وبلاگ آفتاب
مدیر شبكه آموزش خبر داد؛

مدرسه تلویزیونی ایران نو می شود

مدرسه تلویزیونی ایران نو می شود

مدیر شبكه آموزش تلویزیون از تدارك استودیویی جدید برای مدرسه تلویزیونی ایران در آستانه شروع سال تحصیلی جدید اطلاع داد.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از مهر، مسعود احمدی افرادی مدیر شبکه هفت (آموزش) سیما طی نشستی که قبل از ظهر امروز دوشنبه ششم مرداد برگزار شد، با اشاره به تدارک برنامه های مهارت محور در این شبکه عنوان کرد: از سال ۹۷ در حوزه های ماموریتی، توجه به مردم، آموزش و مهارت در دستور کار قرار گرفت و اینکه شبکه باید دیدنی تر و جذاب تر باشد. شبکه آموزش باید به بحث عدالت آموزشی بپردازد و بحث مهارت بعنوان نتیجه آموزش مطرح شود.
مدیر شبکه آموزش با اشاره به برخی برنامه های شبکه تصریح کرد: برنامه های چون «ماهر باش»، «میز مهارت»، و «فوت و فن» و برنامه مطالبه گرانه به اسم «به وقت ایران» در حوزه مهارت به معنای کسب و کار و ارتقای شغلی راه اندازی شده اند. در بین بحث های مهارتی کسب و کار و مهارت های فردی و شغلی اولویت است. رویکرد ما در تولید، تولید موثر، کم هزینه و کوتاه مدت است که با نیازمندی های جامعه هم سنخیت داشته باشد.
وی با اشاره به برنامه های آموزشی و مهارتی خاطرنشان کرد: این نوع از برنامه سازی هم سبک تلقی می شود هم اثرگذار است و هم قابلیت برودکست و کار در فضای مجازی دارد.
پرداخت چالشی به مبحث «مهارت آموزی»
احمدی افزادی درباره برنامه های مطالبه گرانه در حوزه مهارت هم اظهار داشت: باید به مبحث مهارت به صورت چالشی و مهارت گرایانه پرداخت. پرداخت مناظره ای و چالشی اهمیت ویژه ای در این عرصه دارد و بنابراین برنامه «به وقت ایران» طراحی شد و یک میز از آن به یک نماینده مجلس اختصاص یافت تا او فرصت داشته باشد مسایل اجتماعی در حوزه مهارت را مطرح کند.. کشوری که مهارت داشته باشد می تواند به جهش تولید بیندیشد.
وی با اشاره به مسابقات جهانی مهارت «کازان» که سال قبل از این شبکه پوشش داده شد، خاطرنشان کرد: تیم ایران با ۹ شرکت کننده وارد مسابقات جهانی کازان شد که البته جوایزی هم دریافت کرد. ده هزار نفر از مردم و مقامات کشورهای مختلف در این مسابقه حضور داشتند. با این وجود باید گفت ما هنوز این مسابقه را نمی شناختیم و اگر این شناخت به اندازه کافی باشد بهتر می توان بیشتر روی آن کار کرد و سازمان فنی و حرفه ای حرکت خوبی را در این حوزه آغاز کرده است.
واقعیت این است که ایده «مدرسه تلویزیونی» ایده ای موفق بود که آغازگر عصر جدید آموزشی در آموزش و پرورش کشور شد؛ آموزش مبتنی بر رسانه که رسانه ملی باعث آن شد و سبب شد ۱۵ میلیون نفر افراد جامعه از یک بی هدفی و خانواده هایشان از یک نگرانی نجات یابند مدیر شبکه آموزش در بخش دیگر سخنانش عنوان کرد: امروز هر کاری که انجام می شود باید پیوست رسانه ای داشته باشد و زمانی که رویدادی طراحی می شود باید این پیوست رسانه ای هم آغاز شود نه اینکه فقط پس از آخر رویداد آنرا پوشش دهیم. برای تمدن ساز شدن باید اهالی فرهنگ و هنر و مشخصاً اهالی رسانه را دخیل کرد. ما حالا دو مسابقه جذاب را در دستور کار داریم که «۷۷ ساعت» به تهیه کنندگی سعید ابوطالب در حال ضبط و تصویربرداری است. جوانان رقابتی را در حوزه مهارت های فنی و کسب و کار، زندگی و شخصی شروع کرده اند. این مسابقه با پروتکل های بهداشتی تولید می شود که امیدوارم از پاییز پخش آن آغاز شود.
وی افزود: مسابقه دیگری هم با محوریت صندوق کارآفرینی کشور در حال آماده سازی است و محور آن جوان-ماهران هستند و پیش تولید این مسابقه در حال انجام می باشد.
برگزاری بیشتر از چهار هزار کلاس در «مدرسه ایران»
مسعودی افزادی در بخش دیگری از این نشست رسانه ای به مدرسه تلویزیونی ایران هم اشاره و عنوان کرد: «مدرسه ایران» را با ۱۰ کلاس پارسال آغاز کردیم و در اردیبهشت سال جاری به ۳۶ کلاس در روز رساندیم. این رویداد بسیار مهم بود چون با تعطیلی مدارس دانش آموزان گرفتار نوعی سرگردانی شده بودند. تا الان بیشتر از چهار هزار کلاس برگزار کرده ایم. تا بیستم خرداد مرحله اول مدرسه تلویزیونی بود و پس از آن مدرسه تابستانی شروع شد.
وی افزود: هم اکنون استودیوی جدیدی را برای مدرسه تلویزیونی آماده کرده ایم. برنامه ای هم برای ناشنوایان داریم که دستیاری باشد که متناسب با آنها هم فعالیت کند.
مدیر شبکه آموزش تاکید کرد: واقعیت این است که ایده «مدرسه تلویزیونی» ایده ای موفق بود که آغازگر عصر جدید آموزشی در آموزش و پرورش کشور شد؛ آموزش مبتنی بر رسانه که رسانه ملی باعث آن شد و سبب شد ۱۵ میلیون نفر افراد جامعه از یک بی هدفی و خانواده هایشان از یک نگرانی نجات یابند.
وی اضافه کرد: برای نخستین بار عدالت آموزشی معنا شد یعنی یک معلم برای تمام کشور به شکلی واحد تدریس کرد. همینطور سرفصل های مدارس در سرتاسر کشور به شیوه های مختلف تدریس می شد و در این حوزه هم شکلی واحد از تدریس ارائه شد.
طراحی مسابقه با مبحث «زبان فارسی»
مدیر شبکه آموزش همینطور درباره ساخت برنامه هایی با محور زبان فارسی در شبکه های سیما اظهار داشت: هر یک از برنامه ها در شبکه های مختلف در حال آماده سازی یک آیتم و برنامه در حوزه زبان فارسی هستند. همکاریهای با فرهنگستان زبان داریم و هر روز جدول پخش منظمی از برنامک ها و آیتم ها داریم. یک مسابقه زبان فارسی هم در نظر گرفته ایم که طرح آن ارائه شده و با تأمین منابع امیدواریم نخستین مسابقه با محور زبان فارسی را تولید نماییم.
تا بیستم اردیبهشت حدود سی میلیون نفر کلاس های ما را دانلود کرده اند که نشان دهنده حجم استفاده از کلاس هاست. ما برای ۱۵ شهریور و استمرار کلاس ها در سال تحصیلی جدید آمادگی کامل داریم. ما این آمادگی را داریم که هم به شکل استودیوی مجازی و هم استودیوهای فیزیکی کار را شروع نماییم وی ادامه داد: «فارسی بان» عنوان برنامه دیگری است که درباره گروهی است که اسامی مختلف را که واژگانی غیرمتعارف یا خارجی دارند رصد می کنند. سری جدید «مشاعره» با اجرای اسماعیل آذر هم در حال آماده سازی است. سری جدید «قندپهلو» هم در مرحله طراحی است تا بتوانیم پخش آنرا از پاییز داشته باشیم که با عنایت به بحث کرونا تغییراتی در آن خواهیم داشت. همینطور دو برنامه با همکاری سازمان بورس خواهیم داشت که آموزش در این عرصه خواهد بود که چگونه ورود کرده و سرمایه گذاری نماییم.
«مدرسه تلویزیونی» نباید تعطیل شود
مدیر شبکه آموزش در بخش پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره استمرار پخش «مدرسه تلویزیونی ایران» اظهار داشت: تا کنون ۱۴۶ روز از ۱۰ اسفند کلاس برگزار شده و تدریس در تلویزیون قطع نشده است. در این میان تیم های تولید گرفتار خستگی شدند. به خصوص که بخش عمده ای هم به صورت زنده روی آنتن رفت. این حجم عملیات به قدری نوآورانه بود که دیگر این مدل آموزشی نباید تعطیل شود.
وی افزود: اگر آموزش تلویزیونی را تعطیل کنید انواع آموزش های کم بنیه وارد خانواده ها می شود که یک تهدید است. این کار یک ریال ارزش انتفاعی ندارد و هیچ گونه انتفاعی برای ما نیست. برنامه ها زنده روی آنتن رفت و نکته آن همذات پنداری بین معلم و دانش آموز بود معلم در کلاس از دانش آموز می خواست ماسک بزند و یا دستکش بپوشد و این پیام ها در بسته های تولیدی ممکن نبود.
احمدی افزادی افزود: تا بیستم اردیبهشت حدود سی میلیون نفر کلاس های ما را دانلود کرده اند که نشان دهنده حجم استفاده از کلاس هاست. ما برای ۱۵ شهریور و استمرار کلاس ها در سال تحصیلی جدید آمادگی کامل داریم. ما این آمادگی را داریم که هم به شکل استودیوی مجازی و هم استودیوهای فیزیکی کار را شروع نماییم. تابحال ۳۰ درصد متون درسی تدریس شده است و هدف گیری ما این است که مابقی متون یعنی ۷۰ درصد دیگر را هم تا آخر سال جاری تدریس نماییم.


منبع:

1399/05/06
13:36:44
itemprop="bestRating">5
2452
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد