وبلاگ آفتاب

حضور مجازی و صحبت های چامسكی در وبینار زبان شناسی دانشگاه علامه

حضور مجازی و صحبت های چامسكی در وبینار زبان شناسی دانشگاه علامه

به گزارش وبلاگ آفتاب پروفسور نوآم چامسکی از مهم ترین اندیشمندان دوران معاصر برای نخستین بار در یک دانشگاه ایرانی در وبینار انجمن علمی دانشجویی زبان شناسی دانشگاه علامه طباطبائی سخنرانی کرد.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، پروفسور چامسکی در این جلسه کیفیت پژوهش های صورت گرفته در دانشگاه علامه طباطبائی را دارای سطح برجسته دانست و به ذکر نکاتی پیرامون ماهیت زبان و فرگشت آن پرداخت و تصریح کرد: زبان برای ارتباط، فرگشت نیافته است و محصول هزاران سال انتخاب طبیعی نیست. ازاین رو این فرضیه که زبان انسان اساساً برای ارتباط باشد و در نهایت، یک وسیله‌ی ارتباطی، نمی تواند درست باشد.
او با بیان شواهد زیست شناختی مختلف برای ادعای خود اظهار داشت: در فرضیه‌ی دیگری، زبان، محصول جهشی ژنتیکی است و عواملی چون انتخاب طبیعی در آن دخیل نبوده اند. از این منظر، زبان انسان اساساً وسیله ای است برای تفکر و نه ارتباط.
چامسکی در ادامه با ذکر مثال هایی بیان کرد که قوه‌ی نطق و به صورت دقیق تر «دستور جهانی»، بهینگی پردازشی را همواره بر بهینگی ارتباطی ترجیح می دهد.
وی خاطرنشان کرد: ترتیب خطی هیچ وقت برای کودک تعریف نشده و تمام درک انسان از زبان در ساخت های پایگانی اتفاق می افتد. ازاین رو برونی شدگی بخشی اصلی و بنیادی از قوه نطق نیست. حتی آنچه یک فرد در ذهنش با خود تکرار می کند هم همچنان نوعی از برونی شدگی است و چنین به نظر می آید که دسترسی به بخش هسته ای و مرکزی زبان به صورت خودآگاه مقدور نباشد. بنابراین، یکی از وظایف زبان شناسان کشف راهی برای رسیدن به بخش مرکزی زبان است.
این زبان شناس برجسته در ادامه ضمن اشاره به آخرین پژوهش های انجام شده در مفاهیمی چون فضای کاری نحوی، عملیات ادغام، عامل سوم در طراحی زبان و جابجایی نحوی اظهار داشت: نحو، مهم ترین و اصلی ترین بخش زبان است. نحو، یعنی برخورداری از دانش و زبان هم یعنی همان نحو. زبان مانند دیگر چیزها در جهان طبیعی، یک ابژه زیستی است و قوانینی بر آن حاکم است که از قوانین طبیعی پیروی می کنند.
دبیر انجمن علمی زبان شناسی دانشگاه علامه طباطبائی هم در ابتدای این نشست، مقدمه ای از برنامه‌ی کمینه گرا، پیشرفت های نوین در نحله زایشی و بیان گزیده ای از انقلاب چامسکی در علوم شناختی را بیان کرد.
در ادامه دکتر محمد دبیرمقدم، استاد ممتاز دانشگاه علامه طباطبائی به معرفی فعالیتهای گروه زبان شناسی دانشگاه علامه طباطبائی پرداخت و دانشگاه علامه طباطبائی را بعنوان دانشگاه تخصصی و پیشرو در علوم انسانی معرفی نمود.
وی در ادامه از اهمیت والا و گرانقدر آثار چامسکی در علوم شناختی و بخصوص در زبان شناسی سخن گفت و به بعضی از سازوکارهای بنیادی در نظریه های چامسکی اشاره نمود.
در آخر این نشست، دکتر دبیرمقدم سوالاتی پیرامون سرشت عملیات ادغام برونی و درونی، عامل سوم و ارتباط آنها با عقل گرایی دکارتی بیان نمود. وی سپس بر پایه نظریه‌ی تعاملی که واضع آن چامسکی است، نظر او را پیرامون ارتباط حوزه های متفاوت زبان بخصوص حوزه نحو و ساخت اطلاع، جویا شد. در نهایت در پرسش دیگری در مورد پیشرفت های رده شناختی و آثار به دست آمده در پژوهش های چامسکی سخن گفته شد و از چامسکی سوال شد که تا چه حد می توان از چنین تحلیل هایی در برنامه‌ی کمینه گرا و به صورت کلی نحله زایشی بهره برد.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبائی؛ انجمن علمی دانشجویی زبان شناسی دانشگاه علامه طباطبائی، در این جلسه که با عنایت به همه گیری کرونا در بستر مجازی برگزار شد، بیشتر از هفت هزار نفر علاقه مند از سراسر جهان شرکت کردند.
منبع:

1399/12/08
15:29:25
itemprop="bestRating">5
1059
تگهای خبر: پژوهش , جهان , دانشگاه , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد