وبلاگ آفتاب
مروری بر نتایج یك تحقیق؛

باكتری هایی كه از ضایعات، روغن تولید می كنند

باكتری هایی كه از ضایعات، روغن تولید می كنند

وبلاگ آفتاب: پژوهشگران بیوتکنولوژی، با انجام یک مطالعه عنوان کردند که نوعی از باکتری های رودوکوکوس می توانند ضایعات کشاورزی مثل ساقه گندم و ضایعات صنعتی مثل آب پنیر را به روغن های میکروبی تبدیل کنند.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، روغن های تک سلولی یا روغن های میکروبی؛ روغن هایی هستند که توسط میکروارگانیسم ها تولید می شوند. میکروارگانیسم ها زمانی که در محیط کشت دارای کربن اضافی قرار می گیرند، رشدشان به سبب کمبود مواد مغذی خصوصاً نیتروژن، محدود می شود و مبادرت به ذخیره سازی چربی و تولید روغن های میکروبی می کنند.

چربی تولیدشده توسط باکتری ها از نوع «تری آسیل گلیسرول (TAG)» و «واکس استر» است و از آنها در تولید افزودنی های غذایی، محصولات آرایشی، روان کننده ها، روغن های شیمیایی، شمع ها و سوخت های زیستی استفاده می شود. مقدار و ساختار چربی های باکتری ها به چندین عامل مثل نوع باکتری، ساختار منبع کربنی، زمان کشت و مقدار کربن و نیتروژن موجود در محیط کشت بستگی دارد.

یکی از گونه های باکتری که توانایی ذخیره چربی تری آسیل گلیسرول را دارند، باکتری های «رودوکوکوس » هستند. این باکتری های هوازی و غیرمتحرک اند و به وفور در طبیعت یافت می شوند. رودوکوکوس ها در محیط هایی مثل خاک های نواحی گرمسیری و استوایی، بیابان ها، دریاها و رسوبات دریاهای عمیق یافت شده اند.

از باکتری های تولیدکننده روغن های میکروبی می توان برای بازیافت ضایعات و مدیریت زباله نیز استفاده نمود. آب پنیر یکی از پسماندهای صنایع لبنی است که در مقادیر بسیار زیادی در سطح جهان تولید می شود و در صورت رها شدن در محیط زیست آلودگی زیادی به وجود می آورد و هزینه بسیار زیادی برای پاک سازی آن نیاز است. یکی از روش هایی که می توان آب پنیر را پاک سازی کرد، استفاده از باکتری ها و تبدیل کردن این ضایعات به روغن میکروبی است. همین طور از ضایعات کشاورزی مثل ساقه گندم نیز می توان برای تولید روغن میکروبی بهره برد.

با توجه به این موضوع؛ جهت بررسی توان یک نوع باکتری رودوکوکوس در تولید روغن میکروبی، پژوهشگران از منابع خام ارزان موجود در پسماندهای صنعتی و کشاورزی استفاده کردند.

برای انجام این مطالعه، علیرضا رسولی، سید سهیل آقایی و محسن زرگر؛ پژوهشگران گروه میکروبیولوژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم، مشارکت داشتند.

به منظور انجام این آزمایش پژوهشگران باکتریRhodococus erythropolis PTCC 17167 را از بانک میکروبی سازمان ملی صنعتی ایران خریداری کردند و میزان تولید چربی این باکتری ها از ساقه گندم مزارع کشاورزی و آب پنیر، را مورد بررسی قرار دادند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که این نوع باکتری توانایی تولید روغن از محیط کشت حاوی منابع کربنی پسماندهای آب پنیر و ساقه گندم را دارد. همین طور مشخص شد که میزان تولید چربی در منبع آب پنیر بیشتر از سایر منابع کربنی استفاده شده در این مطالعه است.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: این تحقیق برای اولین بار در ایران روی این سویه از باکتری انجام شد و اثبات کرد این نوع باکتری رودوکوکوس توانایی استفاده از منابع کربنی خالص و تبدیل پسماند صنعتی وکشاورزی (به عنوان ماده خام ارزان قیمت) به چربی را دارد.

این پژوهشگران معتقدند که نتایج این پژوهش سبب افزایش دانش نظری در زمینه این باکتری و تولید روغن میکروبی خواهد شد.

یافته های این مطالعه پاییز سال جاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «تولید زیستی روغن تک یاخته توسط باکتری Rhodococcus erythropolis PTCC 1767 با بهره گیری از منابع کربنی ارزان» در فصل نامه علمی زیست شناسی میکروارگانیسم ها، انتشار یافته است.

منبع:

1399/11/18
10:16:46
itemprop="bestRating">5
1103
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد