وبلاگ آفتاب
در اكران ویژه مسافری از گانورا مطرح شد؛

امید گوهر گمشده انیمیشن سازان بود

امید گوهر گمشده انیمیشن سازان بود

به گزارش وبلاگ آفتاب، تعدادی از متخصصان و فعالان حوزه انیمیشن با حضور در اکران ویژه مسافری از گانورا به طرح نکاتی در رابطه با پیشرفت انیمیشن سازی ایران پرداختند.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی سوره، عصر روز دوشنبه ۲۹ آبان ماه اکران ویژه انیمیشن سینمایی «مسافری از گانورا» با حضور تعدادی از فعالان و اساتید حوزه انیمیشن در سالن رسول ملاقلی پور سازمان سینمایی سوره برگزار گردید.
کارشناسان انیمیشن پس از تماشای «مسافری از گانورا»، در رابطه با شرایط کنونی کسب و کار انیمیشن و چگونگی رشد تولیدات سینمایی و همینطور فعالیت ها و برنامه های مرکز انیمیشن سوره، به بحث و تبادل نظر پرداختند.
امیررضا مافی مدیر مرکز انیمیشن سوره در آغاز این مراسم اظهار داشت: گرد هم آمدن اهالی انیمیشن در این نشست، فارغ از دیدگاه ها و سلیقه هایی که وجود دارد اتفاق خوبی است و باید با هم فکری گام هایی در جهت آینده انیمیشن برداریم تا جریان تولید پایدار در این عرصه ایجاد شود.
علیرضا گلپایگانی رئیس دانشکده سینما تئاتر دانشگاه هنر و تهیه کننده انیمیشن، ضمن تشکر از تلاشهای صورت گرفته برای تولید «مسافری از گانورا»، اظهار داشت: برای هر کار نیکویی تداوم از شروع مهم تر است. ما متاسفانه شاهد حضور مدیرانی بودیم که فقط برای مقطع حضورشان احساس مسئولیت می کردند یا برنامه ریزی های کوتاه مدتی داشتند که این مورد برای انیمیشن سم است. ما مدیون تلاشهای گذشتگان هستیم و امیدوارم زحمات امروز با تداوم آن اتفاق بیفتد و در آینده به ثمر بنشیند.
وی افزود: مخاطبان امروز هم به سادگی اقناع نمی شوند که این مورد سبب شده تا وارد مقایسه ناعادلانه ای با محصولات بین المللی شویم که با قیمت نازل و در خانه ها در دسترس هستند. سینمای زنده با گذر از فراز و نشیب های راه، امروز به جایگاهی ثابت دست یافته؛ ولی نگاه به انیمیشن، نگاهی تحقیرآمیز بوده است.
گلپایگانی با ذکر مشکلات موجود در راه تولید یک انیمیشن سینمایی اظهار داشت: با توجه به شرایط اقتصادی موجود، این احساس وجود دارد که ما درحال تربیت نیروی متخصص برای مهاجرت هستیم و این مورد سبب می شود تا در تولید و آموزش گرفتار یک دوگانگی شویم.
وی در انتها اظهار امیدواری کرد که کیفیت آثار انیمیشن سینمایی به صنعت انبوه سازی و سریال سازی هم برسد.
فاطمه حسینی شکیب مدرس و محقق، ضمن تبریک به تیم تولید انیمیشن این انیمیشن، توضیح داد: هر صحنه و اثر در انیمیشن ما حاصل زحمت و رنج تولیدکنندگان آن است. ما باید در رابطه با رویدادهایی مثل رویازی و مبحث بنیاد انیمیشن صحبت نماییم که حلقه های زنجیره تولید ارزش در انیمیشن هستند. زیر ساخت و اکوسیستم باید خلق شود تا بازیگران آن بتوانند عرض اندام کنند.
وی در ادامه با یادآوری اهمیت مسئله اکران برای انیمیشن، افزود: انیمیشن یک صنعت خلاق است و صنایع خلاق باید در یک شبکه فعالیت کنند. متاسفانه انیمیشن ایران به صورت سنتی روی تولید تمرکز داشته و به بازار فکر نشده و بنابراین ضروری است تا در این بخش جدی تر برنامه ریزی شود.
الهام ابراهیمی تهیه کننده انیمیشن هم در این جلسه حضور داشت و در رابطه با انیمیشن سینمایی «مسافری از گانورا» اظهار نمود: این اثر به نسبت آثار پیشین به لحاظ انیمیت، گرافیک و جلوه های ویژه و موارد دیگر رشد خیلی خوبی داشته و به نظرم از لحاظ سلیقه کودکان، اثری کودک پسند و موفق است که امیدوارم تداوم تولید هم شکل بگیرد.
شیوا ممتحن کارگردان انیمیشن هم ضمن اشاره به نکات ویژه این انیمیشن سینمایی، بر این تصریح کرد که در آینده اتفاقاتی در حوزه انیمیشن رخ خواهد داد که مهم تر خواهند بود.
کیارش زندی مدیر گروه انیمیشن دانشگاه سوره، در این جلسه حضور داشت و اظهار داشت: همه ما صدمه های صنعت انیمیشن را می شناسیم و آنرا لمس کرده ایم. کار بزرگی که مرکز انیمیشن سوره کرده است، روشن کردن چراغ امید برای بچه های انیمیشن بود. امید گم گشته ترین گوهری است که امروز داریم و باید به این مجموعه دست مریزاد گفت.
عباس جلالی یکتا تهیه کننده و کارگردان انیمیشن هم در این جلسه تصریح کرد: از دیدن این فیلم لذت بردم و به نظر باید در جلسه ای که عوامل تولید هم حضور دارند در رابطه با نقد و بررسی آن صحبت نماییم. مبحث مهم هم اکنون اینجاست که تولید انیمیشن فرایند ای طولانی است و برای حفظ تداوم در تولید آن باید گامهای جدی برداشت.
در ادامه این نشست امیرمحمد دهستانی مدرس و کارگردان ضمن اشاره به سختی های تولید انیمیشن در سینمای ایران، اظهار داشت: «مسافری از گانورا» در اکران می تواند موفق باشد و معلوم است که هزینه های زیادی چه به لحاظ مادی و چه فردی برای آن شده است. به نظرم باید کار بعدی این تیم تولید از هم اکنون تضمین شده باشد.
دهستانی افزود: من بر مبنای تجربه مشابه مدیریتی سفارش می کنم و واجب می دانم که راه و هدفی که برای آینده مرکز انیمیشن تعریف شده است، حتما ادامه پیدا کند. متاسفانه بی توجهی به ادامه راه در مدیریت انیمیشن در ایران، سبب بروز لطمات زیادی شده است.
فرخ یک دانه مدرس و کارگردان انیمیشن هم در این جلسه، ضمن اشاره به کیفیت انیمیشن سینمایی «مسافری از گانورا»، اظهار داشت: این اثر جز معدود آثاری بود که من آنرا تا پایان دنبال کردم. «مسافری از گانورا» در فیلمنامه انسجام دارد و مشخص است که برای آن زحمت کشیده شده است و قدم بسیار بزرگی بود.
وی همینطور افزود: بر مبنای تجربه، برای درک بهتر از شرایط باید بین استارتاپ و بیزینس مقایسه داشته باشیم. تولید انیمیشن در ایران سابقه ۶۰ ساله دارد و با وجود این که در دنیا یک بیزینس شناخته شده با چرخه مالی مشخص است؛ ولی در ایران هنوز مانند یک استارتاپ در هر پروژه از نو شروع می شود و مدام باید راه ها و انتخابهای جدید برای تولید پیدا نماییم. ما دغدغه های مالی و نیروی انسانی متخصص داریم که کار را سخت می کند و باید برای ایجاد چرخه درست تولید کوشش کرد. به نظرم مرکز انیمیشن در این راه می تواند بسیار مثمر ثمر باشد.
امیررضا مافی مدیر مرکز انیمیشن سوره سینما در انتها مراسم از حاضران درخواست نمود تا همچنان از تولید انیمیشن در ایران حمایت کنند تا این صنعت بتواند پیشرفت و موفقیت را هرچه بیشتر تجربه کند.
انیمیشن سینمایی «مسافری از گانورا» جدید ترین تولید سینمایی مرکز انیمیشن سوره و نخستین اثر سینمایی برآمده از رویداد «رویازی» است که به کارگردانی احمد علمدار و تهیه کنندگی محمدحسین علمدار آماده اکران شده است.
در نشست فعالان حوزه انیمیشن در مرکز سینمایی سوره، علیرضا گلپایگانی رئیس دانشکده سینما تئاتر دانشگاه هنر و تهیه کننده انیمیشن، امیرمحمد دهستانی مدرس و کارگردان، کیارش زندی کارگردان و مدیرگروه انیمیشن دانشگاه سوره، فاطمه حسینی شکیب مدرس و محقق، فرخ یکدانه مدرس و کارگردان، امیرمسعود علمداری مدرس و نویسنده، عباس جلالی یکتا تهیه کننده و کارگردان، الهام ابراهیمی تهیه کننده، شیوا ممتحن کارگردان، احسان توسلی زاده تهیه کننده، مصطفی حسن آبادی تهیه کننده، محسن عنایتی کارگردان، رضا ارژنگی کارگردان، بهزاد هاتف انیماتور و کارگردان، پویا افضلی کارگردان و کارشناس تولید مرکز انیمیشن سوره و امیررضا مافی مدیر مرکز انیمیشن سوره حضور داشتند.


منبع:

1402/09/01
14:21:09
itemprop="bestRating">5
261
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بازی , پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد