وبلاگ آفتاب
هنرهای تجسمی در هفته ای كه گذشت؛

از نگاه های هنرمندان به رفح تا رونمایی فتح قریب حسن روح الامین

از نگاه های هنرمندان به رفح تا رونمایی فتح قریب حسن روح الامین

به گزارش وبلاگ آفتاب، در هفته گذشته تابلوی جدید حسن روح الامین با مبحث مظلومیت مردم فلسطین و مقاومت رونمایی گردید، همینطور به دنبال حمله وحشیانه رژیم صهیونیستی به اردوگاه آوارگان در رفح، هنرمندان هم دست به کار شدند.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از مهر، هنرهای تجسمی یکی از عرصه های هنری در کشورمان است که نسبت به دیگر هنرها امکان بروز و واکنش سریع به اتفاق ها را دارد اما عموماً نسبت به دیگر هنرها همچون سینما و موسیقی، مهجور واقع می شود. در گزارش پیش رو درصدد هستیم تا گوشه ای از این مهجور بودن را جبران نماییم.
هرچند جمعه ها روز تعطیل به حساب می آید اما در این روز، نمایشگاه های هنرهای تجسمی شروع به کار می کنند و هنرمندان تجسمی شامل نقاشان، مجسمه ‎سازان، عکاسان، تصویرسازان، گرافیست ها، خوشنویسان و … تلاش ها و فعالیتهای اخیر خویش را در چارچوب یک نمایشگاه هنری به منصه ظهور می گذارند.
«آدینه» روز نانوشته نخستین بر نمایشگاه های هنری است و البته که به علت تعطیل بودن اغلب مشاغل، فرصتی مغتنم برای تماشای این آثار هنری توسط اقشار مختلف مردم را فراهم می آورد. بر این اساس، در سلسله گزارش های «هنرهای تجسمی در هفته ای که گذشت» نگاهی به اتفاقات هنرهای تجسمی هفته و همینطور برخی نمایشگاه ها و رویدادهای هفته خواهیم داشت.

نگاه های هنرمندان به رفح
در روز پایانی اردیبهشت و روزهای ابتدایی خرداد، حادثه دردناک شهادت آیت الله رئیسی و همراهان شان سبب شد تا همه فعالیت ها همچون برنامه های و فعالیتهای فرهنگی هنری به حالت تعطیل و نیمه تعطیل درآیند. اما در هفته ای که پشت سر گذاشتیم، حمله رژیم غاصب صهیونیستی به رفح، قلب ملت ایران را به درد آورد و برخی هنرمندان طراح ایرانی و خارجی هم دست به قلم شدند و آثاری را خلق کردند. دراین میان سیدمسعود شجاعی طباطبایی که همیشه در امر واکنش سریع از پیشتازان است، دست به قلم شد و بعد از او، محمدحسین نیرومند هم به صورت دیجیتال آثاری را خلق کرد.
در این میان هنرمندان عرب زبان، کاریکاتوریست های برزیلی همچون کارلوس لتوف هم آثاری را با موضوعات ضد صهیونیستی و داغ رفح منتشر نمودند.
«فتح قریب» حسن روح الامین رونمایی شد
جدیدترین تابلو نقاشی حسن روح الامین با عنوان «فتح قریب» در جریان اختتامیه جشنواره رسانه ای بامداد رونمایی گردید که با مبحث اقتدار مقاومت و مظلومیت مردم غزه ترسیم شده است.
روح الامین در رابطه با تصویر نقاشی شده در این تابلو اظهار داشت: این تصویر از آیه نصر من الله و فتح قریب گرفته شده است. تابلوی «فَتحٌ قریب» را ضمن اشاره به مجاهدت ها و مظلومیت های برادران و خواهران مان در فلسطین (پاره تن اسلام) که پس از عملیات طوفان الاقصی برای دومین جشنواره رسانه ای بامداد کار کرده ام، به تمام مسلمانان و حق طلبان جهان تقدیم می کنم.

آغاز به کار پاویون ایران در ونیز بعد از تعطیلی
پاویون رسمی ایران در شصتمین دوسالانه هنر ونیز، هم که به احترام شهدای خدمت، فعالیت خویش را به مدت چهار روز متوقف کرده بود، روز هفتم خرداد بازگشایی شد. در این مدت، برخی فرآیندهای نمایشگاهی در پاویون رسمی کشورمان مورد به سازی قرار گرفته و تغییراتی در راه بهینه سازی نمایشگاه، رخ داده است.
پاویون رسمی جمهوری اسلامی ایران در شصتمین دوسالانه هنر ونیز با شعار «بنی آدم اعضای یک پیکرند» به نمایش آثار هنرمندانی چون مصطفی گودرزی، کاظم چلیپا، مرتضی اسدی، عبدالحمید قدیریان و غلامعلی طاهری می پردازد که جملگی حول محور مظلومیت کودکان فلسطین خلق شده اند.
گام دوازدهم دوسالانه ملی سرامیک در یزد
فراخوان دوازدهمین دوسالانه ملی سرامیک ایران در ۲ بخش رقابتی و غیررقابتی و با درونمایه «بی کرانگی» به دبیری احسان عابدی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد و دبیری هنری مجتبی قربانی شاه کوچکی منتشر گردید. این دوسالانه با هدف پرداختن به قابلیت های رسانه سرامیک و همینطور توجه به بیان شخصی هنرمندان، درونمایه «بی کرانگی» را در نظر گرفته است، بنابراین دبیرخانه دوازدهمین دوسالانه ملی هنر سرامیک ایران از تمامی هنرمندان در شاخه های مختلف دعوت می کند با عنایت به شرایط و درونمایه دوسالانه در این رویداد شرکت نمایند.
انجمن هنرمندان سفالگر با حمایت اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد و با همکاری مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، دوازدهمین دوسالانه ملی هنر سرامیک ایران را در آبان و آذر ماه ۱۴۰۳ به مدت سه هفته، در شهر میبد برگزار می نماید.
پذیرش و انتخاب آثار این دوسالانه، در ۲ مرحله انجام می گیرد؛ در مرحله اول، تصاویر آثار بررسی می شود و در مرحله دوم، اصل آثار به دبیرخانه عرضه و انتخاب نهایی صورت می گیرد. به تمامی هنرمندان راه یافته به دوسالانه، گواهی شرکت اعطا خواهد شد. همچنین، تمامی هنرمندان راه یافته به دوسالانه، به عضویت انجمن هنرمندان سفالگر و مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر در خواهند آمد.
اعطای سرتیفیکیت برای آثار صادق تبریزی برای پیشگیری از تقلب
در هفته ای که گذشت، مهرداد فلاح نماینده خانواده زنده یاد صادق تبریزی هنرمند نقاش، از افتتاح نمایشگاه آثار صادق تبریزی با عنوان «عشاق بی زمان، افق های بیکران» که ۱۱ خرداد در گالری سهراب افتتاح می گردد، اطلاع داد و اظهار داشت: به دلیل دوری مسافت و پراکندگی مجموعه دارانِ آثار صادق تبریزی، از این به بعد سرتیفیکت های آثار این هنرمند در گالری سهراب صادر می شود. ما به این نتیجه رسیدیم یک یا دو روز در هفته تعیین شود و در گالری سهراب جهت اصالت سنجی آثار این هنرمند حضور داشته باشیم و شناسنامه برای کارها را از راه این گالری صادر نماییم. در این خصوص در آینده نزدیک از جانب گالری سهراب اطلاع رسانی صورت خواهد گرفت.
وی اضافه کرد: آثار تقلبی آقای تبریزی در حراجی های دسته ۲ و ۳ و ۴ خارج از کشور دیده می شوند. وقتی این آثار وارد ایران می شوند، ما از خریداران خواهش می نماییم که برای اصالت سنجی کارها را نزد ما بیاورند. شخصی که اثر را خریداری می کند، می تواند قبل از خرید با ما هماهنگ کند و از اصالت اثر مطمئن شود اما متأسفانه برخی خریداران فکر می کنند که یک اثر خوب با قیمت پایین خریده اند که این گونه نیست. ما در حراج های غیر معتبر و درجه دو خارج از ایران جهت بررسی آثار دسترسی کمی داریم و مورد تأیید ما نیستند.
آغاز نمایشگاه های هنری در آدینه
نمایشگاه آثار زنده یاد صادق تبریزی با عنوان «عشاق بی زمان، افق های بیکران» در گالری سهراب، نمایشگاه آنلاین آثار نیکو ممبینی در گالری گلستان، نمایشگاه گروهی «نگرش» در گالری نگر، نمایشگاه گروهی «آفرینش» در گالری سیحون، نمایشگاه آثار فرهاد گاوزن با عنوان «اتم» در گالری هور، نمایشگاه گروهی «در جستجوی ارکیده وحشی» در گالری نیان، نمایشگاه انفرادی راد معصومی با عنوان «نجوای نادیده ها» در گالری ایده و نمایشگاه آثار اشکان حسینی با عنوان «روزگار باستان» در گالری شیرین، همچون نمایشگاه هایی است که عصر روز جمعه ۱۱ خرداد افتتاح می شوند.

1403/03/12
10:45:38
itemprop="bestRating">5
272
تگهای خبر: آنلاین , جهان , دیجیتال , نانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد