وبلاگ آفتاب

متد جدیدی برای تبدیل میكروپلاستیك ها به CO2 و H2O

متد جدیدی برای تبدیل میكروپلاستیك ها به CO2 و H2O

دانشمندان ˮموسسه ملی کبکˮ به متد جدیدی برای تبدیل میکروپلاستیک ها به کربن دی اکسید و آب دست یافته اند که در صورت موفقیت آمیز بودن می تواند تأثیر قابل توجهی بر آلودگی محیط زیست داشته باشد.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یکی از مشکلات آلودگی ریزپلاستیک ها یا همان میکروپلاستیک ها این حقیقت است که این ذرات پلاستیکی بسیار کوچک هستند و بنابراین وقتی در آب پراکنده می شوند، به سختی به دام می افتند یا خنثی می شوند. بنابراین یک تکنیک جدید در حال توسعه است تا آنها را در منبع خود؛ جایی که بسیار متمرکز هستند، از بین ببرد.
باآنکه میکروپلاستیک های موجود در آب اشکال مختلفی دارند، اما بخش عمده ای از آنها از الیاف ریز جدا شده از پارچه های مصنوعی هنگام شستشو هستند. این الیاف از فاضلاب خانه ها یا تأسیسات خشکشویی تجاری در نهایت به رودخانه ها و اقیانوس ها راه می یابند.
در این مطالعه به سرپرستی پروفسور "پاتریک دروگی"، دانشمندان "موسسه ملی کبک"(INRS) می خواهند با از بین بردن الیاف موجود در تاسیسات لباسشویی و خشکشویی به محض ورود به جریان فاضلاب، این روش را پیش ببرند. این روش شامل استفاده از فرآیندی است که بعنوان اکسیداسیون الکترولیتی شناخته می شود و رادیکال های هیدروکسیل را در فاضلاب تولید می کند. این رادیکال ها باعث تجزیه الیاف به کربن دی اکسید غیرسمی و مولکول های آب می شوند.
محققان در آزمایش های آزمایشگاهی که با استفاده از انواع مختلف الکترودهای قابل استفاده مجدد انجام شده است، تابحال توانسته اند ۸۹ درصد از ذرات پلی استایرن معلق در "فاضلاب شبیه سازی شده" را تجزیه کنند. آنها حالا در حال آزمایش این فناوری در جریان اصلی فاضلاب هستند که امکان دارد چالش های جدیدی را به همراه داشته باشد.
"دروگوی" می گوید: فاضلاب واقعی حاوی مواد دیگری مانند کربنات ها و فسفات ها است که می تواند بر روند تجزیه تاثیر بگذارد و می توانند رادیکال ها را به دام بیندازند و عملکرد فرایند اکسیداسیون را کاهش دهند.
اگر این آزمایش ها موفقیت آمیز باشد، تیم تحقیقات برای تعیین هزینه این روش و افزایش قابلیت استفاده از آن جهت استفاده تجاری ادامه خواهد داد.
این مطالعه در مجله Environment Pollution انتشار یافته است.
منبع:

1399/10/30
10:53:53
itemprop="bestRating">5
1282
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد