وبلاگ آفتاب
نویدبخش داروهای ضدپیری؛

كشف آنزیمی كه طول عمر انسان را زیاد می كند

كشف آنزیمی كه طول عمر انسان را زیاد می كند

تحقیق پژوهشگران كره ای نشان داده آنزیمی فعال در سطح سلولی، می تواند به تولید داروهایی برای افزایش عمر انسان كمك نماید.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از نیواطلس، تحقیق جدید پژوهشگران انستیتو KAIST در کره جنوبی چشم اندازی نوین به گذرگاه انرژی سلولی فراهم می آورد که به عمر طولانی تر مرتبط هستند.
این تحقیق که روی سلول های انسانی و کرم های گرد (roundworm) انجام شده، نویدبخش توسعه روش های درمانی ضد پیری است که می توانند با فعال کردن گذرگاه های مذکور عمر افراد را طولانی تر کنند.
به گفته این محققان AMPK نوعی آنزیم است که بعنوان سوییچ اصلی متابولیک بدن عمل می کند. این آنزیم در حقیقت یک پروتئین جادویی توصیف شده که تاثیرات سودمندی بر سلامتی دارد و می تواند به بهبود سلامت قلب یا افزایش طول عمر منجر شود. AMPK در واکنش به سطح اندک انرژی سلولی و بیشتر اوقات هنگام ورزش کردن یا دوره های کاهش مصرف کالری فعال می شود.
پژوهش های گوناگونی هم نشان دادند این آنزیم در مدلهای حیوانی به افزایش قابل توجه طول عمر منجر می شود. در همین راستا تحقیق پژوهشگران انستیتوKAIST روی گذرگاه های انرژی سلولی بر نوع خاصی کرم های گرد به نام C.elegans جهت بررسی ها درباره طول عمر متمرکز بود. محققان طی این پژوهش متوجه شدند آنزیمی به نام VRK-1 در کنار AMPK فرایندهای انرژی سلولی را تنظیم می کند.
افزایش فعالیت VRK-1 در کرم های گرد به تحریک فعالیتAMPK و در نتیجه افزایش عمر ارگانیسم منجر می شد. انجام آزمایش روی سلول های آزمایشگاهی هم تایید نمود مکانیسم VRK-1 وAMPK در سلول های انسان هم اتفاق می افتد. ازاین رو می توان با کمک این آنزیم ها طول عمر انسان را هم افزایش داد.
سونگ جا وی لی محقق ارشد این پژوهش می گوید: تحقیق ما پتانسیل استفاده از VRK-1 بعنوان عامل نظارتی در افزایش طول عمر انسان را نشان داده است. همینطور با عنایت به این امر شاید بتوان داروهایی برای افزایش عمر انسان هم توسعه داد که فعالیت VRK-1 را دگرگون می کند.


منبع:

1399/05/18
15:08:06
itemprop="bestRating">5
2100
تگهای خبر: پژوهش , پژوهشگر , درمان , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد