وبلاگ آفتاب
دادستان تهران اعلام كرد

مسدودسازی شناسه بین المللی گوشیهای سرقتی از ایران در کشورهای همسایه

مسدودسازی شناسه بین المللی گوشیهای سرقتی از ایران در کشورهای همسایه

وبلاگ آفتاب: به گزارش وبلاگ آفتاب، دادستان تهران اظهار داشت: وزارت امورخارجه و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده اند با عقد تفاهم نامه با کشورهای همسایه نسبت به مسدودسازی شناسه بین المللی تجهیزات موبایل (IMEI) مربوط به گوشیهای سرقتی از ایران اقدام نمایندبه گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از قوه قضاییه، علی صالحی ضمن تشریح اقدامات پیشگیرانه آن دادستانی در عرصه مقابله با سرقت در استان تهران، عنوان کرد: با عنایت به تأکیدات ریاست قوه قضاییه درباب اجرائی شدن سیاست های حوزه پشتیبانی از حقوق عامه و پیش گیری از وقوع جرم، دادستانی تهران با برگزاری جلسات گوناگون با دستگاه های اجرائی، ضمن پیگیری برنامه ها و اقدامات دستگاه های متولی در اجرای سند ملی تقسیم کار در عرصه سرقت در استان تهران، تصمیمات و مصوبات مهمی را در این خصوص اتخاذ و به دستگاه های متولی ابلاغ نمود.

دادستان تهران با اشاره به اینکه پیگیری اجرای مصوبات ابلاغی در ۲۱ بند، بطور مستمر در دستور کار معاونت پیش گیری از وقوع جرم و حقوق عامه دادستانی تهران قرار دارد؛ افزود: مواردی از قبیل اجرای طرح نگهبان محله بمنظور تامین امنیت و تقویت گشت های انتظامی در مناطق جرم خیز و برخورد با متخلفان، آموزش همگانی و اطلاع سانی در حوزه شیوه ها و شگردهای سارقین و آموزش روش های صیانت از اموال، دارایی ها و... به مردم، گرفتن تعهدات لازم از محکومان سرقت هنگام خروج از زندان، ارائه بانک اطلاعاتی محکومان از طرف سازمان زندان ها به فراجا، مدیریت و ساماندهی دوربین های مدار بسته در سطح معابر بمنظور استفاده همزمان مراجع انتظامی و امنیتی از دوربین های مداربسته شهری و فراجا، ساماندهی کسبه بساط گستر در معابر پرتردد، ایجاد زمینه و زمینه های لازم برای مشارکت نهادهای مردمی برای اصلاح محکومان سرقت در داخل و خارج از زندان و الزام بانک ها، طلافروشی ها، صرافی ها و... به استفاده از سیستم های ایمنی و ضد سرقت و همین طور ارتقا استاندارد درب و پنجره ها و... از مهم ترین تصمیمات متخذه در این خصوص است.

دادستان تهران اشاره کرد: همین طور با عنایت به افزایش آمار شکایت های مربوط به سرقت گوشی تلفن همراه و بمنظور پیش گیری از ناامن شدن فضای عمومی و نظر به همبستگی جرم سرقت موبایل با جرایمی از قبیل مالخری و قاچاق مقرر شده است وزارت صمت امکان دسترسی برخط پلیس به اطلاعات شناسه بین المللی تجهیزات موبایل (IMEI) متعلق به گوشیهای تلفن همراه مسروقه بمنظور ردیابی این قبیل گوشیها را فراهم آورد.

دادستان تهران با اشاره به اینکه وزارت امورخارجه و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده اند با عقد تفاهم نامه با کشورهای همسایه نسبت به مسدودسازی شناسه بین المللی تجهیزات موبایل (IMEI) مربوط به گوشیهای سرقتی از ایران اقدام کنند؛ اضافه کرد: همین طور مقرر شده است لیست شناسه بین المللی تجهیزات موبایل متعلق به گوشیهای مسروقه از ایران در فواصل زمانی مشخص بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همتایان آن در کشورهای یاد شده مبادله شود.

دادستان تهران در ادامه مکلف شدن پلیس نسبت به ساماندهی فوری موتورسیکلت های فاقد پلاک، اسناد مالکیت یا دارای پلاک مخدوش را به عنوان یکی دیگر از تصمیمات متخذه در امتداد پیش گیری از سرقت عنوان نمود و اضافه کرد: نظر به این که حسب گزارش های واصله از فراجا، قسمتی از اموال مسروقه شامل خودور، موتورسیکلت و گوشی تلفن همراه به کشورهای همسایه منتقل می شود؛ مقرر شده است وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و پلیس اینترپل با برنامه ریزی و چاره اندیشی در این خصوص اقدام نموده و ضمن هماهنگی و عقد تفاهم نامه با کشورهای مزبور، نسبت به شناسایی، دستگیری و استرداد سارقان حرفه ای و بازگرداندن اموال مسروقه اقدام نمایند.

صالحی همین طور خاطرنشان کرد: با عنایت به این که عمده ترین محل فروش کالاهای مسروقه به ویژه گوشیهای مسروقه در بستر فضای مجازی و پایگاه های اینترنتی خرید و فروش مانند دیوار، شیپور و... هستند؛ دادستانی های شهرستان ها و دادسرای مربوطه در تهران، در مکاتبه با مدیریت سایت های اشاره شده، تذکرات لازم را درباب الزامی بودن احراز هویت خریداران و فروشندگان و محل اقامت آنان، پیش از درج آگهی در سکوهای مورد نظر، به آنان ابلاغ کرده اند.

منبع:

1403/03/21
10:50:14
itemprop="bestRating">5
70
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد