وبلاگ آفتاب
گزارش مهر از آیین اختتامیه؛

فیلم مقاومت در ایستگاه پایانی

فیلم مقاومت در ایستگاه پایانی

وبلاگ آفتاب: اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت عصر امروز در حالی با حضور محدود مدعوین انجام شد كه ابراهیم حاتمی كیا برای فیلم خروج تندیس بهترین كارگردانی را از آن خود كرد.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از مهر، شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت که بخش دومش از شروع هفته بزرگداشت بسیج شروع شده بود، امروز جمعه هفتم آذرماه با برگزاری آیین اختتامیه به کار خود اختتام خواهد داد.
مراسم اختتامیه این رویداد با اجرای رسالت بوذری از ساعت ۱۴: ۴۵ شروع شد. به سبب ملاحظات بهداشتی، میهمانان به صورت حداقلی در این آیین حضور دارند و مراسم به صورت زنده از پلت فرم های برخط پخش می شود.
در ابتدای مراسم مهدی عظیمی میرآبادی دبیر جشنواره شانزدهم در سخنانی اظهار داشت: این جشنواره به اعتقاد بنده جشنواره «حیرت» بود. از دقایق اولیه که این جشنواره شروع به کار کرد و اتفاقات آن یکی بعد از دیگری رقم خورد، بنده بعنوان یکی از چشمان ناظر جشنواره، می دیدم اتفاقاتی که هست، تعجب آور و تعجب برانگیز است. هر بار هم کلام شکر و حمد الهی را بر زبان جاری می کرد.
وی اضافه کرد: اختتامیه را در شرایطی برگزار می نماییم که متأسفانه کرونا کشور را فلج کرده است و هر روز خبر در رابطه با درگذشت عزیزان مان منتشر می شود.
عظیمی در ادامه به ارائه گزارشی از برگزاری بخش های مختلف جشنواره شانزدهم «فیلم مقاومت» پرداخت.
برگزیدگان بخش فیلمسازان بسیجی
در ادامه مراسم و در نخستین بخش اهدای جوایز برگزیدگان بخش «فیلمسازان بسیجی» معرفی و مورد تجلیل قرار گرفتند. در هر بخش با حضور نمایندگان هیأت داوران بر روی صحنه برگزیدگان معرفی گشتند.
در این بخش تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی بهترین پویانمایی به برزان رستمی تهیه کننده پویانمایی «بالانس» اهدا شد.
تندیس بهترین نماهنگ به مرتضی مقدس تهیه کننده نماهنگ «یادها» اهدا شد.
تندیس بهترین فیلمنامه هم به مرتضی پژوهان نویسنده فیلمنامه «گودال» رسید.
در ادامه با تقدیر از مستند «خاطرات بادیه» تندیس بهترین فیلم مستند کوتاه به قدرت باقری تهیه کننده فیلم مستند کوتاه «چمر سرباز» اهدا شد.
تندیس بهترین فیلم کوتاه داستانی هم به زانیار لطفی تهیه کننده فیلم کوتاه داستانی «نَهَست» اهدا شد.
تندیس بهترین تله فیلم در بخش فیلمسازان بسیجی هم به عفت صوفی تهیه کننده فیلم «ریشه ها» رسید.
برگزیدگان بخش نقد، تحلیل و پژوهش
در ادامه با حضور نماینده هیأت داوران بخش نقد، تحلیل و پژوهش برگزیدگان این بخش معرفی گشتند.
تندیس بهترین تحقیق و پژوهش هم به میثم فرخی و رویا قلخان برای تحقیق و پژوهش مقاله «بازنمایی نقش مادران شهدای مفقودالاثر در سینمای دفاع مقدس (مورد مطالعه: فیلم های شیار ۱۴۳ و بوسیدن روی ماه)» اهدا شد.
دیپلم افتخار بهترین نقد و تحلیل به رعنا کوهوند نویسنده نقد و تحلیل «نقد فیلم دیوانه از قفس پرید از منظر شیوه روایت» اهدا شد.
برگزیدگان بخش روایت قلم
در ادامه مراسم نوبت به اهدای جوایز بخش «روایت قلم» رسید.
با حضور نماینده هیأت داوران در این بخش، تندیس بهترین فیلمنامه سینمایی به داود جلیلی و محسن غضنفری نویسندگان فیلمنامه سینمایی «سه چهارم جنگ» اهدا شد.
تندیس بهترین فیلمنامه تله فیلم به مریم محمدی نویسنده فیلمنامه «اون بابای من نیست» اهدا شد.
تندیس بهترین فیلمنامه اقتباسی هم به نوشا عبداله زاده نویسنده فیلمنامه اقتباسی «هستی» رسید.
در اختتام این بخش تندیس بهترین فیلمنامه کوتاه داستانی به محسن غضنفری نویسنده فیلمنامه کوتاه «رویاها» اهدا شد.
برگزیدگان بخش سیدالشهدای مقاومت
«سیدالشهدای مقاومت» عنوان بخش ویژه جشنواره شانزدهم فیلم «مقاومت» در امتداد بزرگداشت یاد شهید حاج قاسم سلیمانی بود. در ادامه مراسم برگزیدگان این بخش معرفی گشتند.
تندیس بهترین فیلم مستند کوتاه این بخش به محمدمهدی خالقی تهیه کننده فیلم مستند کوتاه «نه کوچک، نه بزرگ» اهدا شد.
تندیس بهترین نماهنگ بخش سیدالشهدای مقاومت هم به صادق روشن تهیه کننده «بَزک» رسید
تندیس بهترین فیلم کوتاه داستانی در بخش سیدالشهدای مقاومت را هم سجاد اسماعیل بیگی تهیه کننده فیلم کوتاه «ناجی» از آن خود کرد.
تندیس بهترین فیلمنامه فیلم کوتاه داستانی در این بخش هم به حسن نجفی نویسنده فیلم کوتاه «باغ بهشت» اهدا شد.
بزرگداشت شهید محسن خزائی و زنده یاد اکبر عالمی
بزرگداشت شهید محسن خزائی با حضور همسر این خبرنگار شهید بخش بعدی آیین اختتامیه جشنواره شانزدهم فیلم مقاومت بود.
در بخش بعدی بزرگداشت زنده یاد اکبر عالمی با حضور سارا عالمی فرزند این استاد فقید سینما و رسانه اجرا شد. سارا عالمی در این بخش اظهار داشت: وقتی برای حضور در این مراسم از من دعوت شد احساس کردم وظیفه من است در این مراسم حاضر شوم، چون پدرم عاشقانه ایران را دوست داشت و عاشق شهیدان ایران بود.
برگزیدگان بخش اصلی
در ادامه جوایز بخش اصلی جشنواره در هفت حوزه «نماهنگ»، «پویانمایی»، «فیلم کوتاه»، «تله فیلم»، «فیلم بلند داستانی»، «مستند کوتاه» و «مستند بلند» اهدا شد.
در بخش «نماهنگ» سیدداوود احمدی برای کارگردانی «خونه ملت» تندیس بهترین کارگردانی را دریافت کرد و تندیس بهترین نماهنگ به ریحانه مشهدی ابراهیم تهیه کننده نماهنگ «پرواز خاموش» اهدا شد.
در بخش پویانمایی جایزه بهترین اثر به برونو کاتانو تهیه کننده پویانمایی «جنایت ویژه غیرمعمول آقای جی» و تندیس بهترین فیلمنامه به «حنانه واحدی» نویسنده فیلم پویانمایی «وقتی پروانه ها دستخوش جریان باد می شوند» اهدا شد.
در بخش فیلم کوتاه داستانی، «از طرف لیلا» تندیس بهترین اثر را دریافت کرد و تندیس بهترین کارگردانی به سیدسجاد قافله باشی برای فیلم کوتاه «ماکاروف» اهدا شد. جایزه بهترین فیلمنامه این بخش هم به اسکندر آسمانف برای فیلم «در مرز» اهدا شد.
در بخش تله فیلم تندیس بهترین اثر به عفت صوفی تهیه کننده فیلم «ریشه ها» اهدا شد. خیرالله تقیانی پور کارگردان فیلم «اینجا خانه من است» هم تندیس بهترین کارگردانی بخش تله فیلم را از آن خود کرد. فیلم «مدیترانه» هم تندیس بهترین فیلمنامه را برای صابر الله دادیان به ارمغان آورد.
در بخش فیلم بلند داستانی تندیس بهترین فیلم به «شبی که ماه کامل شد» به تهیه کنندگی محمدحسین قاسمی اهدا شد. ابراهیم حاتمی کیا هم برای «خروج» توانست تندیس بهترین کارگردانی این جشنواره را از آن خود کند. تندیس بهترین فیلمنامه این بخش هم مهدی جعفری برای فیلم «۲۳ نفر» اهدا شد. در این بخش مهرداد خوشبخت برای «آبادان یازده ۶۰» جایزه ویژه هیأت داوران را کسب نمود.
در بخش مستند کوتاه، سیدرضا صافی برای مستند کوتاه «سیروس» تندیس بهترین اثر را دریافت کرد. حسین همایونفر با «وتن من» بهترین کارگردان شناخته شد و جورجی کوزوراف و رومیانا روستُوا هم جایزه بهترین تحقیق و پژوهش را برای «The Invisible Island Socotra» دریافت نمودند.
در بخش مستند بلند هم تندیس بهترین اثر به مرتضی شعبانی تهیه کننده «خاطرات بادیه» اهدا شد. بهروز نورانی پور برای «فرزندان شب» تندیس بهترین کارگردانی را از آن خود کرد.
سیدمصطفی حسینی هم برای مستند «مهدی عراقی را بکش» تندیس بهترین تحقیق و پژوهش را از آن خود کرد.
بهترین «فیلم به مفهوم مطلق»؛ «نامه ای از دمشق»
در ادامه این مراسم نوبت به معرفی برگزیده بهترین فیلم به مفهوم مطلق رسید.
در این بخش تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بهترین فیلم به مفهوم مطلق به عباس ایمانیان تهیه کننده فیلم مستند کوتاه «نامه ای از دمشق» اهدا شد.
این مراسم رأس ساعت ۱۶: ۴۵ دقیقه به انتها رسید.

1399/09/07
23:24:24
itemprop="bestRating">5
1072
تگهای خبر: پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد