وبلاگ آفتاب
سیزدهمین جشنواره تجسمی فجر در آینه مهر؛

راه یابی ‏63 اثر به مرحله نهایی داوری

راه یابی ‏63 اثر به مرحله نهایی داوری

طاهر شیخ الحکمایی از طریق یابی ۶۳ اثر برای مرحله نهایی داوری رشته مجسمه در جشنواره هنرهای تجسمی فجر توسط داوران اطلاع داد.به گزارش خبرگزاری‬ مهر‬ به‬ نقل‬ از‬ روابط عمومی سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، طاهر شیخ الحکمایی ‏‏که با همراهی محمد بهرامی و محمود پور نصری نژاد داوری این دوره از آثار رشته مجسمه جشنواره تجسمی فجر ‏را به عهده داشتند ‏در خصوص نتیجه نهایی داوری و آثار راه یافته به جشنواره تجسمی فجرگفت: در بخش ‏‏۳۴۴ اثر از ۱۷۵ هنرمند ‏ در ‏جشنواره شرکت کرده بودند که در نهایت ۶۳ اثر به بخش نهایی داوری جشنواره راه یافتند.
وی که عضو شورای سیاست گذاری این دوره از جشنواره هم هست درباب کیفیت آثار رسیده و معیارهای داوری هم بیان کرد: یک سری از آثار رسیده ماکت بودند و یک سری دیگر هم به صورت تصاویر سه بعدی عرضه شده بودند. در مجموع هم کیفیت آثار مناسب بود و رشد خوبی به لحاظ کیفیت نسبت به دوره قبل داشت. در مرحله اول ۸۰ اثر را انتخاب کردیم اما در نهایت به ۶۳ اثر رسیدیم که باید آثار به دستمان برسد تا انتخاب نهایی صورت گیرد.
شیخ الحکمایی بیان کرد: طبیعتاً اینکه کار اصیل باشد و تابحال به جشنواره دیگری عرضه نشده باشد از معیارهای ما بود. همینطور تکنیک و استفاده درست از متریال. باتوجه به شرایط نمایشگاه جشنواره فجر و وجود نگاهی اجتماعی در آثار کارها انتخاب شدند.
وی اظهار نمود: خوشبختانه باتوجه به امکاناتی که وجود دارد شاهد اجراهای خوبی در حوزه مجسمه سازی هستیم و فکرها و ایده های هنرمندان آسان تر می تواند اجرایی خوب داشته باشد. هم اکنون فضای بین رشته ها هم کم شده است و بسیاری از آثار مجسمه آهنگ و حرکت و رنگ دارند. از همین جهت نمی توانیم بگوییم غلبه با بهره گیری از کدام متریال است چون عموماً از تمام امکانات و مواد و مصالح استفاده می شود.
این عضو شورای داوری اظهار داشت: حقیقت این است که هم اکنون رشته های هنری به صورتی بهم پیوسته هستند و وقتی به اثری هنری نگاه می کنید مثل وقتی به یک فیلم نگاه می کنید که صوت و تصویر و نور و… دارد گویی همه امکانات را هنرمند در اختیار گرفته است تا به مقصودش برسد. این روزها سرعت و نور نقش مهمی در حوزه مجسمه دارد. نگاه ها و ایده ها متنوع شده است و مرزهای بین هنرها شکسته شده است.
شیخ الحکمایی درباب کارکرد جشنواره تجسمی فجر هم بیان کرد: به نظرم جشنواره تجسمی فجر کارکردی متفاوت از بی ینال و … دارد. بی ینال می تواند به کشف استعداد بپردازد یا کارهای تازه یکسال و دوسال اخیر یک هنرمند را نمایش دهد اما جشنواره فجر که می تواند ملی یا بین المللی باشد باید یک مشارکت عمومی را داشته باشد و دست و دلباز تر به حوزه مخاطبانش نگاه کند و کسی در دور افتاده ترین بخش کشور هم ممکنست مایل باشد در این رویداد حضور پیدا کند. البیته ما از نظر فضا در تنگنا هستیم و زمانمان هم محدود است برای همین پیشنهادم این است که در طول سال آثار جشنواره بتواند در جاهای مختلف و نمایشگاه های مختلف در معرض دید عموم قرار بگیرد.
سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بهمن ۹۹ در مرکز فرهنگی و هنری صبا برگزار ‏‏می شود.‏


منبع:

1399/10/27
18:32:12
itemprop="bestRating">5
1988
تگهای خبر: فضا , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد