وبلاگ آفتاب
در گزارش وبلاگ آفتاب مطرح شد؛

ققنوس در آتش روی موج نمایش

ققنوس در آتش روی موج نمایش

وبلاگ آفتاب: نمایش رادیویی ققنوس در آتش با روایتی از آخرین پرواز شهید خلبان یحیی شمشادیان روی موج رادیو نمایش می رود.صادق وفایی بازیگر و کارگردان تئاتر در گفتگو با خبرنگار مهر درباره نمایش خود با نام «ققنوس در آتش» اظهار داشت: نمایش رادیویی «ققنوس در آتش» یکی دیگر از آثار گروه نمایشی ماناست که با محوریت زندگی و حماسه سازی شهید یحیی شمشادیان در چارچوب برنامه «یک نمایش یک تجربه» از رادیو نمایش پخش می شود.
وی اضافه کرد: متن «ققنوس در آتش» نخستین اثر دفاع مقدسی است که نوشته ام و قبل از آن، طی سال هایی که مشغول فعالیت تئاتر بودم، دست به عصا حرکت کرده و منتظر بودم تا جوشش نوشتن درباره این حوزه در درونم به وجود بیاید چون اعتقادی به کوششی نوشتن دراین زمینه ندارم. بدین سبب با خواندن خاطرات یدالله واعظی کمک خلبانی که در آخرین عملیات شهید یحیی شمشادیان با او بوده، جرقه و شعله نوشتن این نمایشنامه در درونم زده شد و طی یک شب تا صبح، متن اصلی را نوشتم سپس آنرا ویرایش کردم. بعد از این متن تک قسمتی هم سریال ۵ قسمتی «فرشتگان خرمشهر» را نوشتم که این هفته در چارچوب برنامه «پرده اول» از رادیو نمایش پخش گردید.
این بازیگر تئاتر در ادامه اظهار داشت: مثل یحیی شمشادیان، در سال های جنگ ما کم نبوده اند، اما عموماً خلبانان هوانیروز و هلی کوپترهای کبری را با تصاویر شهیدان مشهورتری چون احمد کشوری، علی اکبر شیرودی یا حمید سهیلیان به یاد می آورند. هر کدام از این خلبانان خاطرات و مستندات جالب توجه و خاصی دارند که بدون هرگونه لحن حماسی و احساساتی شدن، می توانند برای همه مخاطبان جالب و جذاب باشند. یحیی شمشادیان هم یکی از شهدای ویژه کرمانشاهی هوانیروز بوده که شخصیت جالبی دارد و من قبل تر درباره اش خوانده بودم. اما یک دفعه که خاطره یدالله واعظی کمک خلبان پرواز آخر شمشادیان را خواندم، موقعیت گیر افتادن بین شعله های آتش و سوختن تا سر حد مرگ، به شدت تحت تأثیر قرارم داد.
وفایی اظهار داشت: در نمایشنامه رادیویی «ققنوس در آتش» اتفاقات را از دریچه دید یدالله واعظی می شنویم. آقای واعظی هم اکنون از جانبازان ارتش است و همچون افرادی است که از سفر مرگ برگشته اند. این مساله را در نمایشنامه و اجرای کار هم مد نظر داشتم و یکی از صحنه های ما مربوط به گیر افتادن آقای واعظی بین شعله های آتش و سوختن دست و پاهایش است که نقش او را در کار، خودم بازی کردم.
کارگردان نمایش رادیویی «جنگ کی تمام می شود؟» افزود: در نمایش رادیویی «ققنوس در آتش»، بازیگرانی چون سایه کبیری، بهمن وخشور و جلال محبی همراهی مان کردند و علاوه بر آنها در این کار از یکی از مجریان رادیو بعنوان بازیگر میهمان دعوت کردم. بدین سان مهدی محمدیان که در رادیو فرهنگ به اجرای برنامه می پردازد، در این نمایش همراه ما بود و یکی از نقش ها را به خوبی ایفا کرد. افکتور کار، آقای محمدرضا قبادی فر و صدابردار اثر نیز جعفر جودتی بود.
وی در آخر اظهار داشت: نمایش رادیویی «ققنوس در آتش» پنجشنبه ۳ مهر از ساعت ۱۶ از آنتن رادیو نمایش پخش می شود و بناست جلسه نقد و بررسی آن نیز توسط جهانشاه آل محمود از منتقدان و پیشکسوتان رادیو، به همراه پخش نمایش، روی آنتن برود.


منبع:

1399/07/03
12:19:42
itemprop="bestRating">5
1713
تگهای خبر: بازی , جهان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد