وبلاگ آفتاب

بزرگترین سایت هسته ای پرتودهی گاما كشور افتتاح شد

بزرگترین سایت هسته ای پرتودهی گاما كشور افتتاح شد

بزرگ ترین سایت هسته ای پرتودهی گاما در منطقه ویژه اقتصادی استان چهارمحال و بختیاری با تلاشی دانش بنیان بعنوان یك طرح كلان ملی فناوری راه اندازی گردید، این طرح به تأمین امنیت غذا، اقدامات درمانی و ذخایر راهبردی و مورد نیاز كشور می انجامد.


به گزارش روز سه شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از مهم ترین دغدغه کشورها، با عنایت به افزایش جمعیت کره زمین، تأمین غذای مورد نیاز مردم، انبار و نگه داری صحیح و بدون ضایعات این مواد، افزایش سطح بهداشت عمومی و پیشگیری از بروز عفونت در بدن افراد سالم می باشد. این اهداف جز با استفاده از تجهیزات کاملا استریل محقق نمی گردد.
دنیا برای رسیدن به این هدف مسیر به کارگیری پرتوی گامای ساطع شده از عنصر شیمیایی کبالت ۶۰ را درپیش گرفته است. در ایران هم برای اولین بار یک شرکت دانش بنیان با تلاش فناورانه در سال ۹۰ موفق به تاسیس و راه اندازی بزرگترین سایت هسته ای پرتودهی گاما در منطقه سیستان و بلوچستان شد. این سایت ها از اساسی ترین زیرساخت ها در تحقق بند ۷ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی برای تأمین امنیت غذا و درمان و ایجاد ذخایر راهبردی با افزایش کمی و کیفی تولید به حساب می آیند.
سیدرضا رفیعی مدیر عامل شرکت دانش بنیان شارپرتوایرانیان، اظهار داشت: این شرکت با عقد قرارداد با شرکت های هندوستانی، روسی و مجارستانی و با همت کارشناسان و متخصصان خود، موفق شد خویش را بعنوان یکی از دارندگان دانش فنی طراحی، ساخت و بهره برداری از سامانه های پرتودهی گاما در بخش خصوصی کشور معرفی نماید.
وی افزود: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا، سازمان غذا و داروی آمریکا، آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان بهداشت جهانی بر استفاده از مواد غذایی پرتودیده تاکید دارند و قوانین مختلفی برای پیشگیری از واردات محصولات آغشته به سموم شیمیایی مانند متیل بروماید و اتیلن اکساید وضع کرده اند.
این فعال دانش بنیانی اظهار داشت: این قوانین سخت گیرانه سبب شده است صادرات محصولات باغی، کشاورزی، غذایی و پزشکی کشور با مشکل مواجه شود. بنابراین وجود این سایت کمک بزرگی به صادرکنندگان است تا محصولات خویش را به صورت استانداردشده به دیگر کشورها ارسال نمایند.
محصولات و خدمات این شرکت در کاهش واردات و پیشگیری از ارزبری هم موثر است، مثلا افزایش ماندگاری محصولاتی مانند پیاز و سپس فرآوری تولید پودر پیاز به بالا رفتن تولید این محصول استراتژیک و وارد نشدن آن به کشور منجر گردیده است.منبع:

1399/04/25
14:53:18
itemprop="bestRating">5
2186
تگهای خبر: اقتصاد , جهان , خدمات , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد