وبلاگ آفتاب

ابداع روشی كه مدعی استخراج اكسیژن از خاك ماه است

ابداع روشی كه مدعی استخراج اكسیژن از خاك ماه است

به گزارش وبلاگ آفتاب یك شركت انگلیسی، قراردادی را با آژانس فضایی اروپا منعقد كرده است تا از خاك ماه، اكسیژن استخراج كند.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از فیوچریسم، یک شرکت مهندسی انگلیسی معروف به "Metalysis" قراردادی را با "آژانس فضایی اروپا"(ESA) امضا نموده است تا راهی برای استخراج اکسیژن از خاک ماه پیدا کند.
این شرکت پیش تر پژوهشی منتشر نموده بود که جزئیاتی را در مورد یک روش جدید بیان می کرد. با کمک این روش می توان ۹۶ درصد اکسیژن از "سنگ پوشه" یا "رگولیت"(regolith) ماه استخراج کرد. بعد از استخراج آلیاژ فلز مخلوط به دست آمده، می توان از آن برای تنفس، ساخت پناهگاه هایی در سطح ماه یا حتی سفینه های فضایی نیرومند که توانایی رفتن به اعماق فضا را دارند، بهره برد.
"ایان ملور"(Ian Mellor)، مدیرعامل این شرکت اظهار داشت: یکی از محرک های اصلی پروژه، این است که می توان از منابعی که از پیش در ماه وجود داشته اند، بهره برد و الزامی وجود ندارد که پژوهشگران، آنها را از زمین به ماه ببرند. هزینه انتقال این مواد به فضا زیاد است و هرچه بیشتر بتوان از منابع خود ماه استفاده کرد، بهتر خواهد بود.
وی ادامه داد: اگر تمایل به سفرهای بیشتر در فضا وجود داشته باشد، این روش، ایده ای شبیه به پمپ بنزین را بوجود می آورد تا امکان سفر به عمق بیشتری از فضا فراهم گردد.
بررسی های پیشین که روی سنگ های ماه انجام شده اند، نشان می دهند که ۴۵ درصد از وزن سنگ ها را اکسیژن تشکیل داده و بقیه آنرا آلومینیوم، سیلیکون و آهن تشکیل می دهد.
شرکت "Metalysis" برای استخراج اکسیژن، روشی معروف به "electro-deoxidation" را پیشنهاد داده است. روش های مشابه این روش، هم اکنون برای استخراج مواد معدنی از سنگ های روی زمین مورد استفاده قرار می گیرند.
این روش به جای گرفتن اکسیژن و ذخیره آن جهت استفاده های بعدی، آنرا بعنوان یک محصول جانبی استخراج می کند.
منبع:

1399/08/21
13:49:32
itemprop="bestRating">5
1277
تگهای خبر: پروژه , پژوهش , پژوهشگر , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد