وبلاگ آفتاب
برای نخستین بار در كشور؛

محقق اصفهانی موفق به تهیه نخ الیاف بازالت از سنگ معدنی شد

محقق اصفهانی موفق به تهیه نخ الیاف بازالت از سنگ معدنی شد

اصفهان یك پژوهشگر اصفهانی برای اولین بار در كشور موفق به طراحی و ساخت نخ الیاف بازالت از سنگ معدنی بازالت شده است كه به سبب خاصیت های برجسته این محصول در طیف وسیعی از صنایع كاربرد داشته و با ساخت این محصول در كشور می توان جلوی واردات آنرا گرفت.روح الله غلامی در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه در دوران دانشجویی، چند طرح کارآفرینانه انجام داده است، اظهار نمود: در طرح پژوهشی پایان نامه برای اولین بار در کشور طرحی در مورد تهیه نخ الیاف بازالت از سنگ بازالت را بررسی کردم که باتوجه به برتری های این نمونه نخ و اینکه تا حالا در کشور تولید نشده می توانند سبب خودکفایی کشور در این عرصه شود.

وی اضافه کرد: سنگ بازالت در معادن چند کشور یافت می شود و ایران همچون کشورهای دارای این سنگ معدنی است که تا حالا این سنگ استخراج و به صورت پودرسنگ به خارج از کشور صادر می شد و یا اینکه از خود سنگ بعنوان تزیین در صنایع ساختمانی استفاده می شود، اما باتوجه به مزیت های نخ سنگ بازالت می توان از آن در صنایع مختلف بهره برد.

این دانش آموخته رشته مهندسی فناوری مکانیک-ماشین افزار در دانشگاه علمی کاربردی مرکز ذوب آهن اصفهان، توضیح داد: ساخت نخ الیاف بازالت در خارج از کشور انجام شده، اما روش دسترسی به آن در جایی عنوان نشده بود، برای مثال در کشور اوکراین این نخ تولید می شود و در صنعت هواپیماسازی کشور واردات این محصول از کشورهای خارجی انجام می شود.

غلامی افزود: همچون برتری های الیاف بازالتی مقاومت حرارتی بالا، اشتعال پذیری کم، افت کم عملکرد و استواری در دماهای بالا و همین طور در رطوبت زیاد، مقاومت سایشی و کششی، خاصیت های دی الکتریکی بالا است که سبب می شود در صنایع مختلفی همچون صنایع هوایی برای ساخت کامپوزیت صنعت هواپیماسازی، صنایع راه سازی برای ساخت گاردریل، در آتش نشانی برای تولید لباس های آتش نشانی و برای ساخت لوازم ورزشی مانند اسکیت، دوچرخه و... بهره برد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان آرمان صنعت در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان، اضافه کرد: این سنگ چگالی پایینی دارد و نسبت آن به سنگ های دیگر یک به ۱۰ است، در نتیجه نخ و الیاف آن نیز بسیار سبک می شود. حالا نمونه این نخ به صورت آزمایشگاهی تولید شده است.

غلامی اشاره کرد: چند طرح دیگر در زمینه ساخت قطعات نظامی، قطعات پیچیده و قطعاتی که تا حالا وارداتی بوده را در نیز دست اقدام داریم و یکی دیگر از طرح های کارآفرینانه انجام شده، طرح راه اندازی، هادی نورد ریل در ذوب آهن اصفهان است که با همکاری متخصصین ذوب آهن انجام شده است.

وی توضیح داد: در این طرح با کمک نرم افزارهای کامپیوتری، برخی بروزرسانی دستگاه های تولید هادی ریل برای ذوب آهن انجام و نمونه فولادی هادی ریل ساخته شد که بعد از نصب و رفع مشکلات آن به تولید انبوه این محصول اقدام کردیم.

این کارآفرین درباب چالش های پیش روی کارآفرینان، اظهار داشت: یکی از دغدغه های یک کارآفرین هزینه ها و جبران آنها است که ذهن کارآفرین را مشغول می کند، اگر تامین هزینه ها از روی دوش کارآفرین برداشته شود، افراد می توانند تنها بر روی کار متمرکز شوند و اساسا نتیجه بهتری خواهند گرفت.

وی اشاره کرد: دراین زمینه دانشگاه قول همکاری و حمایت مالی داده و منتظر پشتیبانی از سوی دانشگاه هستم که اگر این حمایت ها صورت گیرد، بهتر می توانم بر روی کار متمرکز شوم.
1399/07/30
12:59:07
itemprop="bestRating">5
1458
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد