وبلاگ آفتاب

چاپ مقاله استاد ایرانی در مجله بین المللی Chemical Engineering Journal

چاپ مقاله استاد ایرانی در مجله بین المللی Chemical Engineering Journal

به گزارش وبلاگ آفتاب مقاله عضو هیئت علمی دانشكده شیمی دانشگاه كاشان درمجله معتبر بین المللی Chemical Engineering Journal با ضریب تأثیر ۱۰.۶۵۲ به چاپ رسید.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، دکترمجید منعم زاده، معاون پژوهشی، و ارتباطات علمی دانشگاه کاشان با اشاره به اینکه «اثرات هم افزایی اتم های فلزی در نانوساختار دو بعدی کربنی گرافاین برای افزایش به دام اندازی کربن دی اکسید» عنوان این مقاله است، اظهار نمود: در این مقاله تزیین همزمان یکی از نانوساختارهای دوبعدی کربن به نام گرافاین، توسط اتم های کروم و اسکاندیوم به منظور بالابردن ظرفیت به دام اندازی کربن دی اکسید توسط این ترکیب انجام شده است.
همینطور در این مقاله تزیین همزمان یکی از نانوساختارهای دوبعدی کربن به نام گرافاین، توسط اتم های کروم و اسکاندیوم به منظور بالابردن ظرفیت به دام اندازی کربن دی اکسید توسط این ترکیب انجام شده است. گرافاین جزو ترکیبات کربنی دوبعدی و ازخانواده گرافن می باشد که برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ به مقدار کم سنتز شد.
این ترکیب، ساختاری مشابه گرافن دارد که در آن بعضی از پیوندهای کربن-کربن با پیوندهای استیلنی جایگزین شده است و بسته به نسبت پیوندهای استیلنی به پیوندهای کربن-کربن، انواع مختلف گرافاین ایجاد می شود.
با عنایت به نیاز روز افزون به یافتن مواد مناسب برای ذخیره و به دام اندازی کربن دی اکسید بعنوان یکی از مهمترین آلاینده های جوی، در این کار تلاش شده است اثر هم افزایی دو فلز دکوره شده اسکاندیوم و کروم در ساختار گرافاین بر جذب گاز کربن دی اکسید تعیین شود و خواض الکترونی و ساختاری این ترکیبات مورد بررسی قرار بگیرد.
بررسی اثر هم افزایی دو اتم فلزی در این ترکیب، برای اولین بار انجام شده است و نتایج نشان داده است با ورود یک یا دو اتم فلزی در این نانوساختار، انرژی جذب کربن دی اکسید از ۳ تا ۱۲ مرتبه در مقایسه با گرافاین خالص ارتقا می یابد که در نوع خود کم سابقه است. همینطور می توان گفت به علت اثرات هم افزایی این دو فلز، گرافاین هم زمان تزیین شده با این دو، می تواند در آینده کاندید مناسبی برای کاربرد در تجهیزات مربوط به ذخیره، تشخیص، به دام اندازی و یا حذف این آلاینده مهم جوی باشد.
طبق اعلام روابط عمومی وزارت علوم، نویسندگان این مقاله دکتر عادل رئیسی عضو هیئت علمی و دانشیار گروه شیمی فیزیک دانشگاه کاشان و محمد حسین درویش نژاد دانشجوی دکترای شیمی فیزیک این دانشگاه هستند و لینک این مقاله از راه آدرس اینترنتی https: //doi.org/10.1016/j.cej.2020.126749 قابل دسترسی است.
منبع:

1399/07/04
20:17:51
5.0 / 5
1333
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد