادی را هم همراه نمی کند.
علی اکبری: من مهدی اسکندریان را بعنوان یک چهره بازیگری آینده می بینم، او تئاتری است و فوق لیسانس سینما دارد. سینمای ما به جوانان نیاز دارد، تا کی شهاب حسینی را گریم نماییم به جای جوان ۲۵ ساله در نقش ها بازی کند؟ مطمئناً اگر بودجه بهتر داشتیم نگاه ما متفاوت تر شد. با این وجود با همین بودجه اندک ریسکی را که شمقدری انجام داد هر کارگردانی نمی کند، این را به جرات می گویم. برای شما فهرست می کنم از ۱۰۰ نفر کارگردان مطرح ۹۰ نفرشان به این کار تن نمی دهند که از رویکرد سنتی به مدرن تغییرات اعمال کنند؛ یعنی جلوه های ویژه یا تروکاژ را بپذیرند و بازیگر جلوی پرده سبز بازی کند. ۹۰ درصد آنها سنتی فکر می کنند و می گویند بازیگر باید در لوکیشن قرار بگیرد تا حس وی در بیاید. این ریسکی بود که آقای شمقدری انجام داد و ما ۳۰۰ دقیقه تری دی کار کردیم. تمام سایت کبکان که ۱۰ هزار متر مربع زیربنایش بود، سکانس های داخلی و خارجی به صورت پرده سبز است. بازیگری که نخستین کارش است و جلوی پرده سبز بازی می کند واقعاً چه توقعی از او داریم. اتفاقاً بچه های ما خیلی خوب بازی کردند.
* توقع ما این است که حداقل در حساس ترین صحنه ها خنده ام نگیرد. من می توانم از همان صحنه اول مثال بزنم که این بازیگر با ماموران ساواک درگیر می شود و بدون هیچ کشمکشی و به صورت یک نفره در مقابل ۱۰ مامور اسلحه را می گیرد و تا صحنه ای در قسمت های بعد در زمان غائله گنبد که در مینی بوس با خلق ترکمن درگیر می شود و ابتدا به شکل فرمالیته اسلحه شان را می گیرد و باز به شکلی فرمالیته و صوری تسلیم می شود. اتفاقاً اگر حرف از فضاسازی می زنیم نمی گویم چند صد میلیارد برای لوکیشن ها و امکانات طراحی شود بلکه برعکس منظورم حداقل همین بازی ها و یا جزئیات است.
علی اکبری: نگاهمان خیلی متفاوت می باشد به نظرم سکانسی که امین اسکندریان افسر ژاندارمری را خلع سلاح می کند سکانس خوبی بود چرا خندیدید؟ شما فیلم جنگی ندیدید.
* اتفاقاً چون در این سال ها کشمکش های زیادی در همین فیلم و سریال های خودمان دیده شده است می گویم. سریال «روزهای ابدی» جذابیت های چند ژانر را دارد هم تاریخ معاصر هم سیاسی و هم جاسوسی است و در دهه ۹۰ در هر یک از این ژانرها، چندین فیلم خوب داشته ایم که اتفاقاً سلیقه مخاطب را ارتقا داده است و حتی به خاطرش بلیت خریداری نموده است اما در همین کار همین مسایل را به ضعیف ترین شکل ممکن می بینیم.
علی اکبری: ببینید من باید کمی به عقب برگردم، ما فیلمنامه ای داشتیم که درباره جوانی دانشجوست و می خواهیم حضور او را از پیش از انقلاب، انقلاب و پس از انقلاب در مقاطعی مثل سایت کبکان، غائله گنبد و کردستان ببینیم و بعد این جوان پس از طی این حوادث انگیزه لازم را برای ورود به سفارت پیدا می کند، ما نه می خواستیم شهید اصغر وصالی و یا شهید چمران را به تصویر بکشیم و نه اینکه به همین غائله ها بپردازیم. آن چیزی که شما می گویید یعنی باید قصه های مختلف را می گفتیم و درام های مختلف شکل می گرفت.

* اتفاقاً اصلاً منظور قصه های مختلف نیست درست است شما بخشی از هر اتفاق را روایت می کنید اما فقط این اتفاقات را مرور می کنید و برای همین است که مخاطب درگیر نمی گردد. شما بخشی از ماجرای اعتراض به حجاب الزامی را تصویر می کشید که پیش از این در سریال ها نبوده است و خودش یک اتفاق جذاب است ولی خیلی راحت رها می شود و دیالوگ مهمی بیان نمی گردد. بنابراین می گویم چرا سراغ مستند نرفتید چون هیچ کشمکش دراماتیکی که مخاطب را درگیر کند رخ نمی دهد.
شمقدری: ما یک داستانی از روایت انقلاب تعریف می نماییم و در عین حال موقعیت هایی نمایشی هم بعنوان نخ تسبیح در کار قرار داده ایم که اینها را به هم متصل کند. به میزانی که من بخواهم انقلاب را روایت کنم فرصت پرداختن به موقعیت های نمایشی را از دست می دهم ازاین رو اگر می خواستم صرفا به موقعیت های نمایشی بپردازم به روایت انقلاب نمی رسیدم. جمع کردن این دو آن هم در گستره وسیع حوادث ۹ ماه اول انقلاب نشدنی است.
علی اکبری: یک نوع مستند داستانی نبود؟
* بیشتر شبیه یک مقاله تصویری شده بود. ما بیشتر احساس می کردیم دیالوگ هایی است که به تصویر درآمده اند.
شمقدری: این بی انصافی است. شما حتی وقتی مقاله می خوانید اگر خیلی اهل مطالعه هستید ۱۰ دقیقه می خوانید و خسته می شوید. نه اینکه ۵۰ دقیقه هر شب مطالعه کنید. من مخاطبانی داشتم که کم هم نیستند. مسئله این است که آمارها و فضاسازی هایی داریم که برای گروه ها و جریان های خاصی هستند و بیشتر کسانی که انگیزه دارند و می خواهند کار را بزنند وارد میدان می شوند. یکی از کارگردانان برای من هر شب و در انتها هر قسمت پیام تشکر می فرستاد و حتی جایی پیام داد که اشکش هم درآمده است درحالیکه شما خندیده ای. با این وجود من فکر می کنم مخاطبانی دارم که با سریال ارتباط گرفته اند عدد و رقمش هم برای من مهم نبود درحالیکه می دانم بالاست. فقط ما برآیند آمارگیری درستی نداریم و به فضای مجازی نگاه می نماییم که می دانیم در تسخیر یک جریان خاص است و در این شکی نیست.
* من فکر می کنم در چنین کاری حتما عدد و رقم مهم می باشد. ما معتقدیم کل ایران انقلاب کرده اند هم اکنون هم می گوییم برخی شبهاتی دارند که می خواهیم شبهات این افراد رفع گردد.
علی اکبری: ما در تلوبیون در هر قسمت ۳۰ هزار مخاطب داشتیم. کم است؟ آن هم برای کار انقلابی؟
* به نظر شما چطور است؟
علی اکبری: عالی است.
* در مقایسه با کار کمدی که چند میلیون مخاطب دارد.
علی اکبری: کمدی که ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار مخاطب دارد.
شمقدری: مخاطبی هست که فارغ از همه سختی ها و مشکلات می خواهد اثری را ببیند، در سالهای اخیر هم دولت آقای روحانی هم مشکلاتی را بوجود آورده است و مخاطب دوست دارد ساعتی از دنیا جدا شود پس امکان دارد پای سریال من ننشیند. اما من مخاطب خویش را دارم. اینکه شما بی انصافی می کنید همین است می گویید مقاله، یعنی آن ۳۰ هزار نفر می آیند که مقاله بخوانند؟ من هدفگذاری ای نسبت به مخاطبم دارم و می دانم این سریال در سالهای آینده اگر کار دیگری ساخته نشود ماندگار می شود. امیدوارم آن کارگردانانی را که اسم بردید واقعاً پای کار بیایند و حتی بهترین کار را بسازند ده ها برابر کیفیت بهتر و صدها برابر بودجه بیشتر از این سریال را بسازند. من که بخیل نیستم بیایند بسازند اما مشکل این است که نمی آیند. من آنقدر مصادیق دارم که نمی خواهم زبان باز کنم، از آقای الف مثال بزنم که چقدر اصرار کردم فلان فیلم را بسازد و نیامد و یا آقای ب که اتفاقاً ساخت و تغییراتی هم در آن بوجود آورد تا گوشه چشمی هم به جشنواره های خارجی داشته باشد؟ نمی توان اینها را باز کرد اما توقع این است که بهترین کارگردانان کشور بیایند همین مقطع ۹ ماهه را در چارچوب فیلم و سریال بسازند از نهادهای فرهنگی مثل حوزه هنری، اوج و صداوسیما هم می خواهم کمک کنند. من هم کمک می کنم، فیلم «تایتانیک» سه بار ساخته شده است درباره همین سفارت آمریکا سه فیلم ساخته اند، شما آرگو را دیده اید و دو فیلم دیگر هم پیش از این ساخته اند. این یک مقطع تاریخی مهم کشور است و آینده ما در گرو درک درست این دوره است. اصلاً شمقدری نتوانست، یک نفر دیگر بیاید با بودجه عالی بسازد. این را بعنوان مطالبه مطرح کنید نه اینکه گروهی که کاری ساخته است او را محاکمه کنید این موقعیت درستی نیست.
* مقابل من دو جوان تازه نفس ننشسته اند بلکه دو فرد باسابقه هستند که از آنها مطالبه ای جدی دارم که اگر کسی بخواهد این وضعیت را تغییر بدهد اول محسن علی اکبری است که تهیه کننده ای باسابقه و بعد جواد شمقدری کارگردان است که بگویند به چنین شرایطی تن نمی دهیم. چرا تلویزیون باید سریالی با این حجم از حساسیت را به خروجی برساند که شما ناگزیرید بگویید می دانیم ضعیف است چون بودجه نداشتیم.
شمقدری: شما می گویید ضعیف است ما قبول نداریم.
* اینکه مدام می گویید بودجه نداشتیم یعنی یک ضعفی را دارید توجیه می کنید…
شمقدری: شما به خاطر چهار خیابان گنبد که نمایش نداده ایم یا اینکه نشان نداده ایم که بانک و مغازه تعطیل شده است می گویید ضعیف است در حالیکه اینها خیلی اهمیت ندارد.
* کست سریال، درباره نوع بازیگری، کیفیت تروکاژها… و موارد دیگری که سریال را به این خروجی رسانده است و شما گفتید چون بودجه نبوده این سطح از کیفیت را می بینیم.
شقمدری: کسی به این شکل و در این حجم تابحال تری دی کار نکرده است. من نمی توانم بروم از ۲۴ یک گروه بیاورم آن هم با قیمت های دلار امروز.

* من نمی توانم بپذیرم که کسی نمی تواند تروکاژ در این سطح انجام دهد. جشنواره فیلم فجر چند سال است بستر تروکاژ است و آثار باکیفیتی هم به خروجی می رسانند.
علی اکبری: آثاری بودند که یا در تایلند و یا در آلمان انجام دادند اما در ایران ریسک ۳۰۰ دقیقه فول تری دی را کسی انجام نداده است. «تو دی »(۲D) انجام شده است و یا خود تری دی (۳D) هم در حدود ۱۵ دقیقه کار شده است اما ۳۰۰ دقیقه تاکنون کسی نبوده است.
* گویی جمع بندی حرف شما این است که با شرایط فعلی و با بودجه ای که تلویزیون تصویب می کند اساساً من مخاطب نباید انتظار کیفیت بهتری از سریال «روزهای ابدی» داشته باشم.
علی اکبری: جواب این نکته هم مثبت است و هم منفی. وقتی امکانات مالی به من تهیه کننده اجازه بدهد از بهترین ها در جلو دوربین و عوامل فنی استفاده کنم به کارهای شاخص تری منجر می شود مثل «استرداد» که در زمان مدیریت آقای شمقدری ساخته شد، پس ما بلد هستیم چون آنجا دست ما از نظر مالی یک مقدار باز بود.
* البته بیشتر از یک مقدار باز بود...
علی اکبری: پنج میلیارد
* برای آن زمان خیلی بودجه خوبی بود…
علی اکبری: خب آن زمان دوستان می گفتند ۱۰ میلیارد.
* فکر می کنم جزو پنج پروژه فاخر آن زمان بود.
علی اکبری: به هر حال اگر بودجه خوب باشد می توان کار بهتری انجام داد.
* چه کسی می تواند مدیر تلویزیون را مجاب کند که برای چنین سوژه حساسی باید هزینه کند.
شمقدری: فضای رسانه ای. مطالبه شما. من چقدر می توانم پشت در اتاق یک مدیر بایستم و یا در جلسات شرکت کنم؟ در جلسات اتفاقی نمی افتاد نهایت با چند مدیر پرخاش هم بکنیم اما اتفاقی رخ نمی دهد. اما اگر مطالبه عمومی باشد و بویژه فضای رسانه ای وظیفه اش را درست انجام دهد.
* اما بواسطه تن دادن شما در امثال این پروژه به حداقل ها همان مدیر می گوید اینقدر هم که خرج کردیم خروجی اش این شد.
شمقدری: خروجی قابل دفاع است شما دارید بی انصافی می کنید.
* جواب مدیر را می گویم.
شمقدری: در همین تلویزیون ده ها سریال با موضوعات مختلف ایجاد می شود. این سریال جایگاه خوبی دارد شما چرا جور دیگری فکر می کنید؟ چرا صرفا مخاطبی را که در فضای مجازی نظر می دهد می بینید؟ بخشی از مخاطبان هستند که نه به فضای مجازی کار ندارند اما سریال را دیده اند.
علی اکبری: در آلمان جوانی داشته ایم که سریال را دوست داشته است و کامل هم دیده است. درست است که امکان دارد بخشی هم دوست نداشته اند در جایی ما هم کم گذاشته ایم و بخشی هم شاید اشتباه داشته ایم اما کلیات را نمی گردد نفی کرد. ما نمی گوییم کارمان بدون اشکال بوده است، ما اصلاً چنین حرفی نمی گوییم.
* ما هم دقیقاً درباره یک سری استانداردها حرف می زنیم. اساسا کار شما از نقاط مختلف جهان مخاطب داشته است. درباره کیفیت استانداردها صحبت می نماییم مثلاً اگر بودجه بیشتر بود کیفیت کلاه گیس ها طبیعی تر می شد؟
علی اکبری: بله بودجه در کار تأثیر دارد و اساسا کار بهتر می شد و به استانداردهای بهتری می رسیدیم اما نمی توان کل کار را هم نفی کرد و گفت درنیامده یا ضعیف است. من دو برابر آنچه را که در توانمان بوده است هزینه کرده ایم. نسبت به رقم ۶۸۰ میلیون هزینه ای برای این سریال تاریخی انجام نشده است.
* معدل بودجه سریال الف در تلویزیون چقدر است؟
علی اکبری: بستگی دارد امکان دارد به یک نفر قسمتی دو میلیارد یا یک نفر قسمتی یک و نیم میلیارد داده شود. کارهای الف را شبکه ها انجام می دهند ولی الف فاخر با سیمافیلم است.
شمقدری: با این که این کار بین شدن و نشدن متوقف بود اما ما «شدن» را انتخاب کردیم هر قسمت از سریال ما در ۱۰ روز گرفته شد، یک قسمت به صورت متوسط در ۱۰ جلسه گرفته شد. اصلاً نمی دانم پیش از این داشته ایم؟ این حجم از لوکیشن و اتفاقات را این گونه تصویربرداری کنند؟
سندی هم بماند برای خیانت فرهنگی بعضی از مدیران که چنین سوژه ای را که اینقدر حساسیت دارد حمایت نکردند * چرا چنین کاری کردید؟ میانگین ساخت سریال روزی ۶ یا ۷ دقیقه است چرا اینقدر شتابزده کار کردید؟
شمقدری: این برمی گردد به همان ماجرا که وقتی پروژه شما ۹ ماه می خوابد و کسی ککش نمی گزد که باردیگر راه بیفتد خود ما باید جهت راه اندازی و ادامه اش تلاش می کردیم و اگر مذاکره و گفتگو نمی کردیم دیگر راه نمی افتاد. اگر شما واقعاً می خواهید رسالت خویش را درست انجام دهید باید در نظر بگیرید که بالاخره این سریال در بین سه سریال دیگر که در حال پخش بوده است حداقل رتبه سوم را به دست آورده است. فرض می نماییم در کنار سریال کمدی و یک سریال دیگر این سریال در تلوبیون رتبه سوم را دارد.
* توقعی از آن سریال کمدی نیست ولی اتفاقاً از سریال انقلابی توقع می رود.
شمقدری: من می گویم باید مطالبه را از دیگری بکنید.
* مطالبه ما دوطرفه است. هم از شما هم از مدیران.
شمقدری: من که بدم نمی آید بودجه مطلوب در اختیارم باشد که بازیگر مورد نظر را بیاوریم. ما بازیگری داشتیم که قرار بود دو روز سر صحنه بیاید یک باره تقاضای ۵۰ میلیون پول داشت در حالیکه تهیه کننده می گوید من یک میلیون دارم پس چه می توان کرد.
* اینکه گفته می شود کد تلویزیون برای بازیگر نقش اول باز است درست نیست؟
علی اکبری: برای ما این گونه نبود.
شمقدری: من هدف دیگری هم داشتم که سندی بماند برای خیانت فرهنگی بعضی از مدیران که چنین سوژه ای را که اینقدر حساسیت دارد حمایت نکردند. من ۷ سال عمرم را برای این کار گذاشتم که در سن بالا کم نیست. خواستم ثبت گردد که در دوره ای برای چنین سوژه ای اینقدر خساست به خرج دادند و ما تلاش کردیم این موضوع را بسازیم. حداقل ها را هم رعایت کردیم مثل این است که به دکتر بروید و بگوید در مرز دیابت هستید ولی هنوز دیابت ندارید ما هم مرز را رعایت کردیم و تلاش کردیم در شرایط مطلوب حرکت نماییم.
علی اکبری: ما دنبال این هستیم که سریال بهتر ساخته شود.
شمقدری: و اگر ساخته نشود مثل «طوفان شن» می شود که دیگر فیلمی با این مضمون ساخته نشد. با این وجود از شما می خواهم برای من فهرست کنید که چند فیلم درباره امریکا ساخته شده است.


منبع:

1399/12/09
23:48:11
itemprop="bestRating">5
1000
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد