وبلاگ آفتاب
موفقیت یك اثر تلویزیونی در كردستان؛

سكوی پرتاب بازیگران بومی كرد در سریال نون خ مهیا شد

سكوی پرتاب بازیگران بومی كرد در سریال نون خ مهیا شد

به گزارش وبلاگ آفتاب تهیه و تولید سریال نون خ برای نخستین بار در مناطق كردنشین باعث شد تا زمینه برای معرفی و شناسایی شماری از بازیگران بومی استان های كردستان و كرمانشاه در سطح ملی فراهم گردد.خبرگزاری مهر – گروه استان ها؛ آرمان نصراللهی: سریال نون خ در ۲ سال متوالی و در ۲ مجموعه نون خ ۱ و ۲ روی آنتن پخش شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران رفت و برای اولین بار هم مبحث اصلی این سریال در منطقه کردنشین می گذشت و بنابراین فرصت برای معرفی بخشی از ظرفیت های این منطقه را به بهترین شکل ممکن فراهم نمود.
نون خ به تهیه کنندگی مهدی فرجی که خود سال ها مسئولیت های مختلفی را در سیمای جمهوری اسلامی ایران در کارنامه دارد و به کارگردانی سعید آقاخانی از بازیگران و کارگردانان برجسته سیما و فرزند کردستان تولید و پخش گردید و در مجموع مورد توجه ویژه ای از جانب مردم قرار گرفت و بخشی از دیالوگ های این اثر به حرف کوچه و بازار مردم راه پیدا کرد.
نون خ ۲ در حالی پس از ایام تعطیلات نوروز و در ایام کرونایی روی آنتن شبکه یک رفت که برپایه اعلام رسانه ملی میزان استقبال از این سریال در مقایسه با قسمت نخست آن با رشد قابل توجه مخاطب همراه بوده است.
برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و حتی سال های پیش از آن هم سریالی در سطح نون خ و با این میزان از جذب مخاطب با موضوعی در رابطه با مناطق کردنشین تهیه و تولید شد و بنابراین فرصت ارزشمندی در جهت معرفی بخشی از ظرفیت های این خطه از کشورمان را فراهم نمود.
بعد از پخش قسمت نخست از سریال نون خ و به دنبال استقبال صورت گرفته از آن، قسمت دوم این سریال تهیه و تولید شد و البته این دفعه به جای انتخاب کردستان برای ضبط آن، این سریال در یکی از روستاهای استان کرمانشاه تهیه شد.
هر چند سعید آقاخانی بعنوان کارگردان و شماری دیگر از عوامل آن تاکید داشتند که این سریال باید در استان کردستان ضبط شود ولی به علت عدم همکاری مدیران و مسؤلان استان کردستان، این اثر در نهایت در استان کرمانشاه ضبط شد.
استقبال بی نظیر مردم نشان دهنده موفقیت سریال نون خ است
مهدی فرجی تهیه کننده سریال نون خ در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به بازخورد مناسب این اثر از جانب اقشار مختلف مردم، عنوان کرد: خوشبختانه این اثر از جانب تمام مردم ایران بخصوص مردم زاگرس نشین با استقبال پرشوری روبرو شده است.
وی افزود: در کنار سختی های کار، همکاری و تعامل خیلی خوب مردم برای تهیه و تولید این سریال هم ستودنی بود و خوشبختانه نتیجه تلاش ها هم با استقبال خوب مردم مواجه گردید و بسیار خرسندیم که برای لحظاتی در سبب نشاط در میان خانواده ها شدهایم.
تهیه کننده سریال نون خ با اشاره به برنامه ریزی های اولیه برای تهیه و تولید نون خ ۳، خاطرنشان کرد: در کنار معرفی ظرفیت های مناطق کردنشین، بخصوص کرمانشاه، فرصت های بسیار خوبی برای معرفی بازیگران بومی این منطقه فراهم گشته است.

یکی از مهم ترین خصوصیت های سریال نون خ معرفی بازیگران بومی استان های کرمانشاه و کردستان بوده است به نحوی که شماری از بازیگران این خطه برای نخستین بار در این سطح از رسانه ملی فرصت خودنمایی پیدا کرده اند که همچون آنها می توان به کاظم نوربخش، حسین مرادی، حسین موسوی، افشین ملکی و … از استان کردستان اشاره نمود.
کاظم نوربخش از بازیگران و کارگردانان تئاتر در استان کردستان است، از دهه ۶۰ فعالیت خویش را شروع کرده و با بازی در نقش سلمان در سریال نون خ قابلیت ها و توانمندی های خویش را به نمایش گذاشت.
نون خ ظرفیت و توانمندی های بازیگران بومی کردستان را نشان داد
کاظم نوربخش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فرایند ملحق شدن خود به سریال نون خ، بیان نمود: من و شماری دیگر از بازیگران کردستانی و کرمانشاهی که تعداد آنها به بیشتر از ۷۰۰ نفر می رسید تست داده و متقاضی بازی در سریال نون خ بودیم که در نهایت فقط برخی از ما موفق شدیم به این اثر ملحق شویم.
وی با اشاره به اینکه در نون خ ۱ ما زیاد نتوانستیم بازی داشته و توانمندی های خویش را نشان دهیم، اضافه کرد: ولی در قسمت دوم این سریال و در سایه اعتماد ویژه سعید آقاخانی بعنوان کارگردان این اثر بازی ما بیشتر دیده شد.
این بازیگر کردستانی اظهار داشت: در کنار اینکه ما موفق شدیم بخشی از توانمندی های بازیگران منطقه را نشان دهیم، فرصتی پرارزش برای معرفی ظرفیت های گردشگری استان های کردستان و کرمانشاه هم فراهم گردید و فکر می کنم همین نکته برای موفقیت آمیز بودن این سریال کافی است.
وی اضافه کرد: برای نخستین بار در تاریخ این کشور توانمندی های استان های کردستان و کرمانشاه در زمینه های کشاورزی و گردشگری ارائه شد و در کنار این مهم، مردم با فرهنگ غنی مردم کردزبان آشنا شده و تصویری معقول و درست از مناطق کردنشین به مردم سایر نقاط کشور عرضه شد.
ماشاالله وروایی بازیگر نقش «عمو کاووس» درباره حضور در سریال نون خ اظهار داشت: پس از تستی که از ما گرفته شد ما به این پروژه پیوستیم ولی در سری دوم سعید آقاخانی از من انتظارات بیشتری داشت و خوشبختانه در نهایت کار هم خیلی خوب دیده شد.
وی افزود: در فصل دوم سعید آقاخانی از کاووس انتظارات بیشتری داشت و این نقش با استقبال خوبی مواجه گردید و همه به من لطف دارند، حتی همکارانم در هوانیروز اصفهان، کرمانشاه، تهران تشکر می کنم که پیام های بسیاری برای من فرستادند.
وی با اشاره به اینکه در این سریال کرمانشاه شناسی خیلی خوب ارائه شد و از استاندار کرمانشاه تشکر می کنم که حمایت های خوبی از سریال داشتند، خاطرنشان کرد: ما در این سریال به روستای تاریخی کندوله کرمانشاه با مردمی خوب و نجیب رفتیم و لوکیشن سریال آنجا بود.
نمایش فرهنگ غنی مناطق کردنشین در سریال نون خ
سریال نون خ در فصل دوم هم به پایان رسید و متأسفانه همانند دیگر آثار تولیدی حوزه سینما و تلویزیون در کشورمان، عده ای بار دیگر این آثار را صفر یا ۱۰۰ دیده و یک طرفه به قضاوت آن می نشینند.

عده ای به ظاهر منتقد که خود با وجود سال ها کار هنری، تولیدی از خود بروز نداده اند، این روزها منتقد جدی این سریال شدند و از اساس تأثیرگذاری این اثر هنری را زیر سوال می برند و از نقاط مثبت این اثر به راحتی می گذرند.
بدون شک سریال نون خ در کنار خصوصیت های تاریخی و ماندگاری که در مناطق کردنشین به دنبال داشت، عاری از ضعف و کمبود نبوده و بنابراین از تولیدکنندگان آن بخصوص مسؤلان شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی و مهدی فرجی انتظار می رود که برای سری جدید این ضعف ها برطرف شود.
بدون شک نون خ در سایه تلاشهای مهدی فرجی، بخصوص سعید آقاخانی فرصتی فراهم نمود تا مردم کردزبان در کشورمان برای نخستین بار و در چارچوب یک سریال طنز دیده شوند و این دیده شدن باعث شد تا بخشی از ظرفیت های بی نظیر این خطه از ایران اسلامی معرفی شوند.
فرهنگ غنی مردم کردزبان از زبان و لباس پوشیدن گرفته تا نوع دوستی، هم دلی و همکاری جمعی آنها در چارچوب این سریال به بهترین شکل ممکن به معرض نمایش گذاشته شد و این اثر تولیدی ثابت کرد که کردستان می تواند در این بخش حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.


منبع:

1399/02/07
13:17:08
5.0 / 5
2457
تگهای خبر: بازی , پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد