وبلاگ آفتاب
در قالب یك پژوهش بررسی شد

شیوع عفونت هلیكوباكترپیلوری در مبتلایان كبد چرب غیرالكلی

شیوع عفونت هلیكوباكترپیلوری در مبتلایان كبد چرب غیرالكلی

نتایج یك پژوهش نشان میدهد عفونت هلیكوباكترپیلوری در بین بیماران كبد چرب غیرالكلی به نسبت شایع است.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، بیماری کبد چرب غیرالکلی، شایع ترین بیماری مزمن کبد در خیلی از مناطق جهان همچون ایالات متحده است. عفونت هلیکوباکترپیلوری بعنوان یک ریسک فاکتور مهم در ایجاد زخم معده، ورم معده و بدخیمی شناخته شده است. پژوهشگران در پژوهشی شیوع هلیکوباکترپیلوری در بیماران کبد چرب غیرالکلی را بررسی نموده اند.
در این پژوهش که توسط محمد صالحی و الهه بوعلی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شده، آمده است: «در این مطالعه توصیفی- مقطعی ابتدا ۴۰۳ بیمار مشکوک به کبد چرب غیرالکلی مراجعه کننده به کلینیک گوارش بیمارستان لقمان حکیم در شهر تهران که دارای ناراحتی گوارشی و چاقی شکمی بودند و نیاز به سونوگرافی داشتند، به روش نمونه گیری با مراجعه مستمر بیماران انتخاب شدند.»
برمبنای آن چه در این پژوهش آمده است، برای ۱۸۱ بیماری که طبق سونوگرافی انجام شده کبد چرب غیرالکلی داشته اند تست سرولوژی آنتی بادی ضدهلیکوباکترپیلوری درخواست شد و به آزمایشگاه بیمارستان لقمان حکیم فرستاده شد.
در این مقاله آمده است: « شیوع هلیکوباکترپیلوری در میان افرادی که از دخانیات استفاده نمی کردند ۶۲.۱ درصد، در میان افرادی که سیگار می کشیدند ۶۲.۵ درصد، در میان افرادی که قلیان مصرف می کردند ۷۲.۷ درصد و در بین افرادی که هم سیگار و هم قلیان مصرف می کردند ۶۶.۷ درصد بود. بااینکه شیوع هلیکوباکترپیلوری در میان افرادی که از دخانیات استفاده نمی کردند کمتر از سایر افراد بود، ولی از نظر آماری تفاوت آماری مدلول داری در شیوع هلیکوباکترپیلوری برحسب وضعیت مصرف دخانیات بیماران مشاهده نشد.»
نویسندگان این مقاله می گویند: « این تحقیق نشان داد که شیوع عفونت هلیکوباکترپیلوری در بیماران کبد چرب غیرالکلی ۶۳ درصد است.»
در این پژوهش بیان شده که برخی مطالعه ها به وجود ارتباط بین عفونت هلیکوباکترپیلوری و کبد چرب غیرالکلی اشاره دارند اما برخی دیگر نشان داده اند که عفونت هلیکوباکترپیلوری ارتباطی با بیماری کبد چرب غیرالکلی ندارد.
پژوهشگران می گویند: «بر اساس یافته های این تحقیق، عفونت هلیکوباکترپیلوری در بین بیماران کبد چرب غیرالکلی به نسبت شایع است. بنظر می رسد دلیل یافته های متناقض، تفاوت متدهای غربالگری عفونت هلیکوباکترپیلوری در مطالعه های گوناگون است.»
این مقاله در دومین شماره ی چهل وچهارمین دوره ی فصلنامه ی پژوهش در پزشکی انتشار یافته است.1399/04/16
17:13:10
itemprop="bestRating">5
2421
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد