وبلاگ آفتاب
اهالی موسیقی، كرونا و دنیای مجازی؛

زندگی هنری زیر سایه كرونا

زندگی هنری زیر سایه كرونا

به گزارش وبلاگ آفتاب دو ماه از حضور میهمان ناخوانده ای به نام كرونا در دنیا می گذرد و هنرمندان عرصه موسیقی همچنان با تولید آثار موسیقایی و انتشار دل نوشته در فضای مجازی تلاش در روحیه بخشی به مردم دارند.خبرگزاری مهر -گروه هنر-علیرضا سعیدی: بیماری «کووید -۱۹» شاید مهم ترین و البته دهشتناک ترین کلیدواژه ای باشد که در ماه های گذشته نه خواب برایمان گذاشته و نه خوراک؛ بختکی تمام عیار که در قامت «کرونا ویروس» همه مردمان دنیا را در شرایطی میان آسمان و زمین قرار داده که هرچقدر هم درباره اش کمتر بدانیم و بخوانیم اساسا تأثیری بر دامنه حضورش در وسعت جغرافیایی این دنیای پر از هیاهو نخواهد داشت!
گفتنش راحت است که دو ماه از زندگی مردمی که ادعایشان در علم و فناوری و پیشرفت گوش فلک را پر می کرد این چنین با یک ویروس شاخه دار تحت تأثیر ترس و احتیاط قرار گرفته و فعلاً یک بازنده اند! کابوسی که جان هزاران نفر را گرفته و تخت های بیمارستانی را مانند زنجیری پولادین به پرستاران و پزشکانی متصل کرده که معنای ایثار، فداکاری، جانفشانی و کلیدواژه هایی از این دست زیر سایه شان اعتباری تازه یافته اند؛ توصیفی که اساسا در گزارش های رسانه ای، ذره ای از خوبی آدم هایی استثنایی است که آیندگان قصه های زیادی از آنها را به جان می شنود.
از این توصیفات که عبور نماییم می رسیم به جریانات هنری که در تمام دنیا تمام و کمال تحت تأثیر حضور «مهمان ناخوانده» قرار گرفته اند و هنرمندان تمامی حوزه ها تلاش می کنند تا به سهم خود شرایط روحی مساعدتری را برای مخاطبانشان در گوشه کنار دنیا فراهم نمایند.
البته بماند که بعضی ها به طرز حیرت آوری بی خیال از آنچه می گذرد به عبور از این جریان نامساعد فکر می کنند تا بازهم حساب های مالی شان را پرتر کنند، برخی ها هم که به شکل شگفت آورتری از این آب گل آلود ماهی های تازه ای را از قلاب های خود به داخل قایق انداخته اند که اگر منفعت های مالی برای ساخت فلان اثر و اجرای فلان قطعه در جهت جلوگیری از نفوذ کرونا وجود نداشته باشد، چندان مایل به همراهی با مردم نیستند. که اساسا چنین رویکردهایی هم می ماند برای قضاوت در تاریخ.
به هر حال روزهای کرونایی همچنان ادامه دارد، اما تعدادی زیادی از هنرمندان حوزه های مختلف کشورمان بخصوص در حوزه موسیقی تلاش می کنند با انتشار دلنوشته ها، آثار موسیقایی و مواردی از این دست همگام با دل گرفتگی های این روزهای مردم، خستگی پرستاران و پزشکان فداکار، خانواده هایی که عزیزانشان را بر اثر مبتلا شدن به ویروس کرونا از دست داده اند و مردمی که این روزها نگران و بی حوصله اند، شرایط روحیه بخشی را فراهم نمایند. شرایطی که در این سه چهار هفته اخیر شکل پررنگ تری گرفت که امیدواریم بزودی زود با قطع زنجیره انتشار ویروس شکل متفاوت تری پیدا کند.
آنچه در این گزارش می خوانید منتخبی از دلنوشته، رویدادهای موسیقی و معرفی آثار موسیقایی در رابطه با روزهای کرونایی از روز جمعه ۲۹ فروردین تا پنجشنبه ۴ اردیبهشت ماه است توسط هنرمندان عرصه های مختلف در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شده است.
آیین مجازی یادبود برای هوشنگ ظریف
از نکات جالب توجه روزهای کرونایی برگزاری آیین یادبود زنده یاد هوشنگ ظریف استاد موسیقی ایرانی در فضای مجازی با حضور هنرمندان صاحب نام موسیقی کشورمان بود. در این راستا آیین یادبود چهلمین روز درگذشت هوشنگ ظریف استاد فقید موسیقی ایرانی روز جمعه ۲۹ فروردین ماه با حضور و گفتگوی زنده استادان و هنرمندان کشورمان به صورت مجازی برگزار گردید.
در این گفتگو که به صورت زنده از راه صفحه ویژه هوشنگ ظریف برای علاقه مندان پخش می شد هنرمندانی چون محمد اسماعیلی، حسن ناهید، پروین صالح، کیوان ساکت، محمد دلنوازی، سعید ثابت، مزدا انصاری و کورش متین به عرضه نقطه نظرات خود پرداختند. در بخش پیام ها هم پیام هنرمندان و استادانی چون فرهاد فخرالدینی، حسین علیزاده، داود گنجه ای، رحمت الله بدیعی، افلیا پرتو، محمد ظریف و حمید متبسم خوانده خواهد شد.
هوشنگ ظریف از هنرمندان شناخته شده و اثرگذار موسیقی ایرانی شنبه شب هفدهم اسفند ماه درگذشت.

قطعه ۱۲ دقیقه ای لوریس چکناوریان برای «کرونا»
لوریس چکناوریان آهنگساز و رهبر ارکستر پیشکسوت کشورمان هم که همواره فعالیتهای زیادی را در حوزه تولید آثار موسیقایی در مناسبت ها و رویدادهای مختلف داشته در ایام اخیر قطعه ۱۲ دقیقه ای «کرونا» را در سه قسمتِ یورش، مرگ و زندگی را منتشر نمود.
وی در گفتگو با سایت موسیقی ما درباره انگیزه های خود از ساخت این اثر توضیح داد: «فکر می کنم این ویروس تمامِ جهان را درگیر خود کرده است و خیلی از هنرمندان هم به شکل های گوناگون نسبت به آن واکنش نشان داده اند، من هم تلاش کردم با ساخت قطعه ای در سه موومان احساس خویش را به این مسئله مطرح کنم. اینکه با تمام هجومی که این ویروس به زندگی ما وارد کرده و بخش مهمی از زندگی ما را تحت تأثیر خود قرار داده است، اما خواه ناخواه در نهایت این زندگی است که پیروز می شود. […] من به سفارش ی کادر درمانی و برای حفاظت از خودم و هم چنین دیگر هموطنانم در خانه مانده ام و ارتباط چندانی با جهان بیرونی ندارم؛ اما تلاش می کنم این اوقات را به بهترین شکل بگذرانم. بیشتر از گذشته کار می کنم و فیلم می بینم و موسیقی گوش می دهم و قطعه می نویسم، چون بر این گمان هستم که موسیقی همواره یکی از بهترین راه هایی است که می تواند در بحران ها به مردم کمک نماید و این مسئله را در ایام اخیر هم مشاهده کرده ایم. [...] نخستین گام در راهِ مبارزه با این ویروس این است که تمام مسایل بهداشتی را رعایت نماییم تا این مسئله هر چه زودتر به پایان برسد، اما تا زمانی که در این وضعیت هستیم هم باید تلاش نماییم که هر آن کاری که از دست مان برمی آید را انجام دهیم. اگر هنرمندیم، بیشتر از هر زمانِ دیگری کار نماییم و اگر نیستیم، تلاش نماییم اطلاعات مان را افزاش دهیم.»
علیرضا راد نت نویسی پارتیتور، احسان بیرقدار سمپل موسیقی، امید نیک بین میکس و مسترینگ، یارتا یاران عکس و ایمان نیک بین ویدئو گرافیست عوامل اجرایی این قطعه را می سازند.
برای شنیدن قطعه ۱۲ دقیقه ای «کرونا» اینجا را کلیک کنید.

علیرضا عصار امیدوارانه «امیدواران» را تقدیم کادر درمانی کرد
علیرضا عصار خواننده مطرح موسیقی پاپ به پاس قدردانی از کادر پزشکی و پرستاران بیمارستان ها و مراکز درمانی در ایام کرونایی قطعه تصویری «امیدواران» را تقدیم آنان کرد.
علیرضا عصار از خوانندگان شناخته شده موسیقی پاپ ایران که طی ماه های گذشته فعالیت کمتری در حوزه تولید و اجرای زنده داشته با انتشار ویدئویی در صفحه شخصی اش ضمن قدردانی از کادر درمانی بیمارستان ها و مراکز درمانی بخصوص مجموعه های درگیر میزبانی بیماران کرونایی ترانه ای به نام «امیدواران» را برای آنها اجرا کرد.
این خواننده در صحبت های ابتدایی اش پیش از اجرای قطعه اظهار داشت: «سلام عرض می کنم خدمت هم وطنان عزیزم و بسیار خوشحالم که از این طریق می توانم با شما صحبت کنم. من بنا به علل شخصی چیزی حدود دو سال است که از نزدیک در جریان تلاش و زحمات کادر درمانی کشورم هستم و می بینم برای کاری که می خواهند انجام دهند چه سختی هایی را متحمل می شوند. هم از پزشکان نازنینمان گرفته تا پرستاران عزیز و همه کسانی که به شکلی در ارتباط با کار درمانی هستند. به هر حال تصورم این است که این روزهای عجیب و غریب و این بیماری عجیب سبب شد که همه دنیا بیشتر به اهمیت کار و زحمت این عزیزان پی ببرند. اما بدانید که ما فراموش نمی نماییم کارهایی که شما عزیزان در این روزها انجام می دهید و من از سوی خودم، خانواده ام و همه مخاطبینم که مثل خانواده ام می مانند می خواهم تشکر خودم را از این طریق به شما اعلام کنم. هم به شما و هم به عزیزانی که در هر سمتی در این روزها از کنار خانواده بودن و جانشان گذشته اند و تمام تلاششان را می کنند که همه ما از این روزها راحت و سریع تر رد شویم. من مراتب تأسف و تسلیت خودم را هم اعلام می کنم به بازماندگان و عزیزانی که به واسطه این بیماری از این دنیا رفتند و دیگر بین ما نیستند. ما را در غم خود شریک بدانید.»
برای تماشای ویدئوی «امیدواران» اینجا را کلیک کنید.

پرویز پرستویی با دو خواننده دیگر از قرنطینه خانگی گفتند
پرویز پرستویی، سالار عقیلی، فاضل جمشیدی و علیرضا بهرامی، در تازه ترین اقدام خود در جهت پویش مُشاهنر و برای همدلی و همراهی با مردمی که این روزها در قرنطینه خانگی به سر می برند، قطعه ای را با نام «همدم» منتشر نمودند.
این اثر را محسن غلامی تنظیم کرده است و نوازندگانی همچون علیرضا احمدی، حسین رودگر، رؤیا باقرزاده و ارکستر زهی، در تولید این قطعه با او همکاری داشته اند. ضمن اینکه اسرافیل شیرچی، هنرمند خطاط هم خوشنویسی کاور این قطعه موسیقایی را با طراحی حمید حسین پور انجام داده است.
قطعه «همدم» ابتدا با شعرخوانی و دکلمه پرویز پرستویی بر روی بیت هایی از مولانا، حکایت امید، صبر، وحدت و شادی را روایت می کند، سپس با آواز شور با صدای سالار عقیلی و اجرای سه خواننده بر روی شعر ترانه "همدم"، سروده علیرضا بهرامی، ادامه می یابد.
سازندگان اثر اعلام نموده اند که این کار درشرایط محدودیت های کرونایی و با همکاری هنرمندان خالق آن از راه دور و در چند شهر مختلف، تولید شده است.
برای شنید قطعه «همدم» اینجا را کلیک کنید.

اجرای خانگی ارکسترسازهای ملی با یک تابلو از سوییت ابن سینا
ارکستر سازهای ملی ایران با مدیریت هنری و رهبری علی اکبر قربانی هم طی روزهای گذشته دست به ابتکار جالبی زد و یک تابلو از سوییت ابن سینا اثر فرهاد فخرالدینی استاد موسیقی ایرانی را در چارچوب یک اجرای خانگی پیش روی مخاطبان قرار داد.
علی اکبر قربانی در ابتدای این موزیک ویدئو عنوان کرده است: «ابتدا تشکر و سپاسگزاری می کنم از پزشکان، پرستاران و کادر درمانی بیمارستان ها که در این روزها با فداکاری حافظان سلامت و جان مردم کشورم هستم. من به همراه نوازندگان ارکسترسازهای ملی سوییت ابن سینا را به شما و علاقه مندان موسیقی ایرانی تقدیم می کنم.»
علیرضا دریایی، حبیب جدیری و مهرداد مسعودی فرید نوازندگان کمانچه، شاهین صفایی نوازنده تار، علی عابدین نوازنده سنتور، شیما شاه محمدی نوازنده قیچک آلتو، مریم خدابخش، امین حیدری نوازندگان عود، مسعود فیروزی نژاد نوازنده ویولنسل، فروغ فضلی نوازنده پیانو، وحید اسداللهی نوازنده نقاره، بهنام معصومی نوانزده تمبک گروه نوازندگان این قطعه که توسط موبایل و به صورت خانگی ضبط و تدوین شده را می سازند.
برای تماشای قطعه «سوییت ابن سینا» اینجا را کلیک کنید.

کیوان ساکت، وحید تاج و پرواز همای در تالار وحدت کنسرت آنلاین برگزار کردند
کیوان ساکت آهنگساز و نوازنده موسیقی ایرانی، وحید تاج خواننده موسیقی ایران و پرواز همای هم در ایام گذشته همزمان با دور تازه برگزاری کنسرتهای آنلاین، به همت بنیاد فرهنگی هنری رودکی کنسرتهای آنلاینی را در ایام ۲۹ و ۳۰ فروردین با میزبانی تالار وحدت برگزار کردند.
در این کنسرت ها که به صورت مجانی و طبق گفته دست اندرکاران آن بدون دریافت دستمزد صورت گرفته هنرمندان نام برده طی دو اجرای مجزای قطعات منتخب خویش را بر مبنای آرای مخاطبان و طرفدارانشان اجرا کردند.
کیوان ساکت در ابتدای این اجرا که با حمایت سامانه «تیوا» در چارچوب پلت فرم های مختلف پیش روی مخاطبان قرار گرفت، توضیح داد: متاسفانه به علت شیوع کرونا مردم نتوانستند برای تماشای اجراهای ما بیایند اما امشب بسیار خوشحالم که با کمک تکنولوژی توانستیم به حضور آنها برویم. امشب هر چند که مردم در اجرای ما حضور ندارند ولی اساسا ما موج گرمای آنها را احساس می نماییم. امشب در این اجرا به جای اینکه تنها هزار نفر اجرای ما را تماشا کنند، امکان دارد تعداد خیلی بیشتری به تماشای این کنسرت بنشینند. افرادی که به هر علت شاید امکان شرکت در این کنسرت ها را نداشته باشند و این اتفاق خوبی است که برای ما هم تجربه ارزشمندی بشمار می رود.
وحید تاج خواننده موسیقی ایرانی هم با ابراز خرسندی از برگزاری این کنسرت اظهار داشت: اعضای گروه «وزیری» سال ها است در کنار هم کار می کنند. نام این گروه به اسم بزرگمردی همچون استاد علی نقی وزیری ثبت شده است. البته اینکه حالا در تالاری بدون تماشاگر قرار داریم تقریباً عجیب است و تاکنون هیچگاه تالار وحدت را تا این حد سوت و کور ندیده بودم، ولی به قول آقای ساکت مخاطبان می توانند انرژی خویش را از خانه هایشان در سرتاسر کشور به ما منتقل کنند.

فراخوان ارکستر سمفونیک تهران به نوازندگان جهان و یک خبر که «اشتباه» اعلام شد
روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی هم بعد از اجرای خانگی ارکستر ملی ایران، بنیاد رودکی روز دوم اردیبهشت با انتشار خبری که چند روز گذشته اش هم از جانب سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی انتشار یافته بود، از اجرای خانگی ارکستر سمفونیک تهران بعنوان یکی از فعالیتهای خود اطلاع داد.
در این خبر آمده بود: «برای همکاری در اجرای این قطعه، فراخوانی به رهبران برای معرفی نوازنده و نوازندگانی از چندین کشور ارسال شده است؛ این نوازندگان بخشی از سمفونی نهم بتهوون معروف به "سرود شادی" را اجرا می کنند که برای انتشار از راه فضای مجازی آماده می شود.
بر اساس اعلام بنیاد رودکی، پیش از این خبری در مورد همکاری مشترک ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر جوانان اروپا در اجرای خانگی سمفونی نهم بتهوون انتشار یافته بود که این خبر صحیح نیست؛ با اینکه همکاری دو ارکستر برای اجرای مشترک در آینده، در فرایند بررسی قرار دارد اما این همکاری مربوط به اجرای خانگی سمفونی نهم بتهوون نیست و همانگونه که ذکر شد ارکستر سمفونیک تهران بر مبنای فراخوان فوق که همچون برای آقای پائولو اولمی رهبر ارکستر جوانان اروپا- ارسال شده بود، با همکاری نوازندگانی از کشورهای مختلف این قطعه را اجرا می کند.»

روایت یک آهنگساز از تجربه مبتلا شدن به «کرونا»
مهران مهرنیا نوازنده و آهنگساز شناخته شده موسیقی که چندی قبل به بیماری «کووید ۱۹» مبتلا شده بود از شرایط زندگی در این دوران و آغاز فصل جدید زندگی هنری خود بعد عبور از این بحران سخن گفت.
مهران مهرنیا نوازنده و آهنگساز شناخته شده موسیقی ایرانی که طی سال های اخیر فعالیتهای گوناگونی در حوزه تولید آلبوم و برگزاری کنسرت داشته است، در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تجربه خود از شکست بیماری «کووید ۱۹» در ایام پایانی سال گذشته، اظهار داشت: روزهای پایانی سال قبل بود که متوجه نشانه هایی از نفوذ ویروس کرونا در بدنم شدم. بعد از آنکه با پزشکم در این مورد صحبت کردم شرایطی هماهنگ شد که بروم و تست بدهم. در ابتدا بعضی از دوستان پزشک گفتند که این شرایط نشانه بیماری «کووید ۱۹» نیست اما پس از اینکه آزمایشات دیگری روی من انجام گرفت، نتیجه مثبت اعلام گردید و من بنا به سفارش پزشکان خودم را به صورت کامل در خانه قرنطینه و با تجویزهای پزشکی درمان را آغاز کردم. در دورانی که به این بیماری گرفتار بودم تمام تلاشم را انجام دادم تا با حفظ روحیه پیروز میدان مبارزه باشم و خوشبختانه هم این صورت گرفت. اما در این مدت چند روز را گذراندم که برایم بی نهایت سخت بود.
مهرنیا در تشریح دوران ابتلای خود به بیماری اظهار داشت: در ساعت هایی به نبودن در این دنیا فکر می کردم، چون که عمده تمرکز ویروس در بدنم روی ریه هایم بود و به قدری من را رنج می داد که به سختی نفس می کشیدم ولی رفته رفته شرایط بهتر شد و ماجرا بگونه ای پیش رفت که توانستم از مرحله سخت بیماری عبور کنم. حالا هم دوران قرنطینه کامل را پشت سر گذاشته ام و مشغول استراحت و گذراندن دوران نقاهت بیماری هستم و این بهانه تصمیمی بود که من را مجاب کرد تا سبک زندگی جدیدی را آغاز کنم.

وی اظهار داشته بود: شرایطی که در دوران این بیماری برایم به وجود آمد و امیدوارم برای هیچ انسانی روی زمین اتفاق نیفتد حالا انگیزه ام به منظور زندگی را دگرگون کرده به صورتی که وقتی از بستر بیماری بلند شدم و به جریان اصلی زندگی بازگشتم، بلافاصله قطعه ای را تولید کردم. این شرایط برای من در داخل منزل باعث شد که بار دیگر رجعتی به تمامی ملودی ها و آثاری داشته باشم که در حافظه کامپیوتر شخصی ام در منزل وجود داشت اما از نگاهم مغفول مانده بود، ولی این دوران سبب شد که سری به آن فایل ها بزنم و کارهایی را انتخاب کنم که برایم بسیار جذاب و ارزشمندند.
البته برخی از آهنگسازان و خوانندگان هم بودند که طی روزهای گذشته با انتشار مطالب و دلنوشته های مختلف از روزهای سخت کرونایی سخن گفته و به هواداران و طرفداران خود وعده انتشار آثار جدیدی را طی هفته آینده دادند که در هفته آتی به آن می پردازیم.

1399/02/05
20:56:55
itemprop="bestRating">5
3127
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد