وبلاگ آفتاب
در یك مقاله مروری بررسی شد

كاربرد پیوند میكروبیوتای مدفوع در درمان بیماری ها

كاربرد پیوند میكروبیوتای مدفوع در درمان بیماری ها

به گزارش وبلاگ آفتاب پیوند میكروبیوتای مدفوع یكی از روش های درمانی جدید است كه سبب بهبود و تعدیل میكروبیوتای دستگاه گوارش می شود. بنابراین پزشكان و محققان در تلاش هستند تا از این روش برای درمان انواع بیماری های گوارشی و غیر گوارشی استفاده كنند.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، "میکروبیوتا"؛ مجموعه ای از موجودات میکروسکوپی مثل باکتری ها، قارچ ها، انگل ها و ویروس ها هستند که در اندام های مختلف مثل دستگاه گوارش، پوست، دهان و بینی زندگی می کنند. این موجودات به صورت معمول با انسان هم زیستی دارند و صدمه ای به میزبان خود نمی زنند. وجود میکروبیوتا برای ایمنی و پایداری هورمونی و متابولیکی بدن ضروریست و بین میکروبیوتا و سیستم ایمنی یک رابطه دو طرفه وجود دارد. مطالعات نشان داده که به هم خوردن تعادل میکروبیوتای بدن امکان دارد سبب بیماری های مختلف شود. پژوهشگران گروه ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در یک مقاله مروری به بررسی پیوند میکروبیوتای مدفوع در درمان بیماری ها پرداختند.
میکروبیوتای دستگاه گوارش شامل ۱۰ تا ۱۰۰ تریلیون میکروارگانیسم است. میکروبیوتا با عنایت به شرایط محیطی دستگاه گوارش مثل میزان اسیدی یا قلیایی بودن آن تنظیم می شود. عوامل مختلفی مثل سن، رژیم غذایی، سیستم ایمنی بدن، ژنتیک افراد، مصرف آنتی بیوتیک، استرس و بهداشت محیط بر میکروبیوتای انسان تأثیر می گذارد.
هدف از نگارش این مقاله مروری، آشنایی با میکروبیوتای انسان و عوامل اثرگذار بر آن، بررسی رابطه بین میکروبیوتا و انواع بیماری های انسانی، آشنایی با روش درمانی پیوند میکروبیوتای مدفوع و کاربرد آن در بعضی از بیماری های گوارشی و غیر گوارشی است.
فرزانه خیری، سید محمود هاشمی و داور امانی، پژوهشگرانی بودند که در نگارش این مقاله همکاری داشتند. برای نگارش این مقاله مروری واژگان کلیدی Fecal Microbiota Transpalntation، میکروبیوتا و سیستم ایمنی، در پایگاه های اطلاعاتی جست وجو شد و ۱۳۷ مقاله انگلیسی زبان درباره مبحث تحقیق انتخاب شدند.
نتایج بررسی این مقالات نشان داد که میکروبیوتای دستگاه گوارش می تواند به ایجاد و پیشرفت انواع مختلف بیماری ها مثل بیماری های متابولیک، بیماری های ایمونولوژیک و بیماری های عصبی مرتبط باشند.
چاقی، دیابت نوع ۲، بیماری های کبدی و بیماری های متابولیکی مواردی بودند که در این مقالات ارتباط آنها با اختلال میکروبیوتا بررسی و تایید شده بود.
در این مقالات ارتباط بعضی از بیماری های ایمونولوژیک با میکروبیوتا مورد بررسی قرار گرفته بود. در دهه های گذشته مشخص شده که به هم خوردن تعادل میکروبیوتای روده می تواند سبب بروز بیماری التهابی روده (IBD) شود. در افراد مبتلا به بیماری کرون (یکی از انواع بیماری های التهابی روده) هم تنوع میکروبیوتا پایین تر از افراد سالم می باشد. در دیابت نوع یک که به علت حمله سلول های T دستگاه ایمنی به سلول های تولیدکننده انسولین در پانکراس ایجاد می شود هم ارتباطی بین میکروبیوم روده و سلول های T وجود دارد. در این مقالات تغییر میکروبیوتای روده بعنوان یکی از عوامل ایجاد بیماری سلیاک معرفی شده است.
در بیماری هایی مانند اوتیسم، ام اس، HIV هم ارتباط بین میکروبیوتا و بروز بیماری مشاهده شده است.
برای بهبود تعادل میکروبیوتا و افزایش جمعیت آنها از پره بیوتیک ها، پروبیوتیک ها، انواع داروها و پیوند میکروبیوتای مدفوع استفاده می شود.
پره بیوتیک ها اجزای غیرقابل هضم در غذا هستند که سبب تحریک رشد و یا فعال شدن باکتری های روده می شوند. پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های زنده ای هستند که با افزایش میکروبیوتا، به سلامت بیشتر کمک می کنند.

پیوند میکروبیوتای مدفوع

برای پیوند مدفوع از افراد سالم بین ۱۸ تا ۶۵ سالی استفاده می شود که علایم یا بیماری های حاد نداشته باشند، استفاده از هر نوع دارویی در این افراد باید بررسی شود، عدم مسافرت های بین المللی در شش ماه گذشته به مناطقی که احتمال ریسک اسهال مسافران است، عدم تتو یا سوراخ کردن بدن در شش ماه گذشته، یا هپاتیت های HIV عدم سابقه رفتارهای پرخطر در سه ماه گذشته، عدم تماس با ویروسی در 12 ماه گذشته، سابقه خانوادگی کولورکتال کارسینوما و.. بررسی شود.
پیوند مدفوع می تواند از راه تنقیه، لوله نازوگاستریک، لوله دئودنال و کولونوسکوپی انجام گیرد. اخیرا هم استفاده از کپسول هایی که در پوشش ژلاتین یا یخ قرار دارند در حال بررسی است. این کپسول ها شاید بتواند سطح پذیرش بیمار را هم بالا ببرند. انتخاب مسیر تجویز بستگی به نوع میکروبیوتا برای پیوند دارد چون می تواند بعضی از گونه های باکتری را فعال کند و به بقیه صدمه برساند.
در سال ۲۰۱۲ بانکهای مدفوع طراحی شدند. علیرغم این بانک ها نیازی به نمونه گیری در روز پیوند نیست. این بانک ها با فراهم کردن کیفیت مطلوب و ثبت عوارض جانبی سبب افزایش ایمنی این روش درمانی می شوند.
با عنایت به این که این روش درمانی هنوز در تمام بیماری ها تایید نشده است، بهتر است تحقیقات بیشتری در این حوزه صورت گیرد و عوارض و خطرات احتمالی مورد بررسی های بیشتری قرار گیرد.
نتایج این پژوهش در نشریه پژوهش در پزشکی؛ فصل نامه علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انتشار یافته است.1399/04/31
13:42:00
itemprop="bestRating">5
2210
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد