وبلاگ آفتاب
تهیه كننده زینبیات در گزارش وبلاگ آفتاب عنوان كرد

روایتی مستند از شهدای غیرایرانی سوریه

روایتی مستند از شهدای غیرایرانی سوریه

وبلاگ آفتاب: ناصر نادری تهیه كننده زینبیات و یكی از كارگردانان این مستند درباره خاصیت های این مجموعه اظهار داشت كه قرار بود خون-شریكی ایران و چند كشور منطقه را در مقابل دشمن مشترك نمایش دهند.ناصر نادری تهیه كننده مجموعه «زینبیات» درباره این مجموعه كه در پنج قسمت جمعه ها از شبكه مستند پخش می شود به خبرنگار مهر توضیح داد: این مجموعه اهتمام كرده است به زندگی خانواده های شهدای مدافع حرم حزب الله لبنان بپردازد.
وی افزود: این شهدا مشهور هستند اما ما در این مستندها به زندگی آنها نزدیك می شویم كه كمتر كسی نسبت به آن آگاهی داشته است. بطور مثال مخاطب از حزب الله فقط یك شمه نظامی و مقتدر دیده و دوربین معمولاً به زندگی های خصوصی آنها نزدیك نشده است كه چطور عاشق می شوند، چطور زندگی می كنند و غذا می خورند و ما كوشیدیم به پشت پرده زندگی این مردان مجاهد در لبنان بپردازیم.جوانان ثروتمند و داوطلب جنگ با تكفیری ها
نادری با اشاره به یكی از مستندها اظهار نمود: بطور مثال احمد محمد مشلب یكی از همین جوانان است. او از خانواده ای ثروتمند بوده است كه منزلش در منطقه ای بالا از شهر قرار دارد و از زندگی مرفهی برخوردارست و حالا این فرد در سوریه به شهادت می رسد. درواقع ما بخش داوطلبانه حزب الله را در این مستندها نشان می دهیم بخشی كه كسی با آن بعنوان نیروی استخدامی، همكاری رسمی ندارد و جوانان به صورت بسیجی وار وارد حزب الله شده اند.
این مستندساز اشاره كرد: ما جز در قسمت اول در باقی قسمت ها ماجرا را از زبان همسران این شهدا بیان كردیم و به جزئیات نگاهشان در جنگ سوریه پرداختیم.
وی درباره جزئیات این مستندها نیز اظهار داشت: تلاش ما این بود كه فصل جدیدی از روایت حزب الله را برای مخاطب داشته باشیم. همه این كار در لبنان ضبط شده است و آرشیوی نیست. راوی مستند آیدا سرور است. او هم همسر شهید و هم مادر شهید است و داخل خانه ها می رود و با همسران شهدا گفتگو می كند. ساخت مستند نیز حدود یك ماه طول كشید به مناطق مختلف لبنان رفتیم و شهدا به گونه انتخاب شدند كه از مراكز جنوب، شمالی و مركزی لبنان بودند تا تنوع مناطق اقلیمی را داشته باشیم.پاسخ به سوالی درباره حضور ایرانیها در سوریه
این مستندساز با اشاره به یك دیدگاه نسبت به حضور شهدای ایرانی در سوریه و اینكه مخاطب بیشتر ایرانیها را می شناسد درباره دلیل خود از ساخت این مجموعه اظهار نمود: در جنگی كه در سوریه صورت گرفت مخاطب ایرانی از شهدای غیرایرانی خیلی خبر ندارد و فضای عمومی این است كه بیشتر درگیر شهدای خود ایران است. غالباً هم این سوال مطرح می شود كه چرا باید در سوریه باشیم و بجنگیم و این مستند پاسخ می دهد كه دیگرانی هم جز ما ایرانیها در آنجا شهید شده اند؛ كسانی كه تمكن مالی و زندگی آرامی داشته اند اما لزوم حضور در سوریه را حس كردند تا با نیروهای تكفیری بجنگند.
وی درانتها اظهار داشت: این فقط ما نبودیم كه هزینه دادیم كشورهای دیگری هم كه آرامش داشتند اما به جهت اینكه به لحاظ جغرافیایی نزدیكتر بودند لزوم را بیشتر درك كردند. ما می خواستیم «خون-شریكی» را كه بین خون ما و لبنانی ها و كشورهای دیگر در یك زمین مشترك و در قبال دشمن مشترك ریخته شد نمایش دهیم.


منبع:

1398/10/07
09:49:06
itemprop="bestRating">5
4864
تگهای خبر: دوربین , سرور , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد