وبلاگ آفتاب

کشف ۲ توله خرس سیاه بلوچی در اصفهان

کشف ۲ توله خرس سیاه بلوچی در اصفهان

وبلاگ آفتاب: اصفهان رییس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش حفاظت محیط زیست استان اصفهان از کشف دو قلاده توله خرس سیاه بلوچی در ایست بازرسی محور نایین در شرق اصفهان آگاهی داد.مریم امیدی، با بیان این خبر به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: این توله خرس ها در راه قاچاق به مقصد تهران توسط نیروی انتظامی مستقر در ایست بازرسی نایین، کشف و به اداره حفاظت محیط زیست تحویل داده شدند.

وی با اعلان اینکه این دو قلاده توله خرس سیاه حدود دو ماه سن دارند و از زیستگاه های کرمان زنده گیری شده اند، اضافه کرد: بررسی و معاینه اولیه این توله خرس ها توسط دامپزشکان انجام شد و مشکل خاصی در زمان حاضر ندارند.

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش اداره محیط زیست استان اصفهان با اشاره به کشف یک قلاده توله خرس سیاه بلوچی از یکی از ایستگاه های بازرسی استان فارس، اظهار داشت: این توله خرس، شب گذشته به اصفهان انتقال یافت و به همراه دو توله خرس دیگرِ کشف شده در استان اصفهان به مرکز بازپروری حیات وحش «کلاه قاضی» در جنوب شرقی اصفهان منتقل شدند.

وی اشاره کرد: نگهداری از سه توله خرس سیاه بلوچی در مرکز بازپروری حیات وحش کلاه قاضی کار سنگین و هزینه بری است چونکه نیاز به تغذیه، توجه و رسیدگی مداوم دارند.

امیدی با اشاره به پراکنش گونه خرس سیاه بلوچی یا همان خرس سیاه آسیایی در سه استان سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان، اشاره کرد: سه توله خرس کشف شده تا زمان تعیین تکلیف توسط سازمان حفاظت محیط زیست در مرکز بازپروری حیات وحش کلاه قاضی می مانند.

وی افزود: پرونده قضایی مربوط به متخلف زنده گیری توله خرس های کشف شده در استان اصفهان درحال پیگیری است.

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش اداره محیط زیست استان اصفهان، اشاره کرد: خرس سیاه بلوچی یا آسیایی جزء گونه های در خطر انقراضِ لیست «اتحادیه جهانی صیانت از منابع طبیعی» (IUCN) است، خرس سیاه آسیایی به سبب محدوده جغرافیایی زیست اینگونه جانوری به نام بلوچی خوانده می شود و گونه ای خاص ایران است.

وی در خاتمه متذکر شد: اینگونه حیات وحش در وضعیت «در معرض خطر» (in danger) یا در خطر انقراض قرار دارد و بنظر می رسد در صورت ادامه صید و زنده گیری آن، در آینده نه چندان دور گرفتار وضعیتی مشابه یوز یعنی به شدت در معرض خطر انقراض شود.

منبع:

1403/03/13
15:12:00
itemprop="bestRating">5
256
تگهای خبر: جهان , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد