وبلاگ آفتاب

تشخیص كووید-۱۹ با كمك هوش مصنوعی در ۱۸ دقیقه

تشخیص كووید-۱۹ با كمك هوش مصنوعی در ۱۸ دقیقه

خراسان رضوی پژوهشگران دانشگاه نورث وسترن امریكا (NU) پلت فرم جدید هوش مصنوعی (AI) به نام Deep COVID-XR برای تشخیص كووید-19 را با تجزیه و تحلیل تصاویر اشعه ایكس از ریه ها ساخته اند.


به گزارش شینهوا نت، الگوریتم یادگیری ماشین با ردیابی کووید-۱۹ در اشعه ایکس حدود ۱۰ برابر سریع تر و یک تا ۶ درصد با دقت بیشتر و بهتر نسبت به گروهی از رادیولوژیست های تخصصی قفسه سینه عمل کرده است.
برای توسعه، آموزش و آزمایش الگوریتم جدید، پژوهشگران از ۱۷۰۰۲ عکس اشعه ایکس قفسه سینه استفاده کردند. این تصاویر مربوط به ۵۴۴۵ مورد از بیماران کووید-۱۹ مثبت از مراکز سراسر نظام بهداشت و درمان نورث وسترن است.
پژوهشگران سپس DeepCOVID-XR را در مقابل پنج رادیولوژیست کاردیوتوراسیک (قلبی- صدری) مجرب و آموزش دیده روی ۳۰۰ تصویرآزمایشی از بیمارستان لیک فارست به طور تصادفی آزمایش کردند. هر رادیولوژیست جهت بررسی این مجموعه از تصاویر حدود دو ساعت و نیم تا سه ساعت و نیم وقت صرف کرد، در صورتیکه با سیستم هوش مصنوعی این بررسی حدود ۱۸ دقیقه به طول انجامید.
دقت رادیولوژیست ها بین ۷۶ تا ۸۱ درصد بود و DeepCOVID-XR با دقت ۸۲ درصد کمی بهتر عمل کرد.
آگلوس کاتساگلوس، متخصص هوش مصنوعی و محقق ارشد این مطالعه اظهار داشت: "رادیولوژی گران است و همیشه در دسترس نیست. اشعه ایکس ارزان بوده و هم اکنون یکی از عناصر رایج مراقبت های روزمره است و می تواند بطور بالقوه در هزینه و زمان صرفه جویی کند، بویژه اینکه تنظیم وقت هنگام بررسی کووید-۱۹ بسیار مهم است. "
پژوهشگران نورث وسترن این الگوریتم را در دسترس عموم قرار داده اند با این امید که دیگران بتوانند با داده های جدید به آموزش آن ادامه دهند. لازم به ذکر است، DeepCOVID-XR هنوز در مرحله تحقیق است، اما بطور بالقوه می تواند در آینده در محیط بالینی استفاده گردد.
این مطالعه در مجله رادیولوژی انتشار یافته است.1399/09/05
12:51:58
itemprop="bestRating">5
1312
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد