وبلاگ آفتاب
در گفت وگو با وبلاگ آفتاب عنوان شد؛

فیلم کوتاه، زبان مختص خودرا دارد

فیلم کوتاه، زبان مختص خودرا دارد

وبلاگ آفتاب: آریا گازر نویسنده و کارگردان فیلم کوتاه قضاوت ضمن اشاره به دغدغه چند ساله خود در ایجاد ایده این فیلم از لزوم توجه به فیلم کوتاه به عنوان سینمای مستقل و مسؤولیت پذیری در ساخت فیلم گفت.


آریا گازُر نویسنده و کارگردان فیلم کوتاه «قضاوت» با اشاره به اینکه این اثر حاصل تجربه زیسته او است، به خبرنگار مهر اظهار داشت: در هنرستان صدا و سیما درس می خواندم و این ایده در حقیقت از زمان هنرستان دغدغه من بود، مدیر این هنرستان به فیلم ها با سطح بسیار پایین که حداقل استانداردهای فیلمسازی را نداشتند بها می داد و این مساله از همان زمان برای من مساله شد؛ مدیر هنرستان ما به تعداد تولیدات توجه ویژه ای نشان می داد و بدون توجه به کیفیت بر کمیت و افزایش تولید تاکید و تظاهر می کرد به بچه ها اهمیت می دهد اما اهمیتی نمی داد و فقط می خواست از میزی به میز دیگر برود. وی در ارتباط با چالش های تولید این فیلم کوتاه، عنوان کرد: در یک سکانس از این فیلم، پلیسی با در دست داشتن لیوان چایی از جلو دوربین عبور می کند، از ناجی هنر با من تماس گرفتند که پلیس در آن حالت و لیوان چایی به دست نباید از جلو دوربین عبور کند. همین طور کار را با دوربین حرفه ای ضبط کردیم که می شد با دوربین ساده تری انجام داد اما این تصویربرداری منجر به افزایش کیفیت اثر شد.
این کارگردان با اشاره به اینکه روند تولید این فیلم کوتاه حدود ۳ ماه زمان برده است، اضافه کرد: فیلم در همان هنرستان محل تحصیل من ضبط شده است و حدودا ۲ روز فیلمبرداری داشتیم اما ایده این کار دو یا سه سال در ذهنم بود و فیلمنامه را قبل تر نوشته بودم اما پایان بندی آن در حین این پروژه تغییر نمود و کارهای اداری آن ۲ ماه زمان برد. وی با تأکید بر این که فیلم کوتاه خود یک سینمای مستقل است، بیان کرد: فیلم کوتاه به عنوان یک سینمای مستقل، زبان مختص خودرا در جهان دارد و این که برخی تصور می کنند فیلم کوتاه می تواند پله ای به سمت سینمای بلند باشد نباید تنها راه ورود به این عرصه باشد. باید توجه گردد ما در قبال فیلم کوتاه پاسخگو هستیم و نباید آنرا تنها به شکل یک تمرین ببینیم. باید در فیلم کوتاه پیام را در کوتاه ترین شکل ممکن بگوییم و خیلی خوب است فضای فیلم کوتاه ژانرهای مختلف را تجربه می کند و امیدوار هستم به سمت کوتاه حرف زدن حرکت نماید. گازر در آخر ضمن اشاره به این که مدتی درگیر اجرای تئاتر بوده است، مطرح کرد: برای ساخت فیلم کوتاه سرمایه عامل تعیین کننده ای است و با توجه به این که فیلمنامه و طرح فیلم بعدی ام را در پرتال ثبت کرده ام، منتظر بررسی توسط انجمن سینمای جوانان هستم و امیدوار هستم به زودی فیلم بعدی را کار کنم.
«قضاوت» نخستین تجربه کارگردانی آریا گازر شمرده می شود که در ژانر کمدی و به شیوه فیلم در فیلم تولید شده است. این فیلم برنده بهترین فیلم کمدی جشنواره cineyouth (فیلمسازان جوان) شیکاگو شد. سایر عوامل این فیلم عبارتند از بازیگران: محمد مرغجویی، حمید رضازاده، آریا گازر، امین وکیلی، تدوین: هومن نشتایی، مدیر فیلمبرداری: علی احسانی، صدابردار: حسن شبانکاره، دستیار اول کارگردان: علی ویلان، مجری طرح: فواد رضایی، عکاس: اشکان دانشمند، طراح گرافیک: امیررضا تقوی، گریم: سمیه هامون، اصلاح نور و رنگ: مهران دوستی.

1403/02/11
12:29:59
itemprop="bestRating">5
358
تگهای خبر: بازی , پروژه , جهان , دانشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد