وبلاگ آفتاب
برگزاری افتتاحیه به صورت آنلاین؛

فانوس جشنواره یازدهم عمار روشن شد

فانوس جشنواره یازدهم عمار روشن شد

به گزارش وبلاگ آفتاب افتتاحیه جشنواره عمار با پاسداشت کاپیتان حمیدرضا یحیی زاده ناخدای نفتکش که رشوه آمریکایی ها را رد کرده بود برگزار گردید.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از روابط عمومی مراسم، افتتاحیه یازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار شب گذشته ۱۱ دیماه با اهدای جوایز برندگان بخش «نماهنگ»، «فیلم ما» و همینطور پاسداشت ویژه از کاپیتان تحریم شکن به صورت تلویزیونی اجرا شد. به سبب همه گیری بیماری کرونا و ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی، اکران ها و برنامه های این دوره جشنواره، به دو صورت آنلاین و تلویزیونی انجام می شود.
نادر طالب زاده دبیر جشنواره مردمی فیلم «عمار» در ابتدای این ویژه برنامه در سخنانی اظهار داشت: سال جاری آن قدر تعداد فیلمها و آثار رسیده زیاد بود که انتخاب ۱۷ اثر در یک بخش برای مسابقه برای داوران خیلی مشکل و دشوار شده بود. شاهد ارتقاء سطح آثار بودیم و البته هرسال آثار نسبت به دوره قبل بهتر می شود. البته تکنولوژی هم در حال پیشرفت است و از آن طرف هم حرف برای گفتن بسیار است. شاهد می باشیم که جسارت بچه های فیلمساز در حال بالا رفتن است و عمار هم یکی از آن محافلی است که به بچه ها فرصت می دهد تا نقد کنند.
وی اضافه کرد: امروز شاهد می باشیم که در همه شهرها و روستاها فیلم های عمار در حال نمایش و اکران است. اما برای کشف استعدادها، نمایش فیلمها و دعوت کارگردان های جوان به تلویزیون بسیار عالی است. البته عمار در همان سالهای اول و دوم و سوم نشان داد که این حوزه ای است برای آنهایی که به انقلاب متعهد هستند و دغدغه اول آنها انقلاب اسلامی است.
طالب زاده افزود: جشنواره عمار با جشنواره های دیگر متفاوت می باشد. البته سایر جشنواره های مستند و داستانی هم خوب هستند اما در جشنواره عمار به صورت مثال، از دوره چهارم و پنجم به بعد آثاری شایان توجهی را دیدیم که خودم، کارگردان های این کارها را به تلویزیون دعوت کردم. حتی بر مبنای بعضی از آثار، برخی قوانین عوض شد. من چهار تا پنج مورد داشتم که توسط یک فیلم، موضوعی را مطرح کردیم که در قوانین کشور تغییر وضعیت بوجود آمد.
اثر هنری خوب، یک جور فریاد است
وی اشاره کرد: جشنواره عمار از این جهت به وجود آمده که یک خلائی وجود داشت و افرادی بودند که دغدغه و هدف کمک به انقلاب را داشتند. چونکه این انقلاب هدف و ایدئولوژی داشت که همه چیز را به هم ریخته است. آنهایی که سرباز این میدان هستند این خلاء برای آنها وجود داشت و وجود اصلی جشنواره عمار برای کمک به آنها است.
طالب زاده با اشاره به برخی آثار مستند درباره خصوصی سازی و نقد درون گفتمانی تصریح کرد: پالایش انقلاب اسلامی با خود ماها است. ببینید ما توقع زیادی از وزرا نداریم چونکه آنها درگیر کارتابل های اداری هستند. از آنهایی توقع داریم که هرجا هستند دغدغه دارند. سال گذشته، یکی از برادران فیلمی درباره ماهیگیران چینی ساخته بود. در نهایت هم جلوی اینها را گرفتند. کی این کار را کرد؟ چندبار واحد مرکزی خبر آمده بود و گزارش هایی را هم تهیه کرده بود ولی همه چیز مقطعی و کوتاه بود.
دبیر جشنواره عمار عنوان کرد: اثر خوب هنری، یک جور فریاد است. بدون هنر هم اصلاً کشور نمی تواند خودش را پالایش کند. سال جاری، فیلمی به نام «قزل قیه» در مورد معدن مرمر داریم که بعضی از این کارها را ممکنست حتی رسانه ملی هم پخش نکند. مثلاً مستند «معراج از روم» که درباره یک برادر افغانستانی است که برای تحصیل از ایران به ایتالیا می رود و سر از جنگ سوریه درمی آورد.
برخی حوزه ها ترسناک هستند و کسی جرات ورود به آنها را ندارد و این کار عمار است که به آنها ورود کند طالب زاده اضافه کرد: طیف های مختلفی به جشنواره عمار می آیند و برخی ها فیلمسازان حرفه ای هستند ولی ما خیلی آنها را نمی شناسیم ولی دغدغه و جوهره آنها دیدنی است. من شخصاً هرسال که جشنواره عمار برگزار می شود، یکی از ماهیگیران عمار هستم که این موضوع ها را شکار می کنم. برخی حوزه ها ترسناک هستند و کسی جرات ورود به آنها را ندارد و این کار عمار است که به آنها ورود کند.
وی افزود: ما وارد یک زمان جدیدی شدیم، خود به خود آینه هنری کار هم متفاوت خواهد بود. البته احتیاج به جمع بندی باردیگر با اهالی انقلابی رسانه است که باید از این به بعد چه کارهایی انجام بدهیم. اما هرسال که می گذرد به صورت خودکار ارتقاء کیفیت و تنوع مبحث آثار را شاهد می باشیم.
دبیر جشنواره مردمی فیلم عمار عنوان کرد: ما نیروی اصلاح گر به مفهوم قرآنی لازم داریم و فیلمسازان عماری اینطور هستند چونکه حال و انرژی خاصی دارند و آن محفلی که باید به آنها کمک نماید تا آثار آنها وارد صحنه شود جشنواره عمار است. یک نکته دیگر هم اینکه به نظر من شبکه های استانی هم باید متحول شوند و به مسائل و مشکلات استانی بپردازند.
«دستکش ننه عصمت» به کاپیتان تحریم شکن رسید
در ادامه ویژه برنامه تلویزیونی افتتاحیه یازدهمین جشنواره عمار، جایزه ویژه «دستکش ننه عصمت» با حضور برادر شهید نادر مهدوی و سرهنگ پاسدار هاشمی، فرمانده عملیات توقیف نفتکش انگلیسی به کاپیتان حمیدرضا یحیی زاده ناخدای نفتکش حامل صادرات بنزین ایران به ونزوئلا اهدا شد.
یحیی زاده، در جریان سفر به ونزوئلا با رد پیشنهاد رشوه ۵ میلیون دلاری امریکا و تهدیدات مکرر، با موفقیت نفتکش ایران را به ونزوئلا رساند. او پس از این اتفاق، توسط امریکا تحریم شد.
در بخشی از این قسمت برنامه، پاسدار هاشمی فرمانده عملیات توقیف نفتکش انگلیسی در خلیج فارس در سخنانی اظهار داشت: ۱۲ تیرماه ۹۸ کشتی نفتکش گریس ۱ جمهوری اسلامی در جبل الطارق توسط انگلیسی ها توقیف شد، رهبری در ۲۵ تیر سخنرانی داشتند و گفتند اقدام انگلیسی ها بی پاسخ نمی ماند. عصر جمعه ۲۸ تیر ماه، به ما ابلاغ گردید که نفتکش متخلف انگلیسی، باید توقیف شود، یکی از نکات مهم این عملیات، این بود که در یک بازه زمانی کوتاه پس از ابلاغ ماموریت، عملیات توقیف اجرا شد. عزیزانی که کار رسانه ای می کنند اسم این کار را توقیف نگذرند، این کار تحقیر انگلیس بود.
هاشمی عنوان کرد: آقای لرد کرزن وزیر امور خارجه انگلیس در یک قرن پیش، در کتابش گفته اگر در ایسلند مار پیدا بشود، در ایران هم دریانورد پیدا می شود، کاش این آقای کرزن می بود و می دید که چطور شهید مهدوی و نسل مهدوی ها انگلیس و اربابش را تحقیر کردند.
یحیی زاده کاپیتان نفتکش ایرانی هم که رشوه پنج میلیون دلاری امریکا را رد و محموله صادراتی ایران را به کشور ونزوئلای تحت تحریم امریکا رساند، میهمان ویژه برنامه افتتاحیه جشنواره عمار بود که با اهدای جایزه ویژه «دستکش ننه عصمت» توسط پاسدار هاشمی از او تقدیر گردید.
یحیی زاده در سخنان خود پس از این تقدیر اظهار داشت: من این هدایا را به همکارانم اهدا می کنم. رفت و برگشت ما به ونزوئلا سه ماه طول کشید. اما خانواده های ما خیلی صبور هستند اگر صبوری و پشت گرمی آنها نباشد نمی توانیم مأموریت خویش را انجام بدهیم. مجموعه شرکت نفتکش و پرسنل آن، همه تلاش می کنند چرخ اقتصاد کشور یک روز هم نخوابد.
وی درباره رشوه امریکا توضیح داد: این پیشنهاد رشوه بوسیله ایمیل برای من رسیده بود. ولی ما با موفقیت، محموله را پس از طی ۱۵ هزار کیلومتر به ونزوئلا رساندیم.
پاسدار هاشمی اظهار داشت: نفتکش استینا ایمپرو در حالی توقیف شد که اینها از ماه ها قبل با اسکورت در حال خلیج فارس حضور داشتند، آن روز هم در صورتیکه ناو محافظ انگلیسی که یکی از پیشرفته ترین کشتی های رزمی این کشور حضور داشت، رزمندگان سپاه، نفتکش انگلیسی را توقیف کردند. وقتی نفتکش را توقیف کردیم آنها یک بالگرد بلند کردند که ما اخطار شدید به اینها دادیم، وقتی اخطار و آمادگی ما را دیدند، عقب نشینی کردند.
تقدیر از برگزیدگان «نماهنگ» و «فیلم ما»
در ادامه ویژه برنامه افتتاحیه یازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار، پس از اجرای گروه سرود نوجوان، برگزیدگان بخش «نماهنگ» جشنواره، معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.
سیدمحمد میرزمانی که به نمایندگی از هیئت داوران بخش «نماهنگ» در استودیوی برنامه حاضر شده بود، در سخنانی اظهار داشت: در جشنواره یازدهم می بینیم که سال جاری کارها خیلی خوب شده است، حدود ۲۴۰ اثر در این بخش حضور داشتند. از مسؤلان جشنواره می خواهم حتما بخش بین الملل جشنواره را برگزار کنند، حتما باعث رقابتی شدن این بخش می شود.
وی افزود: نماهنگ، یک فایل صوتی هست که برای آن، تصاویری می گذارند، معمولاً سناریویی برای آن نوشته نمی گردد، یکی از خصوصیاتی که ما متوجه شدیم برخی کارهای جشنواره، سناریو و داستان داشتند، این آثار پیش از اینکه اثر موسیقایی داشته باشد، طراحی داشتند و این نشان میدهد قصه ای برای این کارها تعریف شده است.
هیئت داوران بخش «نماهنگ» ضمن تقدیر از اثر «باهم که باشیم» به کارگردانی «اسماعیل معنوی»، لوح افتخار این بخش را به سبب «ذوق و خلاقیت در پرداخت تصاویر و دکوپاژ مناسب و شعر» به اثر «من و تو» به کارگردانی «مهران علوی» اهدا کرد. همینطور فانوس این بخش به اثر «تار و پود» به کارگردانی «محمدصادق رمضانی مقدم» به سبب «قصه، پرداخت، کارگردانی و موسیقی خوب و بازیگری «ثریا قاسمی» اهدا شد. ضمناً در بخش تجربه نو به سبب «تلاش قابل تحسین در شخصیت پردازی قهرمانان و مبارزان محلی و همت و جسارت در تولید و بازسازی تاریخی مبارزات مردم گیلان و موسیقی خوب» به اثر «سردار جنگل» به کارگردانی «سجاد عزیزپور» لوح افتخار اهدا شد.
جایزه شهید سیاح برای اکران کنندگان هشتبندی
بنابراین گزارش، در بخش بعدی این ویژه برنامه، جایزه شهید سیاح توسط برادر شهید نادر مهدوی به خانم ها بهرامی و قریب زاده اکران کنندگان مردمی هشتبندی هرمزگان اهدا شد.
در بخش پایانی اهدای جوایز افتتاحیه جشنواره، هیئت داوران بخش «فیلم ما» متشکل از محمدرضا امامقلی، سیدعلی سیدان و سیدرسول منفرد، ضمن تقدیر از اثر «قهرمان کوشکک» به کارگردانی «میثم جوکار» و اثر «مادران سه ستاره» به کارگردانی «صادق صادقی چلیچه»، لوح افتخار این بخش را به سبب «روایت صمیمی از یک فعالیت آتش به اختیار فرهنگی در شهرستان جیرفت» به اثر «پیک کتاب رسان» به کارگردانی «مجید حاجبی» و همینطور اثر «دست به دست» به کارگردانی «محمدطه ناطقی» به سبب «مشاهده و عرضه موفق مزیت های ملی و اسلامی در مواجهه با بحران کرونا با نگاه بین المللی» اهدا کرد.
امامقلی به نمایندگی از هیئت داوران جشنواره در سخنانی کوتاه اظهار داشت: در سینمای ایران، جای خیلی چیزها خالی است. یکی از این چیزها، فرصت برابر آموزشی است، به نظرم استعدادهایی که در مناطقی مثل جیرفت و کرمان هستند و قهرمانانی که حول اینها هستند، قابلیت این را دارند که در سطح ملی و بین المللی دیده شوند و ما مسئولیم به جهت اینکه این فرصت را ایجاد نماییم.
برندگان دیگر بخش های جشنواره هم در ایام بعدی جشنواره، با حضور در ویژه نامه برنامه تلویزیونی «سینما مردم» معرفی و تقدیر می شوند.
همچنین باتوجه به همه گیری ویروس کرونا، بر مبنای اعلام دبیرخانه جشنواره، از ۱۱ تا ۱۹ دی ماه، آثار منتخب جشنواره بوسیله سایت عماریار به آدرس Ammaryar.ir به نمایش درمی آیند. تماشای این آثار که به مدت ۲۴ ساعت در سایت، نمایش داده می شود، بدون هزینه حق اشتراک و مجانی است و اینترنت مصرفی هم برای مخاطبان نیم بها حساب می شود.

1399/10/12
13:05:16
itemprop="bestRating">5
822
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد