وبلاگ آفتاب
رییس سازمان هواشناسی تاكید كرد

کاهش قدرت پیش بینی مخاطرات جوی در پی تغییرات اقلیمی

کاهش قدرت پیش بینی مخاطرات جوی در پی تغییرات اقلیمی

به گزارش وبلاگ آفتاب، رئیس سازمان هواشناسی با اعلان اینکه نتایج تغییرات اقلیمی موجب کاهش پیش بینی پذیری مخاطرات جوی شده است، اظهارکرد: مخاطرات حدی را در دنیا از ماه ها و فصل های جلوتر نمی توان پیش بینی نمود بدین سبب چگونگی رویارویی با این مخاطرات، یکی از مهم ترین چالش هاست.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا با افزایش تغییرات اقلیمی در جهان وقوع رویدادهای حدی مثل توفان های شدید و خشکسالی پی در پی بالا رفته وکشورها را با چالش های مختلفی روبرو کرده است.

سحر تاجبخش در گفت و گو با ایسنا اضافه کرد: مساله خشکسالی یک پدیده خزنده است که حداقل ۳.۵ تا ۴ سال است که کشور ما را تحت تاثیر قرار داده بعد از سال ۹۸ که بارش های خوبی در کشور داشتیم، تجربه ای از میزان بارش قابل توجه در کشور نداشتیم. تقریباً طی سالهای اخیر، هرسال با کاهش بارش مواجه بودایم. امسال بارش های کشور نزدیک به ۵۰ درصد زیر حد معمول است بدین سبب ضرورت مدیریت منابع آبی کشور از بدیهی ترین مسایلی است که خصوصاً در تامین آب آشامیدنی و آب کشاورزی نقش تاثیرگذاری دارد.

وی با اشاره به میزان بارش برف در زمستان سال جاری اظهار داشت: برف چشمگیری در دی ماه نبارید البته در بهمن ماه یکی دو بارش خوب داشته ایم. با توجه به این که ایستگاه های ما در مناطق بالادست نیستند، آمار دقیقی از میزان بارش برف انداریم ولی با بررسی اطلاعات دریافت شده از ماهواره ها، به میزان پوشش برف و آبی که می توانند تولید کنند، دسترسی داریم. اساسا آب تابستان از ذخیره برف تامین می شود. هر چه قدر در زمستان برف بیشتری ذخیره شود، خیالمان بابت تامین منابع آبی در تابستان آسان تر خواهد شد.

رییس سازمان هواشناسی درباره ی اقدامات بخش های کشاورزی و صنایع برای مدیریت مصرف آب اظهارکرد: باتوجه به موقعیت جغرافیایی کشورایران و قرارگیری در بخش های خشک و نیمه خشک کره زمین به طور متوسط بارش کشور ما از میانگین نرمال بارش در جهان کمتر است. ما باید همین منابع محدود را مشابه سایر کشورهایی که در این کمربند جغرافیایی قرار دارند، به بهترین شکل مدیریت نماییم بدین سبب مشخصا در عرصه کشاورزی تعیین الگوی سطح زیر کشت، در عرصه صنایع جابجایی صنایع آب بر از فلات ایران به مناطقی که امکان دسترسی به آب بیشتر است، شاید راهکارهای خوبی باشد.

وی با اشاره به پیش بینی های بلندمدت هواشناسی و نحوه سیاست گذاری برمبنای آنها اظهار داشت: پیش بینی های انجام شده به عنوان ابزاری است که در اختیار تصمیم گیران باید قرار بگیرد و خیلی نمی توان تمام تصمیم های کلان کشور را به یک کاغذ پیش بینی وصل نماییم چون آنها حل معادلات دیفرانسیل جو هستند و ذاتا خطا دارند بدین سبب با احتمال باید به پیش بینی ها برخورد کرد. حوزه های تصمیم گیر در این بخش مثل حوزه های کشاورزی و آب باید سناریوهای مختلفی برای مواجهه با شرایط مختلف جوی داشته باشند.

تاجبخش با اعلان اینکه نتایج تغییرات اقلیمی موجب کاهش پیش بینی پذیری مخاطرات جوی شده است، اظهارکرد: مخاطرات حدی را در دنیا از ماه ها و فصل های جلوتر نمی توان پیش بینی نمود بدین سبب رویارویی با این مخاطرات یکی از مهم ترین چالش هایی است که با برنامه ریزی در عرصه های مرتبط مثل بهداشت، صنعت، آب و کشاورزی باید با آن برخورد شود.

منبع:

1402/11/23
08:38:39
itemprop="bestRating">5
312
تگهای خبر: اطلاعات , جهان , سازمان , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد