وبلاگ آفتاب
در یك مطالعه داخلی مطرح شد

روشی برای كنترل زخم پای دیابتی در دوران كرونا

روشی برای كنترل زخم پای دیابتی در دوران كرونا

وبلاگ آفتاب: امروزه با گسترش بیماری همه گیر کووید-19 رسیدگی به سایر بیماریهای معمول در جوامع با مشکلاتی روبه رو شده است. یکی از این بیماریهای مهم، زخم پای دیابتی است. پژوهشگران کشور برای رسیدگی به این بیماری در وضعیت کرونائی، راهکارهایی ارایه داده اند


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، زخم های پا از عمده ترین عوارض بیماری دیابت هستند که با میزان بالای مرگ ومیر و تحمیل هزینه های گزاف همراه اند. شیوع جهانی زخم پای دیابتی حدود ۶.۳ درصد است که در آسیا ۵.۵ درصد گزارش شده است. در ایران نیز به رغم این که مطالعات شیوع پای دیابتی اندک است، شیوع آنرا در سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۸ به ترتیب ۳ و ۶.۴ درصد تخمین زده اند.
این روزها باتوجه به گستردگی بیماری نوظهور کووید-۱۹ و اشغال شدن تخت های بیمارستانی و همین طور لزوم امکان پذیرش بیشتر بیماران مبتلابه آن، رسیدگی به بیماریهای نظیر زخم پای دیابتی باید تا حد امکان از روش هایی خارج بیمارستان استفاده گردد.
بنا بر نظر پژوهشگران، تیم مراقبتی و درمانی چند رشته ای زخم پای دیابتی می تواند الگوی جدیدی را برای گذر از مراقبت های بیمارستانی و ورود به مراقبت های جامعه محور اتخاذ کند. در این صورت تخت های بیمارستانی که به بیماران مبتلابه پای دیابتی اختصاص دارد، در اختیار بیماران مبتلابه کووید-۱۹ قرار گرفته و فضای مراقبتی برای ارائه خدمات اورژانسی به این بیماران گسترده تر خواهد شد. به بیان دیگر هدف پزشکان متخصص و تیم مراقبت و درمان چند رشته ای زخم پای دیابتی در طول همه گیری جهانی کووید-۱۹ ضمن توجه به حفظ پا و مراقبت از زخم در وضعیت ایمن و کاربردی، کاهش بار هزینه و نیروی انسانی بر نظام سلامت است.
محققانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران در همین خصوص و در قالب یک تیم مطالعاتی هفت نفره، پژوهشی را انجام داده اند که در آن رویکردهای مراقبتی و درمانی برای زخم پای دیابتی در وضعیت همه گیری جهانی ویروس کووید ۱۹ بررسی شده است.
هدف از انجام این تحقیق مروری، آشنایی با راهکارهای پیشنهادی کارگروه بین المللی پای دیابتی در زمینه مراقبت از بیماران مبتلابه پای دیابتی، در طول همه گیری جهانی ویروس جدید کرونا است که به سرعت مرزهای جهانی را پیموده است.
طبق یافته های این مطالعه، مراقبت در منزل یکی از استراتژی های مهم برای پیگیری درمان و مراقبت از بیماران مبتلابه پای دیابتی است که می تواند بار درمانی را به حداقل برساند.
ندا مهرداد، پژوهشگر مرکز تحقیقات سلامت سالمندان دانشگاه علوم پزشکی تهران و همکارانش دراین باره می گویند: «با توجه به این که تعداد زیادی از بیماران مبتلابه زخم پای دیابتی امکان مراقبت در منزل را دارند، این فرصت برای پزشکان وجود دارد که در مراقبت ازراه دور نقش بیشتری داشته باشند. با گسترش مراقبت در منزل همراه با معاینات منظم ازراه دور و تله مدیسین، امکان تجویز داروها، انجام پانسمان، استفاده از وسایل کاهنده فشار، ارزیابی زخم و کنترل و پایش بیمار فراهم می شود».
به بیان این پژوهشگران، «در شرایط همه گیری جهانی ویروس کرونا که به علت کاهش مراجعه بیماران، محدودیت در ویزیت بیماران وجود دارد، درمان کاهش فشار پا با ویزیت در منزل و یا بوسیله تله مدیسین قابل انجام است. طبق نتایج یک مطالعه مروری که به بررسی مراقبت های ارائه شده در مرکز همه گیری جهانی کووید ۱۹ در ایتالیا پرداخته است، توجه به مراقبت های جامع نگر ضروری دانسته شده که در صورت مراقبت از بیمار در منزل همراه با فعال شدن کلینیک های مجازی، بارکاری بیمارستان ها را کاهش می دهد».
بر این اساس، بدیهی است خطرات ناشی از عفونت کووید-۱۹ برای بیمار و ارائه دهندگان خدمات درمانی باید بوسیله استفاده صحیح از تجهیزات محافظ شخصی کم شود.
نتایج این مطالعه را «مجله غدد درون ریز و متابولیسم ایران» متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر نموده است.
منبع:

1399/11/23
12:51:18
itemprop="bestRating">5
906
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد