وبلاگ آفتاب

بیانیه ستاد حقوق بشر در واکنش به اقدام متزورانه آمریکا در انتشار گزارش موهوم وضعیت حقوق بشر

بیانیه ستاد حقوق بشر در واکنش به اقدام متزورانه آمریکا در انتشار گزارش موهوم وضعیت حقوق بشر

به گزارش وبلاگ آفتاب، ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با صدور اطلاعیه ای اقدام متزورانه آمریکا در انتشار گزارش موهوم وضعیت حقوق بشر را محکوم نمود.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، وزارت خارجه آمریکا که بواسطه همراهی و حمایت همه جانبه از جنایت مقابل بشریت و نسل کشی رژیم صهیونیستی در نوار غزه بیش از هر زمان دیگر تحت فشار افکار عمومی قرار دارد و جنبش های اعتراضی گسترده ای مقابل سیاست های جنگ طلبانه و ضد حقوق بشری این کشور چه در داخل آمریکا و چه در سایر کشورهای جهان شکل گرفته، در یک اقدام مزورانه دیگر به انتشار مجدد گزارش سالانه ادعایی درباب وضعیت حقوق بشر در کشورهای مختلف همچون جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

بنا بر اعلام ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، بااینکه در حقیقت این گزارش چیزی جز تکرار هدفمند داده ها و اطلاعات دروغین، بی اساس و غیر مستند انتشار یافته در رسانه های ضد ایرانی نیست، با اینحال واگویی این ادعاها توسط رژیمی که انواع و اقسام نقض های فاحش حقوق بشر و حقوق ملت ها از استعمار تا جنگ افروزی و استفاده از بمب اتمی، کودتا و براندازی دولت های مردمی و دموکراتیک، تولید و اشاعه و استفاده ابزاری از تروریسم، یک جانبه گرایی و لشگرکشی به سایر کشورها، غارت منابع، ذخایر و انرژی های دیگر کشورها، حمله عامدانه به هواپیمای مسافربری، استفاده ابزاری از تحریم های ظالمانه و غیر قانونی و یکجانبه مقابل کشورهای مستقل بمنظور تحت فشار قرار دادن آنها و ترور هدفمند شخصیت ها و مدافعان حقوق بشر، حمایت و همراهی تمام قد از جنایات رژیم کودک کش صهیونیستی در غزه و... را در کارنامه سراسر سیاه و ننگین خود دارد، گزاف، تلخ، زننده و در عین حال طنزآمیز است.

اقدامات آمریکا در دهه های اخیر نمایشگاهی از جنایات جنگی، جنایت مقابل بشریت، تروریسم و نقض حقوق بشر در منطقه غرب آسیا است. حمله به افغانستان، عراق و لیبی به بهانه دموکراسی سازی که به گواه آمارهای رسمی سازمان ملل متحد به کشتار هزاران غیرنظامی همچون زنان و کودکان بی گناه انجامید، ایجاد گروهک تروریستی داعش و استفاده ابزاری از آن مقابل ملت های منطقه همچون در سوریه و عراق، جنایت ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، بزرگترین مدافع حقوق بشر ملت های منطقه و قهرمان مبارزه با تروریسم، و همراهان ایشان در یک کشور ثالث که به گواه گزارشگر وقت سازمان ملل متحد نقض آشکار حق حیات مندرج در ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بود، نقض مستمر حاکمیت یمن و سوریه و حمایت همه جانبه از ماشین کشتار رژیم صهیونیستی در غزه، تنها گوشه ای از جنایات این رژیم است که نه فقط هیچگاه از خاطره ملت های منطقه زدوده نخواهد شد، بلکه به ظهور و بروز هر چه بیشتر نفرت و انزجار افکار عمومی ملت ها و درخواست خروج فوری نیروهای این رژیم متجاوز از منطقه منتج شده است.
لازم به یادآوری است که آمریکا در دهه های گذشته با اعمال طیف گسترده ای از تحریم های غیرقانونی و ظالمانه یکجانبه مقابل کشورهایی چون ایران، سوریه، روسیه، کره شمالی، ونزوئلا، کوبا و...، آثار و عواقب زیان باری بر حقوق بشر و آزادی های اساسی انسان ها همچون حق حیات، حق سلامت، حق آموزش، حق توسعه و حق برخورداری از بالاترین استاندارد زندگی و... برجای گذاشته است؛ تحریم هایی که به تعبیر گزارشگر ویژه بررسی آثار منفی اقدامات قهری یک جانبه با رعایت افراطی تحریم ها توسط شرکتها و موسسات مالی همراه بوده و چالش های انسانی و اقتصادی مضاعفی را بر کشورهای تحت تحریم تحمل کرده است و به واقع، جنایت مقابل بشریت شمرده می شود.

پر واضح است که مردم آمریکا نیز قربانی خوی نژادپرستی، خود برتربینی و استبداد زمامداران کاخ سفید هستند و موارد گوناگون نقض حقوق بشر همچون حقوق بانوان و کودکان، سیاهان و رنگین پوستان، مهاجران، زندانیان و... در این کشور قابل مشاهده می باشد. بر هیچ کس پوشیده نیست که آمریکا بیشترین آمار زندانیان در جهان را دارد، بیش از دو میلیون نفر زندانی و ۴.۵ میلیون نفر دیگر با قید وثیقه آزادند. شمار زندانیان زن آمریکایی طی سه دهه اخیر ۷۰۰ برابر شده است. افرادی که سابقه زندان دارند، از شرکت در انتخابات محرومند و عمدتا به بیگاری گرفته می شوند.

موج افشاگری آزار و اذیت زنان و دختران در محیط کار و اماکن عمومی که با هشتکME TOO در رسانه های اجتماعی جنجالی به پا کرد، از وقوع مکرر و عادی تخریب شأن و کرامت انسانی در جامعه آمریکا پرده برداشت. خشونت نژادپرستانه گسترده و سیستماتیک پلیس آمریکا مقابل آفریقایی تباران در ایالات متحده به یک الگوی مشخص و موثق از نقض های حقوق بشر و آزادی بنیادین شده است. باوجود آنکه آمریکا مدعی آزادی اجتماعات مسالمت آمیز است، اعتراضات سال ۲۰۲۰ آمریکا ابعاد جدیدی از عدم تسامح و خشونت حکومت این کشور در تجمعات را آشکار ساخت و نشان داد که چگونه پلیس آمریکا در مقابل ناظران رسانه های اجتماعی، به بدترین شکل معترضان را سرکوب می کند. بیش از ۲۶ میلیون آمریکایی در اعتراضات مربوط به قتل جورج فلوید شرکت کردند. تجمعات در خیلی از اوقات با سرکوب و خشونت پلیس مقابل معترضان همراه بود.

آمریکا همچون کشورهایی است که بیشترین میزان استفاده از شکنجه را در کارنامه دارد. شکنجه هایی که آمریکا در زندان های خود در این کشور یا در زندان هایش در دیگر کشورها استفاده می نماید، مهارتهای غیرانسانی هستند که به اصطلاح مهارتهای بازجویی پیشرفته نامیده می شوند. مهارتهای مذکور که بعد از مشورت با روانشناسان طراحی شده اند شامل خشونت، انزوا و محرومیت از خواب هستند که توسط افسران پزشکی مخفیانه اجرا می شوند. گروههای مختلف اقلیت در آمریکا هدف انواع تبعیض قرار دارند و خصوصاً سیاه پوستان در این کشور بطور نامتناسبی هدف نژادپرستی هستند. آمریکایی های آفریقایی تبار از نظر اقتصادی-اجتماعی در بین اقلیت های به حاشیه رانده شده در این کشور هستند که بالاترین آمار را در محرومیت از حق رأی در انتخابات فدرال و ایالتی، حبس، قربانی سخنان نفرت پراکنانه در رسانه های اجتماعی و تبعیض دارند. یک سوم از جمعیت زندانیان در ایالات متحده متعلق به افراد آفریقایی تبار و یک سوم اسپانیایی و لاتین تبار هستند، و این در حالیست که این دو اقلیت به ترتیب تنها حدود ۱۳ و ۱۸ درصد از جمعیت کشور را می سازند. این امر منجر به ایجاد موانعی همچون طرد اجتماعی، عدم استخدام، عدم دسترسی به مسکن مناسب و برنامه ها و اعتبارات اجتماعی در زندگی افرادی که دارای سابقه کیفری هستند، می شود.

بر طبق اعلام ستاد حقوق بشر، در این چارچوب و باتوجه به کارنامه سیاه آمریکا در حوزه حقوق بشر، چه در حوزه بین المللی و چه در حوزه داخلی، این کشور در موضعی نیست که دیگران را در این زمینه موعظه یا به بررسی وضعیت حقوق بشر در سایر کشورها بپردازد.

ستاد حقوق بشر با ابراز پشتیبانی از جنبش های اعتراضی مقابل رژیم صهیونیستی و حامیان آن همچون آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و...، از سازوکارها و ترتیبات حقوق بشری بین المللی درخواست می کند که به وظیفه ذاتی و اساسی خود در آخر دادن به موارد گسترده نقض فاحش و جدی حقوق بشر، جنایت مقابل بشریت و نسل کشی توسط رژیم صهیونیستی در نوار غزه عمل نموده و همت و توان خودرا برای پیگیری مسئولیت عاملان و حامیان غربی این جنایات مصروف سازند.
منبع:

1403/02/07
13:09:41
itemprop="bestRating">5
267
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد