وبلاگ آفتاب
هفت روز سیما در مهر؛

معمای چند مجهولی مدعیان قهر از سیما

معمای چند مجهولی مدعیان قهر از سیما

وبلاگ آفتاب: طی هفته گذشته تراكم اتفاقات و حواشی حوزه فرهنگ و هنر به شكلی بود كه تلویزیون هم از آن بی بهره نماند؛ در این میان معمای قهر برخی بهره مندان از مواهب حضور در سیما همچنان بی پاسخ مانده است!خبرگزاری مهر - گروه هنر: «هفت روز سیما» عنوان بسته خبری-تحلیلی ویژه ای است كه هر اختتام هفته به بازخوانی اهم تحولات خبری در رابطه با متن و حاشیه تولیدات صداوسیما و اتفاقات پیرامونی آن در طول هر هفته می پردازد.
در این بسته خبری هفتگی در نظر داریم در كنار خبرهای رسمی فعالیت برنامه سازان و مدیران سیما، نیم نگاهی به حواشی رسانه ای و حتی شایعاتی كه به رغم غیررسمی بودن می توانند در اخبار در رابطه با سیما تأثیرگذار باشند هم داشته باشیم.
امروز جمعه ۲۷ دی ماه می توانید با بیست و پنجمین بسته خبری «هفت روز سیما» در مرور مهمترین رویدادها و خبرهای تلویزیون و شبكه نمایش خانگی در هفته ای كه گذشت، با خبرگزاری مهر همراه شوید؛ هفته ای كه تلویزیون بیشتر از همیشه درگیر حاشیه هایی بود كه بی تأثیر از فضای سیاسی و اجتماعی حاكم بر كشور نبود.
چهره هفته؛ محمدحسین رنجبران
تلویزیون این هفته به واسطه انتشار مجازی چند بریده كوتاه از اظهارات مجریان و كارشناسان شبكه تلویزیونی «افق»، یكی از پرحاشیه ترین هفته های خودرا پشت سر گذاشت. حاشیه هایی كه هر چند بخش هایی از آنها ریشه در فضای احساسی حاكم بر جامعه هنری كشور داشت اما نمی توان تأثیر بی سلیقگی صورت گرفته در طرح برخی عبارات و اظهارات از آنتن زنده یك شبكه تلویزیونی را بعنوان جرقه اولیه این حواشی نادیده گرفت.
اظهارات محمدصادق كوشكی در مقام كارشناس و زینب ابوطالبی در مقام مجری شبكه تلویزیونی «افق» در دو زمینه كاملاً متفاوت، زمینه ساز شكل گیری هجمه هایی مقابل رسانه ملی شدند. موضع گیری منتقدانه كوشكی مقابل شیطنت های سیاسی برخی چهره های هنری، با به كار بردن یك عبارت توهین آمیز و غیرقابل دفاع، زمینه ساز یك دلخوری میان خانواده سینما و رسانه ملی شد و اظهارنظر ابوطالبی در تحلیل بدرقه ملی سردار قاسم سلیمانی هم، سوءتفاهمی همگانی نسبت به رویكرد كلان صداوسیما نسبت به گروه های مختلف فكری و سیاسی را به همراه داشت.

هرچند در جریان اعتراض به این دو اظهارنظر برخی چهره های تلویزیونی شامل مدیران شبكه ها و مجریان دیگر برنامه ها هم تلاش كردند از موضع رسانه ملی حمایت كنند اما در مقابل تلاش بسیاری شد تا به واسطه یك تعمیم مغلطه آمیز، فرصتی برای تسویه حساب با «رسانه ملی» فراهم بیاورند و ماهی خودرا از این آب گل آلود شكار كنند.
موضع گیری محمدحسین رنجبران در مقام مدیركل روابط عمومی رسانه ملی اما تا حدود زیادی این بازی رسانه ای را برهم زد. رنجبران در یك موضع گیری صریح هم اظهارات كوشكی را محكوم نمود و هم از تذكر به مدیریت شبكه «افق» به واسطه این حواشی آگاهی داد.
رنجبران توضیح داد: «بارها اعلام نموده ایم در برنامه های زنده، مسئولیت حرف هایی كه كارشناسان می گویند، برعهده خودشان است و سازمان صدا وسیما نه تنها چنین اظهارنظر سخیفی را قبول ندارد، بلكه آنرا خلاف موازین اخلاقی و در شرایط فعلی كشور، سمی مهلك برای وحدت میان قشرهای مختلف می داند.» وی با اشاره به اینكه مدیرشبكه افق پس از این اظهارنظر، حین برنامه به كارشناس مربوط تذكر داده است، اضافه كرد: «متاسفانه پس از تذكر مدیر شبكه هم این كارشناس اظهارات خودرا اصلاح نكرد و جهت گیری خودرا تغییر نداد و پس از برنامه هم به تماسهای گوناگون مسئولان برنامه برای توضیحات بیشتر و عذرخواهی از این حركت پاسخ نمی دهد.»
مدیركل روابط عمومی رسانه ملی همین طور در پاسخ به سوالی درباره ویدئوی انتشار یافته از مجری خانم شبكه افق در فضای مجازی نیز اظهار داشت: «خانم ابوطالبی با تواضع و متانت از این بخش كوتاه پوزش خواست و توضیح داد كه این سی و هشت ثانیه برشی از یك برنامه شصت دقیقه ای است كه متأسفانه منظور او را به خوبی نمی رساند.» رنجبران با اشاره به اینكه دراین برنامه شصت دقیقه ای بحث برسر سبك زندگی مسئولان كشور و ضرورت الگو قراردادن سردارحاج قاسم سلیمانی برای همه مسئولان بوده است، اشاره كرد: «مجری این برنامه خطابش در آن بخش خاص، برخی مسئولان بوده است كه شعار و عملشان یكی نیست، نه مردم؛ البته همانطور كه خودش هم گفت بهتر بود چنین مطلبی را روی آنتن بر زبان نمی آورد.»
حاشیه هفته؛ ما قهریم، البته بعداً!
حواشی اظهارات دو كارشناس شبكه «افق» اما متأثر از فضای هیجانی حاكم بر جامعه طی هفته گذشته، خیلی زود پای چهره های شناخته شده را هم به میدان باز كرد؛ عده ای از كارشناسان و مجریان سیما خود از در انتقاد درآمدند و عده ای دیگر نیز دست به قلم شدند و در نقد آنچه از زبان كارشناسان سیما مطرح شده بود، نكاتی را طرح كردند. در این میان اما شاهد پدیده ای عجیب هم بودیم؛ قهر اعتراضی برخی چهره های تلویزیونی!
البته این جریان اندكی قبل تر از حواشی مربوط به شبكه افق و به واسطه آنچه «هم دردی با داغ دیدگان حادثه سقوط هواپیمای اوكراینی» عنوان می شد از طرف برخی مجریان درجه چندم برنامه های خانوادگی سیما كلید خورده بود و با جبهه گیری اعتراض اهالی سینما به اظهارات یكی از كارشناسان شبكه افق، پای چهره های شناخته شده تر را هم به میان كشید.

شاخص ترین افراد در این میان محسن تنابنده و احمد مهران فر بودند؛ همان تقی معمولی و ارسطو عامل سریال تلویزیون «پایتخت» كه اتفاقاً این روزها مشغول تصویربرداری فصل ششم این مجموعه هستند و این به معنای همكاری نزدیك، فشرده و اتفاقاً پرسود از نظر اقتصادی میان آنها و رسانه ملی است.
نكته جالب اینكه این دو بازیگر در متن اعتراضی خود هم قهر اعتراضی خودرا مشروط به انتها این همكاری كرده و آنرا مستثنا دانسته اند! یعنی اعلام نموده اند دیگر بنای همكاری با تلویزیون را ندارند، البته پس از اختتام فصل ششم «پایتخت»! به تعبیر دیگر تنابنده و مهران فر از رسانه ای اعلام برائت كرده اند كه تا چند ماه دیگر مقرر است از قاب آن دیده شوند!
همین جنس اعلام برائت را چندی قبل تر هم یكی از مجریان سیما داشت كه ترجیح داد موفق ترین كار خود در سال های اخیر یعنی صداپیشگی یكی از عروسك های مجموعه «كلاه قرمزی» را به امید تكرار همكاری با گروه تولید آن، در اعلام انصراف خود از همكاری با رسانه ملی، مستثنا كند!
تصمیم برای قطع همكاری هر فرد با هر مجموعه ای طبیعتاً یك تصمیم گیری شخصی است و صدالبته در جای خود می تواند قابل احترام هم باشد؛ اما اقداماتی كه بیشتر سروشكل موج سواری به خود می گیرد و از همین آغاز معلوم است كه با وزیدن یك باد مخالف می تواند ۱۸۰ درجه تغییر كند، بیشتر از آنكه به كار «اعتراض» بیاید، اعتبار افراد را زائل می كند! مانند مجری سرشناسی كه حدود ۷ سال پیش اعلام نموده بود حتی اگر باد كلاهش را به «جام جم» بیاندازد، سراغش را نمی گیرد اما ۵ سال پس از آن تبدیل به پركارترین مجری یكی از كلیدی ترین شبكه های تلویزیونی شد!
اتفاق ویژه؛ مرهم های رسانه ای
در میان تراكم برنامه های خبری و تحلیلی رسانه ملی در دو هفته اخیر، هرچند برخی گاف ها و بدسلیقگی ها به مدد فضای مجازی و شبكه های اجتماعی بیشتر به چشم آمد اما واقعیت این است كه نمی توان روزنه های امید را هم نادیده گرفت و به آنها اشاره ای نكرد.
یكی از مهمترین چالش های رسانه ملی در روزهای بحرانی، رسیدن به یك توازن میان «اصول حرفه ای» و «سرعت تصمیم گیری» است. اتفاقی كه خصوصاً در حوزه «خبر» و «اطلاع رسانی» بیشتر بروز و نمود دارد و بنا بر این معمولاً «جا ماندن از یك جریان خبری» در رسانه ملی، خیلی زود زیرذره بین منتقدان قرار می گیرد.
هفته گذشته از واكنش مناسب و بموقع شبكه های مختلف رسانه ملی نسبت به حادثه تلخ ترور سردار حاج قاسم سلیمانی نوشتیم و اینكه برنامه سازان این رسانه در حداقل زمان توانستند، كنداكتور شبكه ها را متناسب با انتظار و احوالات مخاطب به روز كرده و صورت ویژه به خود بگیرند. از بامداد شنبه هفته گذشته و درست همزمان با انتشار اطلاعیه ستاد كل نیروهای مسلح درباره واقعیت حادثه تلخ و غیرمنتظره سقوط هواپیمای اوكراینی اما ناگهان تلویزیون نیز گرفتار یك شوك و ركود شد و اندكی زمان برد تا بتواند رویكرد محتوایی خودرا منطبق بر مطالبه و انتظارات مخاطب، به روز كند.
در این میان حتی برخی گزارش ها و تولیدات رسانه ای در رابطه با این حادثه، آنقدر عجله ای و به دور از اصول رسانه ای تولید شد كه در مواردی كاركرد عكس هم پیدا كرد و با انتقاداتی مواجه گردید. با این همه اما بازهم برنامه سازان كاربلد در حد وسع خود آبروداری كردند.

حمیدرضا مدقق برای اصحاب سینما و رسانه، از چهره های سرشناس است. دبیر فرهنگی شبكه خبر سیما كه بیشتر عهده دار پوشش و انعكاس تحلیلی رویدادهای در رابطه با سینمای ایران در قاب شبكه خبر بوده اما در اولین روز هفته گذشته در قاب برنامه «گفتگو ۱۸: ۳۰» بعنوان كارشناس رسانه حاضر شد و به بهانه «آسیب شناسی عملكرد رسانه ها در حادثه هواپیمای اوكراین» به طرح موضوعاتی كلیدی، كاربردی و البته غیركلیشه ای پرداخت.
یكی دیگر از این دست اتفاقات ویژه تهیه و پخش یك گزارش خبری ویژه بود. گزارشی كه محمود عزیزی خبرنگار خبرگزاری صداوسیما از حال و روز بازماندگان و خانواده های درگذشتگان سقوط هواپیمای اوكراینی تهیه كرد و از بخش خبری شبانگاهی شبكه سه سیما روی آنتن رفت. گزارشی غیركلیشه ای و استاندارد كه به معنای واقعی كلمه می توانست حكم التیام برای زخم بازماندگان و داغ دیدگان داشته باشد.
سینما در سیما؛ دوقطبی سازی به سبك «خانه سینما»
«به همه همكاران خود پیشنهاد می دهد كه با خودداری از حضور در برنامه های به اصطلاح سینمایی و تحلیلی این رسانه، همدل و همراه در این اعتراض حرفه ای مشاركت كنند تا این رسانه گمان نبرد كه به اتكای قدرت و بودجه وافرش می تواند هر تهمت و توهینی را نثار سینمای ایران و چهره های فرهنگی این سرزمین كند.» این جملات عجیب، بخش پایانی اطلاعیه ای است كه در هفته گذشته و در واكنش به اظهارات كارشناس مدعو شبكه «افق»، به صورت رسمی از طرف «خانه سینما» منتشر شد!
درباره كلمات عصبی و متن غیرمنتظره این بیانیه گفتنی ها كم نیست اما در این بخش مشخصاً به دو نكته می توان اشاره كرد؛ یكی زاویه نگاه جامعه اصناف سینمای ایران به ظرفیت برنامه های سینمایی سیما و دیگری تلاش عجیب نویسندگان این متن برای تعمیم اظهارات یك «فرد» به یك «سازمان» و سپس قطب بندی در مقابل آن!

برنامه های سینمایی تلویزیون، حتما قابل نقد است. كمااینكه در همین بسته خبری-تحلیلی هفتگی، تا كنون بارها به نقاط ضعف و حتی برخی انحرافات آنها پرداخته ایم، اما به كار بردن عبارتی همچون «برنامه های به اصطلاح سینمایی» در این بیانیه بی شك نمی تواند نسبتی با «نگاه حرفه ای» و یا لااقل «انصاف» داشته باشد. به خصوص كه سكان دار خیلی از برنامه های سینمایی سیما، از سال های دور خود اصحاب سینما بوده اند و هم اكنون هم دو برنامه شاخص تلویزیون در حوزه سینما، یكی «هفت» با محوریت محمدحسین لطیفی و دیگری «نقد سینما» با اجرای بهروز افخمی است و بعید است اعضای «خانه سینما» به راحتی بتوانند این دو چهره را هم چهره هایی «به اصطلاح سینمایی» خطاب كنند!
مورد دیگر اما كوشش برای تعمیم یك جز به كل است. هیأت مدیره خانه سینما در حالی اظهارات محمدصادق كوشكی در یك برنامه زنده تلویزیونی آن هم در شبكه «افق» را به رویكرد كلان صداوسیما گره زده اند كه گویی مشتاق ایجاد یك مرزبندی كاذب میان دو عرصه «سینما» و «سیما» هستند. انگیزه پشت این اصرار برای یك قطب بندی كه استمرارش تبدیل به یك «شكاف» خواهد شد، چه می تواند باشد؟ آیا جز این است كه با محروم ماندن سینمای ایران از تریبون های فراگیر در رسانه ملی بیشتر از هر چیز به زیان اهالی این هنر خواهد بود؟
تأكید می نماییم كه نفس صدور بیانیه اعتراضی نسبت به اظهارات غیرقابل دفاع كارشناس شبكه «افق» از طرف یك نهاد صنفی، هیچ جای ابهام و ایرادی ندارد، اما ادبیات بیانیه و عجیب تر از آن فراخوان مستقیم آن به یك «تحریم صنفی» بطور قطع حكم «بیراهه» را داشته است.
و چه خوب كه در این مورد هم روابط عمومی رسانه ملی بجای مقابله به مثل، ترجیح داد، دست بر روی اشتراكات بگذارد و در واكنش رسمی به این بیانیه با اشاره به اینكه همه اهالی سینما از خانواده رادیو و تلویزیون هستند، اظهار داشت: «رسانه ملی در سال بیشتر از یازده هزار ساعت از آنتن خودرا به صورت رایگان به تبلیغ تولیدات همین دوستان اختصاص داده و می دهد و حتی فیلم هایی را كه به لحاظ محتوا به آنها ایراد دارد، بازهم تبلیغ می كند تا چرخ صنعت سینما بچرخد. این خود نشان میدهد كه صداوسیما اهالی سینما را از خود می داند.»
رنجبران البته هوشیاری همكاران سینمایی كشور را برای حفظ مرزبندی میان خانواده سینما با دشمنان قسم خورده این مرز و بوم خواهان شد و اضافه كرد: توقع این است كه خانواده بزرگ سینمای ایران به معنای واقعی حافظ منافع مردم ایران باشد و اجازه ندهد عده ای معدود در درون این خانواده با پول دشمنان این مرزوبوم، ضد امنیت مردم ایران طراحی های گوناگون داشته باشند.


منبع:

1398/10/27
19:16:02
itemprop="bestRating">5
4716
تگهای خبر: اقتصاد , بازی , تحریم , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد