وبلاگ آفتاب
معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه:

نخبگان میان رشته ای از سرمایه های عظیم قوه قضاییه هستند

نخبگان میان رشته ای از سرمایه های عظیم قوه قضاییه هستند

به گزارش وبلاگ آفتاب، معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه اظهار داشت: نخبگان دستگاه قضا فقط در دادگستری و امر قضاوت فعالیت نمی کنند بلکه نخبگان میان رشته ای از سرمایه های عظیم قوه قضاییه هستند.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، سومین جلسه شورای مدیران با حضور معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه در محل سالن جلسات ساختمان شهید صدیقیان (ساختمان شماره ۳ قوه قضاییه) انجام شد.

واکاوی و بررسی ویژه پیرامون موضوع جذب نخبگان در قوه قضاییه از محورهای مهم این جلسه بود که با حضور معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه و تعدادی از مدیران کل ادارات تابعه و مشاوران این معاونت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

محمدباقر الفت معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه با مروری بر ظرفیت جذب نخبگان در قوه قضاییه بر اهمیت تعریف نخبگی در قوه قضاییه صحه گذاشت و عنوان کرد: نخبگی و دارا بودن استعداد برتر و توانمندی ویژه در سازمان های مختلف بروز و ظهور متفاوت دارد در قوه قضاییه نیز برمبنای نیازمندی های دستگاه قضا فاکتورهای نخبگی لحاظ می شود.

الفت با اشاره به شرح وظایف کارگزینی در ایجاد ظرفیت سازی و جایگاه متناسب با فعالیت مورد نظر است، اظهار داشت: با برنامه ریزی برمبنای نیازمندی های قوه قضاییه، همزمان با جذب نخبگان، شرایط حفظ نخبگی و به کارگیری نخبگان در جایگاه متناسب از همان ابتدا باید در دستور کار قرار گیرد و باید بسترها برای حفظ و نگهداشت نخبگان فراهم گردد تا نیروی نخبه ماندگار شود.

وی با تشریح جغرافیای فعالیت نخبگان در دستگاه قضا و ارتقا حکمرانی قضایی با بکارگیری نخبگان میان رشته ای عنوان کرد: فعالیت نخبگان دستگاه قضا منحصر به حضور در دادگستری و در امر قضاوت نمی شود بلکه نخبگان میان رشته ای نیز قسمتی از سرمایه های دستگاه قضا هستند.

وی اضافه کرد: در مبحث نخبه گزینی در امر قضا، گره مسائل مردم که با تعامل طرفین بر طرف نشده و تبدیل به دعوا شده توسط قضات نخبه ای که قدرت حل مسئله، مدیریت پرونده و ارائه پاسخ مطلوب را دارد، باز می شود. در کنار این موارد همکاری نخبگان در کارهای شبه قضایی سنگین در ستاد و سازمان های تابعه قوه قضاییه نیز کمک کار می شود.

معاون رییس قوه قضاییه اشاره کرد: همانطور که نخبگان با اثرگذاری سبب ارتقا فرهنگ سازمانی می شوند، زمینه، ظرفیت و فرهنگ کار با کارکنان نخبه نیز باید فراهم گردد تا توانمندی های این افراد در راه رشد شکوفا و منتهی به بلوغ فکری و توسعه پایدار شود.

در ادامه مهدی دوست محمدیان، نماینده تیم پژوهشی معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در امتداد جذب نخبگان دستگاه قضا عنوان کرد: طراحی شاخص ها، معیارهای نخبگی و استعدادهای برتر، شناسایی نخبگان و کشف استعدادهای برتر بمنظور رشد و توانمندسازی و ایجاد شبکه نخبگان بمنظور بهره مندی از ظرفیت ایشان در شناسایی و حل مسائل و همین طور ایجاد سازکار مناسب بمنظور افزایش سهم مشارکت در تصمیم گیری ها در ابتدا در دستور کار قرار گرفت و در ادامه در امتداد سیاستگذاری و برنامه ریزی بمنظور حمایت هرچه بیش از نخبگان اقدامات پژوهشی نیز به طور میدانی انجام شده است تا با برگزاری جلسات کانونی فاکتورهای مورد نیاز بمنظور جذب نخبگان دستگاه قضا امتیاز بندی شود.
دوست محمدیان اضافه کرد: داده های مورد نیاز مبتنی بر فاکتورهای بومی دسته بندی شده است و مصاحبه با قضات سرآمد دستگاه قضا در جمع بندی اطلاعات بسیار مثمر ثمر بوده است.

حامد عباسی، مجری طرح شناسایی نخبگان دستگاه قضا نیز با اعلان اینکه یکی از موضوعات بسیار مهم کشور که رهبر معظم انقلاب بسیار بدان توجه داشتند بحث جذب، بکارگیری و شناساسی و نگهداشت نخبگان است، عنوان کرد: از دستگاه های دخیل در این مساله که انصافا عملکرد مطلوبی داشته است از دستگاه قضا می توان نام برد که از دو سال قبل ورود بسیار خوبی در این زمینه داشته است.

عباسی با اشاره به اهمیت جذب نخبگان از جنبه های مختلف، گفت: دلیل بهره مندی از ظرفیتهای نخبگان از جنبه های مختلفی حائز اهمیت می باشد و در اصل از سرمایه های کشور حمایت می شود. سرمایه های که با طرح ایده های جدید، زمینه رشد و پیشرفت سازمان و کشور را فراهم می آورند.

وی با اعلان اینکه از وظایف بنیاد ملی نخبگان جذب نخبگان است، گفت: فاکتورهای عمومی بنیاد ملی نخبگان در بیشتر موارد به کار گرفته می شود، اما قوه قضاییه در اقدامی تخصصی برمبنای ماهیت عملکردی و اهداف و سیاست های خود اقدام به پژوهش و شناسایی قضات و کارکنان نخبه قوه قضاییه در حین خدمت کرده، ضمن این که برای جذب نخبگان میان رشته ای که با کارکنان این دستگاه تعامل و همکاری دارند هم نخبه گزینی می کند. شاخص هایی که می تواند با موشکافی دقیق تری بومی گزینی شود.

عباسی اضافه کرد: تیم پژوهش با بررسی مقالات و پژوهش های مختلف به شناسایی این شاخص ها پرداخته است. دسته بندی آموزشی، قضایی، اجرائی، افتخارات و اختراعات قضایی، فرهنگی و اجتماعی از اعم این شاخصه ها هستند تا با شایسته گزینی افراد در جایگاه مناسب خود قرار گیرند. البته چالش هایی برای شناخت فاکتورهای نخبگی وجود دارد به جهت این که برخی ازهای را خیلی سخت می توان سنجید که طبیعی است، چون بحث، تفسیر، تحلیل و استدلال و سنجش خاصی نمی توان برای آن به کار برد که امید است با انطباق داده ها نتایج مطلوب تری حاصل شود.

در پایان این جلسه معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه از مهدی جوهری مدیرکل آموزش قوه قضاییه و مریم خزائی، رییس حوزه معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه که با پشتیبانی از کارهای پژوهشی نقش موثری را در تحقق ماموریت های تیم پژوهش معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه ایفا کردند با اهدا لوح سپاس، تقدیر و تجلیل نمود.

منبع:

1403/03/25
13:26:58
itemprop="bestRating">5
145
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد