وبلاگ آفتاب
عضو شورای دبیران خبر داد؛

۷ كیوریتور دوسالانه مجسمه سازی تهران را همراهی می كنند

۷ كیوریتور دوسالانه مجسمه سازی تهران را همراهی می كنند

وبلاگ آفتاب: عضو شورای دبیران هشتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران از همكاری 7 كیوریتور در دوسالانه مجسمه سازی تهران آگاهی داد.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از مهر، صفا سبطی عضو شورای دبیران هشتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران اظهار داشت: آثاری که در دوسالانه مجسمه سازی تهران نمایش داده می شوند از راه فراخوان، کیوریتوری، دعوت از هنرمندان و گالری ها به این رویداد راه یافته اند و هر یک از این مسیرها، پاسخگوی قسمتی از ضرورت ها، رویکردها و اهداف دوسالانه بوده است.
وی اضافه کرد: بخش فراخوان، طیف هنرمندان عموماً جوانی را شامل می شود که آثاری متناسب با رویکردهای دوسالانه همچون توجه به پروسه در شکل گیری اثر، گسترش افق هنر معاصر، بازتعریف مرزهای مجسمه سازی و بازخوانی اثر را ساخته اند.
این عضو شورای دبیران دوسالانه مجسمه سازی تهران افزود: اهمیت حضور این طیف از هنرمندان باتوجه به تمرکز آنها بر اهداف و رویکردهای دوسالانه، ما را بر آن داشت تا با نگاهی ویژه به معرفی آنها بپردازیم.
به گفته سبطی، در برنامه ریزی دبیر قبلی دوسالانه، بخشی تحت عنوان آموزش و پژوهش گنجانده شده بود که قصد داشت به معرفی هنرمندان بپردازد اما این برنامه با تغییراتی اساسی و با تشکیل «گروه پژوهش» از شهریور ماه امسال از نو شروع به کار کرد.
وی بیان کرد: این گروه، پروژه پژوهشی دوسالانه هشتم را دنبال می کند و من مسئولیت برنامه ریزی و سرپرستی آنرا به عهده دارم. ماحصل تلاش بی وقفه ی این گروه (شامل پژوهشگران، نویسنده و گرافیست)، مستندنگاری و تولید محتوای متونی است که بوسیله پژوهش، مصاحبه، بازخوانی اسناد متنی و تصویری و تهیه گزارش جمع آوری و سپس تدوین و منتشر می شود.
سبطی تصریح کرد: هدف پروژه پژوهشی دوسالانه معرفی سیر فعالیت هنری هنرمندان از گذشته تا امروز و روند شکل گیری و گسترش ایده در آثار هنرمندان راه یافته به دوسالانه در بخش فراخوانی است.
وی با اشاره به اهمیت بخش کیوریتوری برای دوسالانه اظهار داشت: یکی از استراتژی های مهم دوسالانه از ابتدا وارد کردن این بخش در روند فعالیت دوسالانه بوده است، بطوریکه آنرا به مثابه پایبندی و عملکرد در حوزه هنر معاصر می داند. رویکرد معاصر، جریان هنر را ختم به ارائه آثاری محبوس در رسانه نمی داند، بلکه پیوند هنر را با بسترهای اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، تاریخی و زیبایی شناختی برقرار و متعاقب آن طرح مساله می کند.
عضو شورای دبیران هشتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران اظهار داشت: پروژه هایی که از مسیر کیوریتوری به دوسالانه راه یافته اند شامل پروژه های کیوریتوریال، پروژه های کیورتوری، پروژه های پژوهشی- آرشیوی و پروژه های کیورتوری معماری است که با مشارکت و همکاری هفت کیوریتور با دوسالانه شکل گرفته است. این پروژه ها با رویکردهای متفاوت به معرفی آثار هنرمندان با تاکید بر موضوعی یا مفهومی خاص، معرفی آثار معماری با تمرکز بر فرم مجسمه سازانه، بازخوانی اسناد تاریخی با رویکرد انتقادی و آرشیو، ارائه و بازخوانی اسناد با رویکرد تاریخی- هنری می پردازند.
وی اضافه کرد: سحر سلخی، هستی گودرزی، حامد دهقان، همایون سی ریزی، پیمان شفیعی، بیژن غنچه پور، روح الله شمسی زاده کیوریتورهای همکار در هشتمین دوسالانه مجسمه سازی هستند که به شیوه های متفاوتی همچون ارائه اثر، ارائه داکیومنت در قالب رسانه های تصویری، متنی، صوتی و برگزاری پنل پروژه های خودرا به اجرا می گذارند.
سبطی همین طور با اشاره به بخش هنرمندان مدعو بیان کرد: بخش دعوت از هنرمندان در دوسالانه با تاکید بر این هدف برنامه ریزی شده است که فعالیت هنری جاری هنرمندان (خارج از فراخوانی) را در معرض دید عموم قرار دهد. در این بخش هنرمندان مدعو متناسب با رویکردهای دوسالانه و در فضای معاصر به ساخت آثار پرداختند.
وی با اشاره به شیوه همکاری دوسالانه با گالری ها در هشتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران اظهار داشت: بمنظور بهره گیری هر چه بیشتر از پتانسیل های موجود در فضای هنر معاصر، در این دوره، از نیرو و امکانات گالری ها به نفع هنرمندانشان و در جهت نمایش آثار این هنرمندان استفاده شده است. شکل همکاری دوسالانه با گالری ها عبارت از معرفی هنرمند و اثر توسط گالری و تبادل نظر و انتخاب اثر بر اساس رویکردهای دوسالانه از طرف شورای دبیران بوده است. همین طور گالری ها مسئولیت هر گونه پشتیبانی از هنرمندان خودرا به عهده گرفته اند.
هشتمین دوسالانه ملی مجسمه سازی تهران در تاریخ ۲۱ آذرماه سال جاری در مکان پهنه رودکی به مدت ۲ ماه و تا ۲۱ بهمن ماه ۹۹ انجام می شود.

1399/09/12
23:13:09
itemprop="bestRating">5
1121
تگهای خبر: پروژه , پژوهش , پژوهشگر , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد