وبلاگ آفتاب

روش ابداعی پژوهشگران سنگاپوری برای ذخیره سازی سریع و ایمن گاز طبیعی

روش ابداعی پژوهشگران سنگاپوری برای ذخیره سازی سریع و ایمن گاز طبیعی

پژوهشگران سنگاپوری یک روش سریع و ایمن برای ذخیره سازی گاز طبیعی ایجاد کردند که می تواند به افزایش امنیت انرژی کشورهای متکی به گاز طبیعی در سراسر جهان کمک نماید.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، گاز طبیعی ممکنست در بین سوخت های فسیلی تمیزترینِ آنها باشد، اما ذخیره سازی ایمن و کارآمد این گاز که قابلیت انفجار دارد، یک چالش همیشگی برای شرکت های انرژی است.
حالا مهندسان دانشگاه ملی سنگاپور(NUS) روشی را توسعه داده اند که گاز طبیعی را به ماده ای جامد و غیر منفجره تبدیل می کند که به آسانی قابل ذخیره سازی و حمل و نقل است.
پژوهشگران دانشگاه ملی سنگاپور با بهره گیری از یک مخلوط افزودنی با سمیت کم نشان دادند که فقط در ۱۵ دقیقه می توانند گاز طبیعی را به شکل جامد ایمن درآورند.
این تیم تحت هدایت "پروین لینگا" از بخش مهندسی شیمی و زیست مولکولی دانشگاه ملی سنگاپور، در سریع ترین زمان ممکن تا حالا با موفقیت گاز طبیعی را به هیدرات گازی یا یخ قابل احتراق تبدیل کردند.
کوشش های قبلی پژوهشگران برای تسریع این روند تبدیل به آن دسته از مواد افزودنی متکی بود که برای پرسنل و محیط زیست سمی بود. اما این مخلوط افزودنی جدید که توسط پژوهشگران دانشگاه ملی سنگاپور فرموله شده است، حاوی "ال-تریپتوفان" است که بعنوان یک اسید آمینه ضروری در رژیم غذایی انسان شناخته شده است.
دکتر "گوراو باتاچارجی" محقق این مطالعه توضیح داد: دستیابی به این موفقیت واقعاً می تواند مورد توجه قرار گیرد، چونکه تشکیل هیدرات های گازی در طبیعت میلیون ها سال به طول می انجامد، در صورتیکه ما توانستیم طی چند دقیقه همین پروسه را در آزمایشگاه انجام دهیم.
محصول نهایی این تیم، بسیار پایدار می باشد و می تواند در دمای منفی پنج درجه سانتیگراد در فشار جوی مشابه با فشار فریزر خانگی نگهداری شود. چشمگیرترین دستاورد این مطالعه نیز این است که حجم گاز طبیعی نزدیک به ۹۰ برابر کاهش پیدا می کند.
پژوهشگران حالا در حال توسعه روش خود جهت استفاده های صنعتی هستند. "لینگا" می گوید: این امر خصوصاً مربوط به کشورهای وارد کننده گاز طبیعی مانند سنگاپور است که ۹۵ درصد برق آنها با بهره گیری از گاز طبیعی تولید می شود. توسعه چنین فناوری های ذخیره سازی گاز می تواند به پیشرفت امنیت انرژی کشور کمک نماید.
این روش با کاهش اساسی حجم گاز طبیعی به مکعب های جامد می تواند راهی موثر برای تامین آینده ای باشد که در آن انرژی های پاک و طبیعی به آسانی در سراسر جهان قابل دسترسی هستند.1399/09/15
22:47:35
itemprop="bestRating">5
1082
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد