وبلاگ آفتاب

تولید ۷ محصول زیستی در یكی از شتابدهنده های حوزه زیستی

تولید ۷ محصول زیستی در یكی از شتابدهنده های حوزه زیستی

به گزارش وبلاگ آفتاب تیم های فناور یکی از شتابدهنده های حوزه سلامت موفق به تولید ماده اولیه پرگابالین شدند که در حال انتقال دانش فنی به بخش صنعتی است.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، دکتر احمدی، مدیرعامل یکی از شتابدهنده های فعال در حوزه زیست فناوری، در مراسم رونمایی از فرآورده ها و دانش فنی محصولات زیست فناوری که امروز در محل ساختمان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، ضمن اشاره به محصولات عرضه شده از این شتابدهنده در این مراسم، اظهار داشت: کل حجم مورد نیاز دو ماده اولیه ساخته شده در این شتابدهنده از جانب تیم های فناور کمتر از ۵۰۰ کیلوگرم است، ولی میزان ازربری آن حدود ۱.۵ تا ۲ میلیون دلار است.
احمدی اظهار داشت: ماده اولیه "پرگابالین" ۱۷ تن وارد کشور شده است و در یک سال قبل در این شتابدهنده دانش فنی آن به مرحله اتمام رسیده و هم اکنون دانش فنی آن به صنعت منتقل می شود.
وی ضمن اشاره به تلاشهای شبانه روزی محققان این شتابدهنده، اظهار نمود: چالشی که در این حوزه وجود دارد، عدم چالاکی سازمان غذا و دارو برای صدور مجوزها است و زمان آن رسیده است که این سازمان به سمت تفکر مهندسی پیش برود و این امر باید از جانب خود ما صورت گیرد.
احمدی با اشاره به اینکه در این شتابدهنده ۲۰ نفر اشتغال زایی شده است، با تکیه بر اینکه ما در این حوزه در ابتدای راه هستیم، تصریح کرد: ما به این میزان بسنده نخواهیم کرد و باید به سمتی برویم که بتوانیم هزار نفر از نخبگان حوزه های شیمی و داروسازی کشور را جذب نماییم.
مدیر عامل این شتابدهنده دانش بنیان، ضمن اشاره به سندی که در شورایعالی انقلاب فرهنگی در زمینه مهاجرت نخبگان به تصوریب رسید، تصریح کرد: طبق این سند مهم ترین دلیلی که افراد از کشور مهاجرت می کنند، عدم داشتن حس اثرگذاری است که لازم است در این حوزه اقدامی صورت گیرد.
احمدی ضمن اشاره به حضور ۸ نفر از برترین های المپیاد شیمی در دانشگاه شریف با اشاره به اینکه از این تعداد هیچ کدام در ایران نماندند، افزود: این ضعف باید رفع گردد و به جایی برسیم که از حضور این افراد استفاده گردد و زمانی که توانستیم از توانمندی های آنها بهره مند شویم، آن زمان است که می توانیم جشن بگیریم که توانستیم در زمینه استفاده از نخبگان گام بزرگی را برداریم.
وی بیان نمود: از سال ۹۸ که استارت فعالیت این شتابدهنده شروع شد، ۷ محصول دستور کار شتابدهنده بوده است که امروز از ۴ محصول رونمایی گردید.1399/12/05
18:39:23
itemprop="bestRating">5
1147
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد